Prevodi || Titlovi || Преводи || Podnapisi || Prijevodi
Početna strana Početna strana > Filmovi i serije > Titlovi.com Vam sa ponosom predstavljaju - filmovi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Birdman of Alcatraz (1962)
  FAQ u vezi foruma FAQ u vezi foruma  Pretraži forum   Events   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pravila ponašanja na forumu :: Pravila za postavljanje prevoda :: FAQ u vezi prevoda :: Voditelji foruma
Potražnja prevoda :: Obaveštenje svim NOVIM članovima !!! :: UPUTE ZA IZRADU I SINKRONIZACIJU PRIJEVODA
OFICIJALNI KODI PLUGIN

Birdman of Alcatraz (1962)

Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz (1962)   | BA | HR | MK | RS | SI |

Naslov:

Ptičar iz Alcatraza

Godina:

1962

Žanr:

biografski, drama, kriminalistički

Trajanje:

147 min

Režija:

John Frankenheimer
, Charles Crichton

Scenarij:

Thomas E. Gaddis
, Guy Trosper


Glavne uloge:


Burt Lancaster
  >  Robert Franklin Stroud
Whit Bissell
  >  Dr. Ellis
Karl Malden
  >  Harvey Shoemaker
Telly Savalas
  >  Feto Gomez
Robert Bailey
  >  Reporter on Dock
Nicky Blair
  >  Inmate
Neville Brand
  >  Bull Ransom
John Burnside
  >  Captain of Marines
Robert Burton
  >  Sen. Ham Lewis
Mushy Callahan
  >  Inmate
James J. Casino
  >  Inmate
James Cavanaugh
  >  Guard
Crahan Denton
  >  Kramer
Betty Field
  >  Stella Johnson
Hugh Marlowe
  >  Albert Comstock
Edmond O'Brien
  >  Tom Gaddis
Thelma Ritter
  >  Elizabeth Stroud
James Westerfield
  >  Jess Younger

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Kneginja View Drop Down
The Legend Of
The Legend Of
Avatar
Sto me ne ubije... ide u moje memoare.

Pridružen: 21.Srpanj/Jul.2005
Status: Offline
Points: 16383
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Kneginja Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Birdman of Alcatraz (1962)
    Objavljeno: 09.Rujan/Sep.2011 u 03:01




                       Birdman of Alcatraz

                                                         (1962)

 

                                            * Ptičar iz Alcatraza *

                         

                                                    http://www.imdb.com/title/tt0055798/

 








Režija: John Frankenheimer
Scenarij: Thomas E. Gaddis, Guy Trosper
Žanr: Biografski, Drama
Država: USA
Jezik: Engleski
Trajanje: 147 min






Burt Lancaster ... Robert Franklin Stroud
Karl Malden
... Harvey Shoemaker
Thelma Ritter
... Elizabeth Stroud
Neville Brand
... Bull Ransom
Betty Field
... Stella Johnson
Telly Savalas
... Feto Gomez
Edmond O'Brien
... Thomas E. 'Tom' Gaddis
Hugh Marlowe
... Albert Comstock
Whit Bissell
... Dr. Ellis
Crahan Denton
... Kramer
James Westerfield
... Jess Younger









                                Pogled na život Roberta Strouda, slavnog ptičara iz Alcatraza.

                         








Robert Stroud, zatvorenik koji se nalazi u zatvoru Leavenworth, sukobi se
sa stražarima te, tijekom obračuna, ubije jednog od njih.
Osuđen na smrt vješanjem, Strouda ipak od sigurne smrti uspije spasiti njegova
majka, koja mu kod predsjednika Sjedinjenih Američkih Država isposluje kaznu
doživotnoga zatvora bez prava na pomilovanje.
S obzirom na njegovu neobičnu narav, ravnatelj zatvora omogućuje mu da se tijekom
dugih zatvorskih godina posveti proučavanju života ptica i postane samoobrazovani
stručnjak za ornitologiju, čije knjige izlaze u milijunskim nakladama.





'Birdman Of Alcatraz',  sa četiri Oscara nominirani film redatelja Johna Frankenheimera,
istinita je priča o životu Roberta Strouda, kriminalaca koji je privukao pozornost javnosti
svojom vještinom uzgajanja ptica. Film je nastao prema istoimenoj knjizi američkog pisca,
Thomasa E. Gaddisa.





NAGRADE:



1963: Academy Awards, USA;
Burt Lancaster, nominacija Oscar za najbolju mušku glavnu ulogu
Telly Savalas, nominacija Oscar za najbolju mušku sprednu ulogu
Thelma Ritter, nominacija Oscar za najbolju žensku sporednu ulogu
Burnett Guffey, nominacija Oscar za najbolju kameru
1963: BAFTA Awards;
Burt Lancaster, dobitnik nagrade za najboljeg stranog glumca
1963: Directors Guild of America, USA;
John Frankenheimer, nominacija za izvanredno dostihnuće u režiji
1963: Golden Globes, USA;
Burt Lancaster, nominacija za najbolju mušku glavnu ulogu
Telly Savalas, nominacija za najbolju mušku sprednu ulogu
1962: Venice Film Festival;
Burt Lancaster, dobitnik nagrade za najboljeg glumca
John Frankenheimer, nominacija za režiju
1963: Writers Guild of America, USA;
Guy Trosper, nominacija za najbolji scenarij u kategoriji američke drame







prevod uradio Gaca62

TITL






izvor:inter.okr.






