Prevodi || Titlovi || Преводи || Podnapisi || Prijevodi
Početna strana Početna strana > Filmovi i serije > Titlovi.com Vam sa ponosom predstavljaju - filmovi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dune (1984)
  FAQ u vezi foruma FAQ u vezi foruma  Pretraži forum   Events   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Pravila ponašanja na forumu :: Pravila za postavljanje prevoda :: FAQ u vezi prevoda :: Voditelji foruma
Potražnja prevoda :: Obaveštenje svim NOVIM članovima !!! :: UPUTE ZA IZRADU I SINKRONIZACIJU PRIJEVODA
OFICIJALNI KODI PLUGIN

Dune (1984)

Dune

Dune (1984)   | BA | HR | MK | RS | SI |

Naslov:

Dina - Pješčani planet

Godina:

1984

Žanr:

akcija, znanstvena fantastika, avantura

Trajanje:

137 min

Režija:

David Lynch

Scenarij:

David Lynch
, Frank Herbert

Glavne uloge:

Brad Dourif
  >  Piter De Vries
Virginia Madsen
  >  Princess Irulan
Francesca Annis
  >  Lady Jessica
José Ferrer
  >  Padishah Emperor Shaddam IV
Linda Hunt
  >  Shadout Mapes
Kyle MacLachlan
  >  Paul Atreides
Jürgen Prochnow
  >  Duke Leto Atreides
Leonardo Cimino
  >  The Baron's Doctor
Freddie Jones
  >  Thufir Hawat
Richard Jordan
  >  Duncan Idaho
Silvana Mangano
  >  Reverend Mother Ramallo
Everett McGill
  >  Stilgar
Kenneth McMillan
  >  Baron Vladimir Harkonnen
Jack Nance
  >  Nefud
Siân Phillips
  >  Reverend Mother Gaius Helen Mohiam

Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Rea View Drop Down
Translator
Translator
Bobi with boobs

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Rea Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Dune (1984)
    Objavljeno: 30.Ožujak/Mar.2012 u 02:39

Dune (1984)

Naslov originala: Dune
Žanr:
akcija, avantura, ZF

Trajanje:
137'

Godina izdanja: 1984.

Zemlja:
SAD

Izdavač/Distributer:
Universal Pictures
Uloge: Kyle MacLachlan, Francesca Annis, Kenneth McMillan, José Ferrer, Sean Young, Sting, Max von Sydow, Jürgen Prochnow, Silvana Mangano, Everett McGill, Freddie Jones, Richard Jordan, Linda Hunt
Režija: David Lynch
Scenario: David Lynch
Producent/i: Jose Lopez Rodero, Dino de Laurentiis, Raffaella De Laurentiis

Ekranizacija kultnog romana proslavljanog pisca znanstvene fantastike Franka Herberta, prvog dijela sage o planetu Dini.

10191. godine zli car Svemira je Padishah Shaddam IV, a on zapovijedi prima od plutajućeg crva. Padishahov saveznik je debeli, tjelesno i psihički deformiran barun Vladimir Harkonnen s planeta Arrakis. Barunov najveći neprijatelj je vojvoda Leto od Atreidesa, plemeniti čovjek, otac osjećajnog Paula.

Arrakis je pješčani, pustinjski planet zvan Dina i jedini je prirodni izvor tajanstvenog začina, snažne droge, koja produžuje život i pruža božanske moći. Čuvaju je divovski crvi u podzemlju planeta. Car objavi da želi vlast planete oduzeti Harkonnenu i predati je obitelji Atreides i tako na prevaru uvuče vojvodu Letoa u klopku i ubije ga.

Paul i njegova trudna majka moraju pobjeći i sakriju se u pustinji, kod domorodaca Fremena, na čelu s hrabrim Stilgarom. Tamo Paul proba začin i njegova majka, koja tajno čuva carsku krvnu lozu, shvati da je on onaj odabrani, mesija Paul Usul Muad'Dib, koji uz pomoć začina može vidjeti budućnost. Tako Paul odluči Fremene povesti u borbu protiv cara i osloboditi planet.

