Prevodi || Titlovi || Преводи || Podnapisi || Prijevodi
Početna strana Početna strana > HI-TECH i informatički svijet > Uputstva
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - GHOSTOVANJE SISTEMA preko Ghost 2003
  FAQ u vezi foruma FAQ u vezi foruma  Pretraži forum   Events   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Pravila ponašanja na forumu :: Pravila za postavljanje prevoda :: FAQ u vezi prevoda :: Voditelji foruma
Potražnja prevoda :: Obaveštenje svim NOVIM članovima !!! :: UPUTSTVO ZA PRAVLJENJE PREVODA SUBTITLE WORKSHOP
OFICIJALNI KODI PLUGIN

GHOSTOVANJE SISTEMA preko Ghost 2003

Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
icemaher View Drop Down
Administrator
Administrator

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj icemaher Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: GHOSTOVANJE SISTEMA preko Ghost 2003
    Objavljeno: 09.Ožujak/Mar.2010 u 15:29
GHOSTOVANJE SISTEMA

Instalirali ste Windows, drajvere i programe? Izvrsili ste sve potrebne promene kako bi vam bolje radio i utrosili ste previse vremena i ne zelite da to opet radite? Resenje je ghostovanje sistema na CD.

Pošto se cesto postavljaju pitanja o Symantec-ovom programu za back-up particija Ghost ovde se nalazi detaljno upustvo o tome kako napraviti image fajl particije, a da ona ne zauzima preterano mnogo prostora.

Prvo je potrebno instalaciju operativnog sistema maximalno skratiti kako bi se racionalisao prostor i omogucio osnovni cilj- ghost fajl manji od 700 mb (da bi to stalo na 1 CD), koji ukljucuje vecinu važnih programe (oko 1.5 gb popunjenog prostora na HDD-u)

1.Skracivanje Windows instalacije

Po instalaciji Windows XP Professional operativnog sistema uocljivo je da je velicina Windows direktorijuma dramaticno veca u odnosu na prethodne verzije (ME ili 2K)- oko 1.1 gb. Skratice se vveoma lako i efikasno na nekih 600 MB, ako se uradi sledece...U Start Menu>Run ukucati "sfc /purgecache". Time ce otici svi bekapovani fajlovi tokom instalacije, dllcache direktorijum itd. Sve to nije potrebno za pravilan rad Windows-a. Sledece što je potrebno uraditi je da se obriše u direktorijumu "Windows>Driver Cache>i386" fajl "driver.cab". On je velicine nekih 70 MB i sadrži drajvere za uredaje koji su podržani pod WinXP. Posle ovoga prilikom svakog dodavanja novog hardvera bice vam potreban Windows CD, ali ionako se radi o drajverima za starije uredaje, a pretpostavljam da dodajete nove uredaje koji idu sa svojim drajverima. U svakom slucaju može se naknadno fajl vratiti sa CD-a. Nalazi se u "i386" folderu ili ga možete prebaciti na drugu particiju radi nakanadnog vracanja u Windows.
Iskljucite podršku za Hibernaciju kako bi se obrisao fajl "hiberfil.sys" koji je takode mamutskih dimenzija od 128 mb pa naviše (u zavisnosti od velicine sistemske memorije koju imate). To cete uraditi na sledeci nacin Start>Control Panel>Power Options>Hibernate>Enable Hiberenate (decekirajte). Ako vam "hibernate" kartica nije ponudena onda neki od Vaših drajvera ne podržava hibernaciju (npr. pod WinME drajveri za PCTV kartice ne podržavaju hibernaciju pa je zato nema kao opcije).
Idite zatim desnim dugmetom na "My Computer" (ili iz Control Panela na System) pa na Tab System Restore i iskljucite ga samo ako Vam nije neophodan tj. ako nemate neke važne restore tacke systema. Ako iskljucite SR sve Restore tacke ce nestati i ponovno ukljucivanje SR neäe ih vratiti.
Ispraznite i "Temporary Internet files" putem opcije Start>Control Panel>Internet Options>General>Delete files. Poželjno je i da My Documents držite na drugoj particiji ukoliko imate mnogo fajlova u njemu. Prebacicete ga na drugu particiju desnim klikom na ikonu "My documents" pa odabirom "Move..." i patha do novog foldera gde ce biti "MyDocs" . Ostale sistemske foldere možete preko prebaciti na druge lokacije pomocu programa TweakUI koji se nalazi u okviru PowerToys instalacije. Ali to nije važno. Treba nešto ostaviti i za bekap . Obrišite i swap fajl. Ako nemate neku od novijih verzija Ghosta (ovde se radi o verziji 2001) obrišite ga rucno, ali iz DOS-a. To je fajl pagefile.sys u root-u Vaše particije na kojoj je instaliran WinXP.