Sto me ne ubije... ide u moje memoare.
Na vrh
ELLA090280 View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member
Avatar

Pridružen: 26.Kolovoz/Aug.2011
Lokacija: Smisao zivota .
Status: Offline
Points: 513
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj ELLA090280 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.Rujan/Sep.2011 u 01:35
e sorry,super
Na vrh
puppet_master View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member
Avatar

Pridružen: 21.Lipanj/Jun.2017
Lokacija: BG, Jugoslavija
Status: Offline
Points: 77201
Opcije posta Opcije posta   Thanks (1) Thanks(1)   Citiraj puppet_master Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.Lipanj/Jun.2022 u 10:07
Priča o tvrdoglavom, temperamentnom i nasilnom Robert Stroudu, ubici koji je postao ekspert za ptice (i bolesti dotičnih) služeći višedecenijsku kaznu u potpunoj izolaciji.

Robert Stroud (Burt Lancaster), ubivši čoveka dospeva u zatvor gde ga čeka doživotna kazna. Buntovan kakav jeste, ne podnosi autoritete, blizak jedino sa majkom, usled naopakog ponašanja stražara i propisa po kojima mu je poseta majke (koja je putovala 3000 km da bi ga videla) odbijena, ubija čuvara zatvora, čime doživotnu menja smrtnom kaznom. No posredstvom majke, predsednik ga pomiluje, uz začkoljicu da će čitav život provesti u samici, lišen kontakta sa drugim zatvorenicima i bilo kakvog susreta sa njima (u redovnu šetnju ga puštaju kada je dvorište pusto). Provodeći godine u strogim i samotnim ritualima, Stroud se još više zatvara u svoj mikrosvet, no posle olujne noći i pada gnezda sa malecnim vrapcem, koga prokrijumčari u svoju samicu, Stroud se potpuno posvećuje brizi o maloj ptici. Vremenom uspeva da izbori jednu po jednu bitku, prvo za dozvolu samog držanja ptičice, sebi i drugim osuđenicima, potom za dostavu zrnevlja, potom i za gomilu kaveza za ptice, čime od svoje ćelije pravi (gotovo) hram ptičicama, da bi, konačno, počeo da ispituje neistražene bolesti i lečenje svojih pernatih prijatelja.


Film je delom ipak romantizovana verzija kako Strouda, koji je bio mnogo teži i brutalniji čovek, tako i okolnosti i samog života u zatvoru. Sve deluje pitomije nego što to znamo da je slučaj u zbilji.  Svejedno, Lancaster je zbilja savršen, trudi se da ne bude šarmer i da tumači grubog čoveka, koji eto, postepeno, nalazi svoj univerzum u suživotu sa pticama, daleko od ljudi, u potpunoj izolaciji. Uprkos dakle svom nešto "mekšem" izgledu, film svakako ostaje kao priča o pobedi duha u užasnim okolnostima, zapravo priča o posebno nemirnom duhu koji je brutalno zatočen i sputan, velika oda o potrebi čovecnosti u svima nama upravo u trenutcima kada nam se ona oduzima i kada nestaje.

Na vrh
AlexDeLarge View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member
Avatar

Pridružen: 08.Ožujak/Mar.2019
Status: Online
Points: 10510
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj AlexDeLarge Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.Lipanj/Jun.2022 u 10:52
Meni je bio zanimljiv i `simpatican` film, ubo je nozem strazara jer mu nisu omogucili da vidi svog mladjeg brata, posle oko majke..., kako je pronasao gnezdo, zatim oko kanarinaca koje je gajio i napisao dve knjige, proucavanje ornitologije,   cela ta prica iako se radi kako si rekao opasnom coveku i ubici , mada nije procitao ni  knjigu po kojoj je radjen film,  a i ostao mu je taj nadimak, ipak se sve navedeno desavalo u zatvoru Leavenworth.  Pored tog filma, retko ko je od mojih prijatelja gledao, posle mi se  bas svideo  i Papillon i ostavio mi jak utisak i cesto komentarisem da mi The Shawdhank Redemption nije nista bolji od njega.
Na vrh
puppet_master View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member
Avatar

Pridružen: 21.Lipanj/Jun.2017
Lokacija: BG, Jugoslavija
Status: Offline
Points: 77201
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj puppet_master Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.Lipanj/Jun.2022 u 11:08
Opet ti sa prijateljima i šta su gledali LOL (slatko mi je to, ne gunđam), ja zbilja nemam blagog pojma ko je šta gledao, rekoh da ne pričam o filmovima sa ljudima koje poznajem ( lakše mi je reći poznanici, prijatelje nije baš lako imati u životu i ovako a kamoli na duže, meni uspeva samo sa onima sa kojima se viđam jednom u par godina LOL a tada obično lupetaramo ili ćutimo LOL). 

Volim "zatvorske" filmove, no oni (poznanici) bi se obično hvatali za glavu sa takvim filmovima. Drugačiji su sistem, same robije a vala bitno i mentalitet zatvorenika podneblja tih filmova.Ima izuzetaka, tj filmova koji univerzalno funkcionišu, svaki na svoj način, pa kome je šta već bliže. Shawshenk je meni ok iako imam problem sa tako napisanim likom (ima nešto u rukavu što će ga postaviti iznad situacije, u tom slučaju vladanje brojevima, vrsnost u knjigovođenju, bliži su mi likovi koji nemaju ikakvog keca u rukavu nego se tek moraju izboriti za svoje, posebnost koja se tek mora pronaći a ne nositi u startu u sebi, dramaturški je izazovnije između svega ostalog). Papillon je već zbilja klasik u svakom smislu.  
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosledi temu   

Pređi na drugi Forum Forumska ovlašćenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.