Prevodi

http://www.filmski.net

Na vrh
deda vlada View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj deda vlada Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.Lipanj/Jun.2018 u 14:35
Film je dobro urađen ali najveća grška je što je napravljen iz jednog dela. Uporedio sam ga sa mini serijom gde nema naratora. Prati roman 90% . Po meni je to jedina zamerka, ko nije pročitao knjige o Duni neće mu ništa smetati. Za sam film 9/10
Na vrh
Danilo-Naissus View Drop Down
Junior moderator
Junior moderator
Mολών Λαβέ

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Danilo-Naissus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.Lipanj/Jun.2018 u 15:47
Odličan, za ono vreme iznad proseka.    

Na vrh
Psalm27 View Drop Down
member
member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Psalm27 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.Studeni/Nov.2019 u 19:21
Ovaj film je odigrao ulogu umetnickog kreatorstva mog karaktera, i otvorio mi je sakrivena vrata duhovnog pogleda iznad ovdašnjeg svijeta. P.S. Video igra za PC je : "Eperror : Battle for Dune" 2000 Izuzetno kvalitetna strategija, veoma dobro balansirana među tri svijeta. U to vrijeme, ta igra, poslednje verzije je dobila svetsku ocenu sa 4.5 zvezde (najveca je sa pet zvezduca). Koliko se mogu setiti kritika, koja je prepolovila jednu zcezdicu, je zbog Be mogucnosti ISTOVREMENE gradnje zida i istalih objekata; Te i Ne mogucnost cistcenja terena id sitnih kamena (ili piravnanje istoga), da bu se na tom mjestu izgradio neki objekat; Također, i Ne mogucnost pregrupiranje (formiranje) vojnih jedinica, pa selektirate sve jedinice, sve one se krecu u jednoj liniji, pa to vas tera da se ogranicite na izbor samo na odredjene jedinice, a druge da zanemarite. U to vrijeme, veoma dobra strategija, prepuna sa komandama, a laka za upravljanje.
Na vrh
Psalm27 View Drop Down
member
member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Psalm27 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.Studeni/Nov.2019 u 19:49
Nema mogucnost da dopunim moj predhodni konentar o ovom filmu, pa cu to uciniti ovde. Upucujem gledatelje i ljubitelje ovog filma, da potraže originalan film "Dune" (1984), jer u njemu je Epilog od oko 15 minuta, koji je na samom pocetku filma, i neizbežno je bitan, jer u njemu se objašnjava postojanje svega što ce kasnije ostatak filma to prikazati. Trebalo bi Youtube imati taj bitan Epilog. Pa, potražite ga, sa užitkom :)
Na vrh
Freak37 View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Freak37 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.Listopad/Oct.2021 u 00:25
Novi Remaster filma je odlican . Hvala bogu da nekome nije palo na pamet da remasteruje produzenu ver. filma koju su moroni upropastili , a i sam Lynch je se odrekao , ovako imamo sjajan Theatrical remasterovan.
Na vrh
Mizi View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Mizi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.Ožujak/Mar.2024 u 21:23
Kako je Dejwid uspeo da ceo prvi deo knjige snimi i metne u dva sata i 17min.???
Da li je nešto izbacijo ili nije?
Nisam čitao, pa ne znam.
Pošto primećujem da Denis ne uspeva da taj prvi deo metne u dva filma, nego ga je razvukao do trećeg.
Nisam čitao, pa ne znam.
Na vrh
deda vlada View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj deda vlada Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.Ožujak/Mar.2024 u 09:23
Ima dve verzije Dine pre ove nove, u suštini obe su bazirane na knjizi i događaji su uspeli da se uklope u jedan film. U novoj verziji dodati su neki delovi koji nisu u knjizi ali se uklapaju i verzija je mnogo naprednija (modernija) od prethodne dve... kada bi pratili knjige o Dini bilo bi 15-20 fimova najmanje. Postoje i mini serije Dune (2000) i Children of Dune (2003). Vredi pogledati pa uporediti sa najnovijom verzijom.
Srećno gledanje.... 
Uvek znam ono sto neznam
Na vrh
kjovo View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (1) Thanks(1)   Citiraj kjovo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.Ožujak/Mar.2024 u 09:50
Mizi on je u prvoj Dini malko ili malo vise zbrzao pri kraju ali smestio je prve tri knjige. 
A i ja preporucujem ove dve mini serije po meni uopste nisu lose i bas su se drzali romana.
Na vrh
sasa-stipisic View Drop Down
Active member
Active member

