Prevodi || Titlovi || Преводи || Podnapisi || Prijevodi
Početna strana Početna strana > TITLOVI / PREVODI > Македонски форум
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Речници и поимници
  FAQ u vezi foruma FAQ u vezi foruma  Pretraži forum   Events   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pravila ponašanja na forumu :: Pravila za postavljanje prevoda :: FAQ u vezi prevoda :: Voditelji foruma
Potražnja prevoda :: Obaveštenje svim NOVIM članovima !!! :: UPUTSTVO ZA PRAVLJENJE PREVODA SUBTITLE WORKSHOP
OFICIJALNI KODI PLUGIN

Речници и поимници

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Numberguy View Drop Down
Approval team
Approval team


Pridružen: 07.Svibanj/May.2010
Lokacija: Makedonija
Status: Offline
Points: 801
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Numberguy Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Речници и поимници
    Objavljeno: 31.Listopad/Oct.2019 u 13:11

Еве неколку речници, доколку имате некои други кои не се наведени овде, слободно објавете ги во темава.


Дигитални речници:

http://www.makedonski.info/

https://recnik.off.net.mk/

http://www.idividi.com.mk/recnik

http://makedonisch.info/search

https://recnik.365.com.mk/

https://www.govor.mk/

rimuvaj.mk

http://mylanguages.org/learn_macedonian.php

https://time.mk/?q=&search=dict


Покрај дигиталните речници во форма на интернет страници, во денешно време треба да се
напоменат и речниците во форма на мобилни апликации за Android кои што ги има во голем број за повеќе странски јазици:

https://play.google.com/store/apps/details?id=en.mk.bestdict

https://play.google.com/store/search?q=Macedonian%20dictionary


Македонски и интернационални кратенки

http://www.pelister.org/abbreviations/


Речници во .pdf формат:

Македонско англиски речник на идиоми

https://gofile.io/?c=DsGyUd


Македонски англиски пословични паралели

https://gofile.io/?c=0JTC6H


Градежен речник

https://gofile.io/?c=2QbuCo


Речник на архаизми, турцизми и ретко користени зборови

https://gofile.io/?c=Hy7PC2


Поимник на македонски зборови од областа на информатика

http://www.mio.gov.mk/sites/default/files/pbl_files/documents/POIMNIK.pdf


Неофицијални поимници и речници:

(совет: за пребарување во Excel и Word користете Ctrl+F (find))


Англиско-македонски речник

https://gofile.io/?c=zMYEfE


Поимник за моторни возила

https://gofile.io/?c=e9mOvq


Поимник за моторни возила

https://gofile.io/?c=OKLm9p


Поимник на македонски зборови од областа на информатика

https://gofile.io/?c=v3lqvB


Кратенки од областа на информатика

https://gofile.io/?c=PISY40


Англиски речници во .pdf формат:

Речник на идиоми

https://gofile.io/?c=y2avkY


Фразеологија

https://gofile.io/?c=Gs6YW4


Дигитални анлиски речници:

https://www.urbandictionary.com/

https://www.dictionary.com/

https://www.vocabulary.com/dictionary/

Ažurirao Numberguy - 20.Studeni/Nov.2019 u 14:20
Na vrh
NaEdenCovekBratMu View Drop Down
Moderator
Moderator
Avatar
Eden - Zeleni - Šon Bin - Bogomoljka

Pridružen: 02.Srpanj/Jul.2011
Lokacija: Јакимово, МКД
Status: Offline
Points: 15119
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj NaEdenCovekBratMu Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.Listopad/Oct.2019 u 13:48
Мислам дека и сајтот rimuvaj.mk ќе му биде од корист некому, во случај да затреба рима. Smile
Na vrh
Numberguy View Drop Down
Approval team
Approval team


Pridružen: 07.Svibanj/May.2010
Lokacija: Makedonija
Status: Offline
Points: 801
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Numberguy Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.Listopad/Oct.2019 u 13:51
Добар сајт, како не кажа порано. Smile
Додаден е горе.
Na vrh
NaEdenCovekBratMu View Drop Down
Moderator
Moderator
Avatar
Eden - Zeleni - Šon Bin - Bogomoljka

Pridružen: 02.Srpanj/Jul.2011
Lokacija: Јакимово, МКД
Status: Offline
Points: 15119
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj NaEdenCovekBratMu Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.Listopad/Oct.2019 u 14:07
И Avibase е корисен сајт, има називи за птици на различни јазици, вклучително и македонски (меѓутоа нема за сите видови).

Има слики и звуци од птиците. Се бира регионот и ги прикажува имињата на сите птици што живеат таму, англискиот и стручниот назив и македонски назив (ако го има), како и статусот (редок, загрозен, ранлив, истребен вид итн).
Со клик на стручниот назив се добиваат повеќе информации за птицата, како и нејзините називи на различни јазици во светот.


Ažurirao NaEdenCovekBratMu - 31.Listopad/Oct.2019 u 14:12
Na vrh
Numberguy View Drop Down
Approval team
Approval team


Pridružen: 07.Svibanj/May.2010
Lokacija: Makedonija
Status: Offline
Points: 801
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Numberguy Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.Listopad/Oct.2019 u 14:39
Не е лошо ова, да не знаеш нешто слично за растенија?
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosledi temu   

Pređi na drugi Forum Forumska ovlašćenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.