Prevodi || Titlovi || Преводи || Podnapisi || Prijevodi
Početna strana Početna strana > TITLOVI / PREVODI > Македонски форум
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Речници и поимници
  FAQ u vezi foruma FAQ u vezi foruma  Pretraži forum   Events   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pravila ponašanja na forumu :: Pravila za postavljanje prevoda :: FAQ u vezi prevoda :: Voditelji foruma
Potražnja prevoda :: Obaveštenje svim NOVIM članovima !!! :: UPUTE ZA IZRADU I SINKRONIZACIJU PRIJEVODA
OFICIJALNI KODI PLUGIN

Речници и поимници

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Numberguy View Drop Down
Moderator
Moderator

∞ №Guy ∞

Pridružen: 07.Svibanj/May.2010
Lokacija: SK, Makedonija
Status: Offline
Points: 4045
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Numberguy Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Речници и поимници
    Objavljeno: 31.Listopad/Oct.2019 u 13:11

Еве неколку речници, доколку имате некои други кои не се наведени овде, слободно објавете ги во темава.


Дигитални речници (веб страници):

http://www.makedonski.info/

https://www.makedonski.gov.mk

https://recnik.off.net.mk/

https://www.fakulteti.mk/leksikonpopup

http://www.idividi.com.mk/recnik

http://makedonisch.info/search

https://recnik.365.com.mk/

https://www.govor.mk/

rimuvaj.mk

http://mylanguages.org/learn_macedonian.php

https://time.mk/?q=&search=dict

https://eudict.com/?lang=engmac

http://www.recnik.net.mk/


Покрај дигиталните речници во форма на интернет страници, во денешно време треба да се
напоменат и речниците во форма на мобилни апликации за Android кои што ги има во голем број за повеќе странски јазици:

https://play.google.com/store/apps/details?id=en.mk.bestdict

https://play.google.com/store/search?q=Macedonian%20dictionary


Македонски и интернационални кратенки

http://www.pelister.org/abbreviations/


Речници во .pdf формат:


Англиско-македонски речник на математички термини (извадок)

http://poim-pmf.weebly.com/uploads/5/8/7/0/58703171/ang-mak_recnik_2015.pdf


Македонско-англиски речник на идиоми

http://www.mling.ru/iazik/makedonski/idiomi.pdf


Македонскo-англиски пословични паралели

https://gofile.io/?c=0JTC6H


Македонски<>германски речник

http://e-lib.ugd.edu.mk/137


Германско-македонски разговорник

http://e-lib.ugd.edu.mk/160


Градежен речник

https://gofile.io/?c=2QbuCo


Економско-финансиски лексикон

http://eprints.ugd.edu.mk/14335/1/Ekonomski%20recnik%20-%20Tole.pdf


Речник на архаизми, турцизми и ретко користени зборови

http://e-lib.ugd.edu.mk/576


Поимник на македонски зборови од областа на цивилно воздухопловство

Преземи


Поимник на македонски зборови од областа на информатика

http://www.mio.gov.mk/sites/default/files/pbl_files/documents/POIMNIK.pdf


Толковен речник за климатски промени

http://www.unfccc.org.mk/content/Documents/RECNIK/RECNIK_CC.pdf


Мал речник на називи на растенија (македонско<>француски со латински називи)

http://ukim.edu.mk/e-izdanija/FLF/Mal_rechnik_na_nazivi_na_rastenija.pdf


Листа на птици во Македонија

https://www.researchgate.net/publication/321997649_Annotated_check-list_of_the_birds_of_the_Republic_of_Macedonia


Поимник и прирачник за филмаџии

Преземи


Неофицијални поимници и речници:

(совет: за пребарување во Excel и Word користете Ctrl+F (find))


Англиско-македонски речник

https://gofile.io/?c=zMYEfE


Поимник за моторни возила

https://gofile.io/?c=e9mOvq


Поимник за моторни возила

https://gofile.io/?c=OKLm9p


Поимник на македонски зборови од областа на информатика

https://gofile.io/?c=v3lqvB


Кратенки од областа на информатика

https://gofile.io/?c=PISY40


Поимници за животни, растенија, птици и др. (делумно македонски јазик) (веб страници):

Avibase 

Encyclopedia of Life


Англиски речници во .pdf формат:

Речник на идиоми

https://gofile.io/?c=y2avkY


Фразеологија

https://gofile.io/?c=Gs6YW4


Дигитални анлиски речници (веб страници):

https://www.urbandictionary.com/

https://www.dictionary.com/

https://www.vocabulary.com/dictionary/Ažurirao Numberguy - 09.Sijecanj/Jan.2022 u 14:21
How do you make 7 even? (Take away the S)
Na vrh
NaEdenCovekBratMu View Drop Down
Administrator
Administrator
Avatar
Eden/Zeleni/Šon Bin/Bogomoljka/Mutivoda