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj sasa-stipisic Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.Ožujak/Mar.2024 u 12:46
Originalno postovano od strane Mizi Mizi piše:

Kako je Dejwid uspeo da ceo prvi deo knjige snimi i metne u dva sata i 17min.???
Nisam čitao, pa ne znam.
Pošto primećujem da Denis ne uspeva da taj prvi deo metne u dva filma, nego ga je razvukao do trećeg.
Nisam čitao, pa ne znam.

Lynch je imao ideju da film traje više od 4 sata, ali logično da producenti to nisu željeli dopustiti pa ga je morao pošteno srezati, zbog tog svog iskustva je rekao da neće više nikada raditi na filmu sa velikim budžetom. Još se čeka u zraku ta redateljska "un-cut" verzija, Lynch je prije otprilike 2 godine rekao da postoji šansa da to ostvari.
I Villenueve je sa ovim drugim filmom završio prvu knjigu, treći film će biti adaptacija druge knjige Dune Messiah.
Na vrh
kjovo View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj kjovo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.Ožujak/Mar.2024 u 13:46
Aha Vilnev tek prvu knjigu zavrsava sa ova dva filma,a on ce bas to da razvuce ,bolje seriju da su pravili.
Na vrh
JoxerTM View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj JoxerTM Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.Ožujak/Mar.2024 u 14:29
Originalno postovano od strane sasa-stipisic sasa-stipisic piše:

Još se čeka u zraku ta redateljska "un-cut" verzija, Lynch je prije otprilike 2 godine rekao da postoji šansa da to ostvari.

Nema i neće.
Ali ima nešto drugo i dostupno je svima na YT, fanedit sa vraćenim izbrisanim scenama, potraži pod imenom:
Dune (1984) Alternative Edition Redux | Special 1080p Edition [Spicediver]
Na vrh
AlexDeLarge View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj AlexDeLarge Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.Ožujak/Mar.2024 u 15:54
Pa i ja mislim da je to tesko da se ostvari. Da jeste bila ideja za tri i nesto, otprilike do 4 sata, a bilo je i drugih skracivanja.  Mozda bude izdanje, pretpostavljam, kao dodaci. Secam se samo onog izdanja iz 2006. godine ali sam zaboravio tu ima nesto produzeno i neki dodaci.  
Eto i serije koje su navedene, ali Videcemo sta su planovi Vilneva i ekipe najavljen je `Mesija Dine` i `Susret sa Ramom`.

Ažurirao AlexDeLarge - 18.Ožujak/Mar.2024 u 16:00
Na vrh
ar8c View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj ar8c Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.Ožujak/Mar.2024 u 18:02
Nemoguće je knjigu bukvalno preneti na platno. Pogotovo je nemoguće to uraditi sa kapitalnim delima kao što je Dune. Na kraju se sve svede na umetnički izraz, viziju i stil reditelja, koji je opet determinisan dostupnim budžetom, tehnologijom, konačno i navikama prosečnog gledaoca.

Na reditelju je da odluči da li će to malo više da sažme, napravi dinamičnijim, ili će uneti što više umetničkog kroz sliku i zvuk. Ja čak ni ne volim da ekranizacije nazivam bukvalnom preradom. Nekako mi je lepše reći da je režiser napravio film koji je inspirisan XXX knjigom, ali da je od ponuđenog štiva napravio nešto dovoljno svoje. Tako i ne upadam u popularnu zamku poređenja šta je bolje od dve različite stvari koje dele jedino kostur i ideju.

Knjiga je knjiga i ona je uvek "jača" od filma. Ali obožavam i film kao umetnički izraz. Tu gledam da maksimalno uživam u onim aspektima koji nisu dostupni dok se čita. Idealno je jedno i drugo (pod uslovom da valja), sve u svoje vreme.
Na vrh
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj AlexDeLarge Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.Ožujak/Mar.2024 u 20:57
Slazem se , kao sto rekoh i kod knjige ce biti drugaciji utisci, svako ce da dozivi na svoj nacin, ali ko voli taj zanr bice mu u vrhu, sad dal je Dina, Hiperion, da li le Asimov, Klark, Orson Skot Kard itd.  sve su to odlicna dela i pisci. 