Sada napravite startup disketu. Kliknite desnim dugmetom na FDD (My Computer) odaberite "Format" pa onda "Create MS-DOS startup disk", ili iz instalacije Norton Ghost 2001 paketa startujte "Norton Ghost Boot Wizard". Ako vam treba podrška za CD-ROM (npr. ako vracate ghost fajl na koji se nalazi na CD-u ) potreban Vam je startup-disk koji podržava CD (što MS-DOS startup nije!). Znaci ili iz Ghosta ili WinME/98 startup disketica, ako je imate.
GhostPE.exe fajl iskopirajte na MS-DOS disketu ili na neko mesto na HDD-u i ubacite disketu pa restartujte racunar. Startujte Ghost (u slucaju Ghost startup diska startovace se sam i imacete podršku za rad mišem). Tab tasterima i kursorima+enter vršite navigaciju (ako hocete mišem da radite iz DOS-a koji ste startovali sa MS-DOS startup diskete potreban je mouse drajver za DOS).

ILI: skinete ovaj fajl: ghost2003.rar

Izrezete taj image ISO fajl preko nero i restartujete PC, birate da vam butira preko CD(kao kad preinstalirate Windows). Nakon sto se startuje ghost 2003 sledi ovo:

kliknite na OK.

2.Pravljenje Bekap particije u kompresovani image fajl...

Odaberite "Local>Partition>To image" (može se bekapovati i ceo HDD na drugi HDD, tada je umesto partition potrebno odabrati opciju Local>Disk>To partition)

Bicete upitani "Select Local Source Drive". To je znacajno ako imate više HDD-ova (ne particija!). potrebno je odabrati onaj na kome je particija koju bekapujete.

Sledece pitanje koje Vam je upuceno odnosi se na izbor particije sa odabranog HDD-a (Select source Partitions...).

Zatim je preko file requestera odaberite neku lokaciju na drugoj particiji ili drugom HDD-u i upišite ime fajla pod kojim želite da se snimi bekap (koristite prilikom "šetanja" kroz opcije Tab taster).

Sada cete biti upitani koliki stepen kompresije želite. Odaberite "High" jer cete tako imati nešto vecu kompresiju od 1:2. Kompresija jednog diska sa 1.5 gb popunjenosti i High komprsijom traje oko 10-tak minuta.

3.Povratak bekapovanog ghost fajla na particiju...

Procedura je ista kao i za pravljenje Ghost fajla, samo se sada bira "Local>Partition>From Image".

Odabere se sve što i gore, disk, particije sa izuzetkom kompresije. Kada Vas pita za Source Fajl nadite gde je snimljen prethodno bekapovan fajl i voila.

Za 3 min (na bržem racunaru) imate svoju instalaciju u top-formi.

Ako Vam i pored svega particija ispadne veca nego što to želite možete iz "Ghost Explorera" da podelite .gho fajl na više delova odabirom "View>Options>Set Span Size".
Takode preko Ghost Explorera moguce je dodavati i brisati razne fajlove iz gotovog ghost fajla kao da se radi o fizickoj particiji, a ne o kompresovanom fajlu na vašem HDD-u.

Ovo sve radi i kad hocete da uradite ghost na Win7. Meni je 20gb kompresovao u 2,23GB za 5min, i kad hocu mogu da vratim windows7 sredjen i ispravan kao sto je bio, za 2-3minBig smile
Bez ikakvog instaliranja, sve radi od CD.

P.S. Ako nadjem jos screenshotova postavicu, trenutno toliko sam nasao, nema veze sto su oni za 2002 isti je izgled i procedura.

Ažurirao icemaher - 24.Lipanj/Jun.2011 u 23:25

Na vrh
blackpearl View Drop Down
The Legend Of
The Legend Of

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj blackpearl Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.Rujan/Sep.2010 u 00:21
uff komplivano ovo :D

Na vrh
icemaher View Drop Down
Administrator
Administrator

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj icemaher Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.Rujan/Sep.2010 u 00:29
Ma nije, ne znam zasto ti izgleda komplikovano. Cim sve sredis, ubaci ghost cd u cdrom, restart pc, neka ucita ghost cd, ides na Local - partition - to image, odaberes particiju koju zelis da backup-ujes (obicno C - gde je windows), odaberes mesto gde da snimi taj image (mora da bude D ili bilo koji osim C), high compression i to je to. Posle kad zelis da vratis sve na staro(sredjeno) ides isto Local - partition -From Image, nadjes image, odaberes particiju u koju zelis da vratis image i to je to. Prosto ko pasuljLOL

Ažurirao icemaher - 19.Rujan/Sep.2010 u 00:30

Na vrh
The Legend Of
The Legend Of

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj blackpearl Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.Rujan/Sep.2010 u 00:42
Ako je samo to to ( u 3 reda) sta si onda onoliko pisao u prvom postu lol

Na vrh
prijatel-MKD View Drop Down
Translator
Translator

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj prijatel-MKD Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.Rujan/Sep.2010 u 00:51
Pisao tamo za win98 i diskete, kako smanjiti kolicinu podatka kako bi skupilo na disketice.
A sad, nije problem imati 3-4 CD-R za snimiti.