Pridružen: 02.Srpanj/Jul.2011
Lokacija: Titluša Donja
Status: Offline
Points: 22991
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj NaEdenCovekBratMu Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.Listopad/Oct.2019 u 13:48
Мислам дека и сајтот rimuvaj.mk ќе му биде од корист некому, во случај да затреба рима. Smile
Na vrh
Numberguy View Drop Down
Moderator
Moderator

∞ №Guy ∞

Pridružen: 07.Svibanj/May.2010
Lokacija: SK, Makedonija
Status: Offline
Points: 4045
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Numberguy Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.Listopad/Oct.2019 u 13:51
Добар сајт, како не кажа порано. Smile
Додаден е горе.
Na vrh
NaEdenCovekBratMu View Drop Down
Administrator
Administrator
Avatar
Eden/Zeleni/Šon Bin/Bogomoljka/Mutivoda

Pridružen: 02.Srpanj/Jul.2011
Lokacija: Titluša Donja
Status: Offline
Points: 22991
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj NaEdenCovekBratMu Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.Listopad/Oct.2019 u 14:07
И Avibase е корисен сајт, има називи за птици на различни јазици, вклучително и македонски (меѓутоа нема за сите видови).

Има слики и звуци од птиците. Се бира регионот и ги прикажува имињата на сите птици што живеат таму, англискиот и стручниот назив и македонски назив (ако го има), како и статусот (редок, загрозен, ранлив, истребен вид итн).
Со клик на стручниот назив се добиваат повеќе информации за птицата, како и нејзините називи на различни јазици во светот.


Ažurirao NaEdenCovekBratMu - 31.Listopad/Oct.2019 u 14:12
Na vrh
Numberguy View Drop Down
Moderator
Moderator

∞ №Guy ∞

Pridružen: 07.Svibanj/May.2010
Lokacija: SK, Makedonija
Status: Offline
Points: 4045
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Numberguy Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.Listopad/Oct.2019 u 14:39
Не е лошо ова, да не знаеш нешто слично за растенија?
Na vrh
Numberguy View Drop Down
Moderator
Moderator

∞ №Guy ∞

Pridružen: 07.Svibanj/May.2010
Lokacija: SK, Makedonija
Status: Offline
Points: 4045
Opcije posta Opcije posta   Thanks (1) Thanks(1)   Citiraj Numberguy Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.Svibanj/May.2021 u 16:51
Толковен речник на македонскиот јазик
How do you make 7 even? (Take away the S)
Na vrh
NaEdenCovekBratMu View Drop Down
Administrator
Administrator
Avatar
Eden/Zeleni/Šon Bin/Bogomoljka/Mutivoda

Pridružen: 02.Srpanj/Jul.2011
Lokacija: Titluša Donja
Status: Offline
Points: 22991
Opcije posta Opcije posta   Thanks (1) Thanks(1)   Citiraj NaEdenCovekBratMu Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.Svibanj/May.2021 u 20:10
Конечно им текна. LOL
Na vrh
Numberguy View Drop Down
Moderator
Moderator

∞ №Guy ∞

Pridružen: 07.Svibanj/May.2010
Lokacija: SK, Makedonija
Status: Offline
Points: 4045
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Numberguy Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22.Kolovoz/Aug.2021 u 19:02
Додаден уште еден мал речник за растенија во првиот пост.
How do you make 7 even? (Take away the S)
Na vrh
Numberguy View Drop Down
Moderator
Moderator

∞ №Guy ∞

Pridružen: 07.Svibanj/May.2010
Lokacija: SK, Makedonija
Status: Offline
Points: 4045
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Numberguy Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.Kolovoz/Aug.2021 u 08:55
И прирачник и поимник за филмаџии.
How do you make 7 even? (Take away the S)
Na vrh
Numberguy View Drop Down
Moderator
Moderator

∞ №Guy ∞

Pridružen: 07.Svibanj/May.2010
Lokacija: SK, Makedonija
Status: Offline
Points: 4045
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Numberguy Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.Kolovoz/Aug.2021 u 09:15
Originalno postovano od strane NaEdenCovekBratMu NaEdenCovekBratMu piše:

И Avibase е корисен сајт, има називи за птици на различни јазици, вклучително и македонски (меѓутоа нема за сите видови).

Има слики и звуци од птиците. Се бира регионот и ги прикажува имињата на сите птици што живеат таму, англискиот и стручниот назив и македонски назив (ако го има), како и статусот (редок, загрозен, ранлив, истребен вид итн).
Со клик на стручниот назив се добиваат повеќе информации за птицата, како и нејзините називи на различни јазици во светот.

Го додадов и овој сајт во првиот пост и додадов уште еден https://eol.org, многу сличен на овој.
How do you make 7 even? (Take away the S)
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosledi temu   

Pređi na drugi Forum Forumska ovlašćenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,145 sekundi.