Slazem se svako treba da ima svoje tumacenje i viziju , ali treba biti oprezan prvensteveno   u razvoju, od producenata, a onda i scenarista, ovde je Vilnev koscenarista dakle upucen je, a preprodukcija pa tu ima vise od 10 glavnih clanova ekipe pa tu su i scenograf i umetnicki direktor, pa asistenti reyije, pa kompoyitor, dizajneri zvuka pa se onda nastavlja. Ne znam sto se sva krivica cesto svaljuje na rezisera,

Ne pricam za‚`Dinu` Kao sto rekoh slayem se za tumacenje i viziju, ponekad se desi da scenaristi i reziser da interjvu kako su i sta zamislili, nekad se desavalo da se piscima nije svidela ektanizacija, nekad su i se iyvinili i rekli da su pogresili, nekad je i meni njihova vizija vise u stilu zasto, ali dobro ja nisam u toj poziciji, moze samo da mi se svidja ili ne.

Samo smatram da bitne stvari ne treba menjati, sustinu i likove , bitne delove romana,  manje bitne isticati i razradjivati a one bitne zanemariti ili nedovoljno razraditi, ili sporedne dogadjaje intezivirati i a one vazne ne, izmisljati nesto cega nema, moze ako se ono sto ima odradi kako treba. Opet kazem ne pricam za Dinu nego uopsteno. Dakle u romanu ima top dogadjaj koji je zanimljiv i lepo opisan, dakle stvarno jedinstven zaplet i rasplet, oni prerade tako da jednostavan, nista posebno, konfekcijski, i ja sam se pitao zasto. 

U konacnom cekamo `Mesija Dine`. 

Na vrh
ar8c View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj ar8c Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.Ožujak/Mar.2024 u 14:56
Ako se pitaš zašto, odgovor je vrlo prost - vreme! Pisac uopšte nije ograničen vremenom (osim ako ugovorom nije obavezan da štanca u rokovima, kao i u slučaju da ga neko limitira veličinom knjige), može mu se da razvija likove, da se posveti detaljima i sitnicama, a ono najvažnije - bavi se mislima likova, bukvalno ulazi u glavu.

Sa druge strane proizvođač filma ima mnogo veće limite. Čak i ovako rastegnuta Dina (podrazumevano i svaka ekranizacija neke knjige) na nekoliko podužih segmenata biće samo fragment onoga što se moglo izvući iz knjige u bukvalnoj transformaciji. Biće prekratka i osakaćena. Naravno, ovde mislim na fanove SF-a i konkretno pisanog dela, dok će mnogi drugi (pogotovo danas) kritikovati i ovakvu ekranizaciju zbog dužine. Tu je onda i kompleksan zadatak na koji način gledaocu preneti nečije misli koje tako lagano čitamo u knjigama. Nešto se može direktno vokalizovati, u nekim situacijama gledamo maštovitost i snalažljivost reditelja koji zvukom i slikom postižu efekat, ali generalno sušta je suprotnost do jednog istog cilja stizati putem pisanih slova, a sa druge dominantno audio-vizuelnim izrazom. Mnogo se kompromisa mora napraviti prilikom ekranizacije knjiga i uvek neko može naći ponešto da zameri. Zato i ponavljam da ne volim poređenja te vrste. Različite su umetnosti u pitanju. Ali su predivne umetnosti svakako

Uzgred, odgledah i klip o snimanju Dine. Volim da zađem malo iza kulisa kada su u pitanju tako grandiozni projekti. Primeti se ogroman budžet, ali i veliki profesionalizam čitave armije ljudi uključenih u projekat. Iz ugla običnog čoveka zaista je fascinantno videti takvu stručnost i posvećenost svakom detalju. Zanimljivo je videti i glumačke transformacije, ovaj put pre svega Barona u interpretaciji sjajnog Stellana koga su za svaki dan snimanja po sedam sati pakovali u onaj gumirani kostim, a čovek je morao piti lekove kako bi bio siguran da ga za vreme zarobljenosti neće slučajno "poterati"

Ma sve mi je to fascinantno, prosto čovek mora da se pokloni takvim poduhvatima ako zaista voli film i žanr, a tada mi je mnogo lakše da zažmurim na poneku sitnicu, te da uživam u spektaklu kakvih se ne pravi puno u godini. Ili deceniji.
Na vrh
Mizi View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Mizi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.Ožujak/Mar.2024 u 20:03
Hvala na pojašnjenjima.