Nego, jesi li ti pokusao nekad da taj image instaliras na drugi komp.?
0123456789 Само десет цифри, а толку многу главоболие!
You can't take it to a philosopher for being stupid, if he wasn't he would've be a physicist.
Na vrh
The Legend Of
The Legend Of

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj blackpearl Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.Rujan/Sep.2010 u 00:59
a je bas tela da pitam gde da nadjem flopi

Na vrh
Movie Master View Drop Down
The Legend Of
The Legend Of
Matori laf 21.03.1957. - 02.11. 2017.

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Movie Master Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.Rujan/Sep.2010 u 11:47
Originalno postovano od strane prijatel-MKD prijatel-MKD piše:

Pisao tamo za win98 i diskete, kako smanjiti kolicinu podatka kako bi skupilo na disketice.
A sad, nije problem imati 3-4 CD-R za snimiti.

Nego, jesi li ti pokusao nekad da taj image instaliras na drugi komp.?

Probao sam ja nekoliko puta na različitim kompjuterima i svaki put uspeo (image moje c particije sa XP), posle toga sam ubacio drajvere za ploču, grafičku i muzičku tih kompjutera i sve šljaka odlično.

Probao sam i sa win7 i nisam uspeo, samo ne znam zašto. Tada sam image (7,3 GB) prebacio na spoljni hard i odneo kod druga da probamo. Na pola ubacivanja image-a Ghost mi je prijavio da nešto nije u redu sa image-om i prekinuo proceduru, pa smo nastavili sa normalnom instalacijom.
Moguće je da je kod prebacivanja došlo do neke greške, a možda win7 pravi problem sa onim u bios-u, stvarno ne znam, jer nisam više imao prilike da probam.
[IMG]https://static.titlovi.com/images/forum/c0c15cb3-8c27-43b4-8191-b40e80cc1c63.gif"> [IMG]https://static.titlovi.com/images/forum/13ec823a-3e48-4045-a057-5a0055286525.gif">
Na vrh
demaksi View Drop Down
Translator
Translator

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj demaksi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.Rujan/Sep.2010 u 15:27
Ja od skora imam novi norton ghost v15, koji koristim kao butabilni dvd,
bolji je i jednostavniji od starog ghosta iz 2003, koga sam koristio godinama ranije.

Novi provereno radi bez problema sa xp i win7.

Sa starim mi se dešavalo da je stajao sa backupom, ali samo zato što je sistemska particija
imala loše sektore, na kojima su se nalazili podaci koji nisu bili čitljivi. Bilo je dovoljno
da upotrebim windows check disk i onda bi backup radio do kraja.
Na vrh
icemaher View Drop Down
Administrator
Administrator

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj icemaher Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.Rujan/Sep.2010 u 18:47
Tijana, nisam ja pisao to, nasao sam na google slucajno, pa rekoh da napravim temu. Inace bitne tacke su 2 i 3, prvu nisam ni citaoLOL
Jednom sam instalirao xp, instalirao sam sve bitne programe, bez instaliranje ikakvih drajvera i tako sam snimio image i odlicno je radio svuda.
I ja sam prebacivao image i na drug pc, negde radi, negde zezaju IDE ATA drajveri ili slicno, nonstop trazi da ih instaliram i nikako i nigde ne mogu da ih pronadjem niti instaliram, a sve radi OK. Inace image je najbolje imati na hard disk, ako imate image na usb stick ili usb hard disl ide preeeeesporo ubacivanje image-a. To sam vec probao i nervira me kako sporo ide, a mozda i zato javlja greske, ne znam.

Na vrh
The Legend Of
The Legend Of

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj blackpearl Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.Rujan/Sep.2010 u 19:52
Pa ti mi kazi, ja krenula da citam vidim ima podosta pa odustala

Na vrh
pparadiso View Drop Down
Active member
Active member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj pparadiso Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.Veljaca/Feb.2011 u 17:36
Mozda ovaj tutorijal pomogne:

Tutorijal se odnosi na WIN XP.

KAKO TO MOZETE URADITI SLANJEM BACKUP-a NA DRUGU PARTICIJU

Kao prvo morate imati instaliran Norton Ghost ( sastavni deo paketa Norton SystemWorks )
Jedan od boljih je Norton SystemWorks 2003

i dobisete ikonicu u obliku duha u delu za rez. programe:

KORAK 1
klik na ikonocu Norton Ghost
desnim klikom i izaberite Backup your computer

KORAK 2
Dobicete uvodni ekran Norton Ghost-a i kliknete na DALJE ( NEXT )

SLEDITE DALJE KORAKE OZNACENE BROJEVIMA 3. i 4.