Linčov film nisam mogao da odgledam, jer mi je dosadan, a likovi su mi slinavi, balavi i odvratni.
Pogledao sam Denisovu verziju tj. prvi deo i zaboravio sam o čemu se radilo.
Svakako ću ispoštovati i drugi deo, ali nisam fan SF.

E sad, za one koji nisu upoznati ni sa knjigama ni sa filmovima, šta raditi?
Da li da se prvo pročitaju knjige pa onda da se pogledaju filmovi, ili obrnuto, ili i jedno i drugo?

Mislim, koga to interesuje i ko ima vremena, najpre bi trebao da pročita makar prvi deo knjige, mada nisam čitao nijednu LOTR knjigu, a sve filmove sam gledao više puta.

Šta znam, nisam se vezao za likove, niti za priču, ali svako ima neki svoj ukus.
Na vrh
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj AlexDeLarge Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.Ožujak/Mar.2024 u 20:18
Pa ako imaš vremena i interesuje te nf, Dina je po mom mišljenju remek-delo naučne fantastike, dakle pored prvog romana Herbert je napisao još 5 romana, a onda je kao i u slučaju kao npr. kod Tolkina , sin nastavio , pa ima ih baš puno, ne znam koliko je kod nas prevedeno , trenutno ima mislim  osam, ali su sve  500, 600 strana.

Ako pročitaš gledaćeš i film.

U suprtotnom gledaš film.

A kao što je navedeno imaš i dve mini- serije Children of Dune i Dune

Ažurirao AlexDeLarge - 19.Ožujak/Mar.2024 u 20:28
Na vrh
ar8c View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj ar8c Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.Ožujak/Mar.2024 u 20:42
Neću reći da je pravilo, u pitanju je čisto moj stav, a bez dileme je bolje pročitati prvo knjigu(e), doživeti sve to na svoj način, pa tek onda gledati ekranizaciju. Mislim da većina smatra isto. U startu raskrstiti sa poređenjem i dilemama šta je bolje, a film gledati kao nečiju viziju i uživati u audio-video varijanti ako je barem solidno urađena. Veoma sam srećan što sam još davno u tinejdžerskim danima čitao sve od Tolkiena, pa tek onda gledao briljantnu ekranizaciju. Mislim da je Peter Jackson napravio apsolutni maksimum šta se moglo uraditi u ono vreme i sa onim tehnološkim pokrićem.

Naravno, može se i obrnuto, prvo pogledati film, pa se onda baciti na knjigu kako bi se kompletirao utisak. Ali tu leži opasnost da prilikom čitanja ne formiramo sve iz svoje glave, već automatski likove i događaje kreiramo na osnovu onoga što smo već videli u ekranizaciji. Može se, ali po meni to nije to jer je pomalo osakaćen i veštački doživljaj, nedovoljno ličan.

Već sam više puta ovde pisao i preporučivao, ali ću još jednom u nadi da ne gnjavim Ukoliko je SF na srcu (ali i mnogo više i šire od pukog SF-a), čitati Dan Simmonsa, pre svega Hyperion/Endymion sagu u vidu četiri legendarne i nagrađivane knjige. To još nije ekranizovano, a skoro i da ne želim da bude jer je praktično nemoguće sve to preneti na ekran, a da se ostane u okvirima koliko je to podnošljivo za nestrpljivog gledaoca. Eventualno preskupa serija od nekoliko sezona i na desetine epizoda, ali pitanje i tada. Za mene je to ne samo nešto najbolje što sam ikada pročitao, nego sam siguran da do kraja života neću nabasati na nešto bolje. Opet - samo mojih "pet centi" što bi rekli
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosledi temu   

Pređi na drugi Forum Forumska ovlašćenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,375 sekundi.