5.POTRAZITE MESTO ZA BEKAP
6.OBAVEZNO IZABERITE DRUGU PARTICIJU ( ne onu na kojoj je system )

KORAK 7
KLIKNETE NA DALJE ( NEXT )

KORAK 8
JOS JEDNOM NA DALJE ( NEXT )

KORAK 9
KLIK NA CONTINUE

KORAK 10
EKRAN CE POKAZATI VELICINU FAJLA ( ako imate toliko prostora na drugoj particiji )
KLIK NA RUN NOW

KORAK 11
PRITISNETE OK ( U REDU )
DA BI SE RACUNAR RESTARTOVAO I ODRADIO BEKAP]

SACEKAJTE DA SE BACKUP ZAVRSI
SISTEM CE SE SAM POSLE RESTARTA PODICI I SADA IMATE SPREMNU "SLIKU" U SLUCAJU HAVARIJE
Na vrh
pparadiso View Drop Down
Active member
Active member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj pparadiso Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.Veljaca/Feb.2011 u 17:36
AKO JE DOSLO DO HAVARIJE RACUNARA, EVO NACINA KAKO DA VRATITE NAPRAVLJENI BACKUP

1.desni klikna ikonicu u obliku duha u delu za rez. programe:
2. izaberite Restore your computer

Dobicete ovakav ekran
3. klinite na NEXT ( dalje )

4. pronadjete mesto gde ste ostavili backup - i ako tamo imate vise fajlova pojavice se samo jedan ( onaj prvi )
5. kliknete na njega
6. i otvorite ga

Videcete sledeci prozor na kom treba samo
7. kliknuti na NEXT ( dalje )

8. odaberete izvor
9. odaberete destinaciju
10. kliknete na NEXT ( dalje )

u sledecem prozoru
11. selektujete Overvite windows
12. kliknete na NEXT ( dalje )

13. jos jednom NEXT ( dalje )

14. Run Now

Racunar ce se restartovati, odraditi povratak rezervne kopije, ponovo se restartovati
i kada se sistem podigne Vas Windows ce izgledati kao u trenutku kada ste napravili backup.

SRECNO!!!
Na vrh
icemaher View Drop Down
Administrator
Administrator

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj icemaher Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.Lipanj/Jun.2011 u 23:29
Azuriran prvi post ove teme, ubaceni screenshots, sve je sredjeno.Wink

Na vrh
drdamjan View Drop Down
Senior translator
Senior translator

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj drdamjan Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.Prosinac/Dec.2019 u 17:01
nekad mi je ghost znao izbaciti grešku, ili nedobar image file...
odonda uvijek prvo bi odradio ono chkdsk /f 
za particiju koju ghostujem, restartao da windows to odradi, pa onda. 

ghost 2003 sam koristio sa flopyja, CDa.
Može li sa USB sticka?
https://www.youtube.com/watch?v=JNYOVEXJBBM
https://www.youtube.com/watch?v=fY-mSSA4Fso
https://www.youtube.com/watch?v=tozhe0yTAqo
Na vrh
icemaher View Drop Down
Administrator
Administrator

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj icemaher Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.Sijecanj/Jan.2020 u 08:50
Originalno postovano od strane drdamjan drdamjan piše:

nekad mi je ghost znao izbaciti grešku, ili nedobar image file...
odonda uvijek prvo bi odradio ono chkdsk /f 
za particiju koju ghostujem, restartao da windows to odradi, pa onda. 

ghost 2003 sam koristio sa flopyja, CDa.
Može li sa USB sticka?
Izvinjavam se, tek sad vidim ovo. Da, moze.
ghost_essentials.rar
Skini ovo sa linka.
ovde imas svu proceduru u slikama
https://vislaton.wordpress.com/2013/09/20/norton-ghost-2003/
kao i ovde samo sto umesto folder 2 pise BOOT, umesto folder 3 pise Ghost
https://www.avoiderrors.com/bootable-norton-ghost-usb/

Ides u folder 1
desni klik na format - run as administrator
onda
biras usb drive
fat 32
quick format
create a dos bootable disk
tu biras podatke od folder 2

kad sve odradi, onda samo kopiras podatke od folder 3 direktno na usb stik.
Onda samo nakon restarta odaberes boot from flash drive....

Ono sto mene sad zanima, dali je neko uspeo da ovo odradi sa win10, i to da pravi klon na ceo drajv C (windows uz instalirane aplikacije na stari HDD, a sve to da klonira na novi SSD i da sve to radi kako treba????

Ažurirao icemaher - 16.Sijecanj/Jan.2020 u 08:55

Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosledi temu   

Pređi na drugi Forum Forumska ovlašćenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.