Prevodi || Titlovi || Преводи || Podnapisi || Prijevodi
Početna strana Početna strana > Filmovi i serije > Komentari na članke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Tuntematon sotilas - Veliki finski ratni spektakl (13.08.2018.)
  FAQ u vezi foruma FAQ u vezi foruma  Pretraži forum   Events   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Pravila ponašanja na forumu :: Pravila za postavljanje prevoda :: FAQ u vezi prevoda :: Voditelji foruma
Potražnja prevoda :: Obaveštenje svim NOVIM članovima !!! :: UPUTSTVO ZA PRAVLJENJE PREVODA SUBTITLE WORKSHOP
OFICIJALNI KODI PLUGIN

Tuntematon sotilas - Veliki finski ratni spektakl (13.08.2018.)   | BA | HR | MK | RS | SI |

Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Black Panther View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Black Panther Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Tuntematon sotilas - Veliki finski ratni spektakl (13.08.2018.)
    Objavljeno: 14.Kolovoz/Aug.2018 u 01:22
Hvala Robi za predlog. Stavio sam ga na listu.
Na vrh
mahoni View Drop Down
Administrator
Administrator
štap i šargarepa

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj mahoni Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.Kolovoz/Aug.2018 u 01:52

Evo prilike da kažem tj. da napišem da se ne slažem sa Robijevom recenzijom. LOLLOLLOL

"Isto tako je veoma zamjetno isticanje nacionalnoga ponosa, što nije ništa neobično za one koji su gledali npr. američke ratne spektakle. Ako maknemo na stranu politiku, ratna zbivanja kao takva su jako dobro prikazana u ovome bez sumnje velikome ratnome filmu. Jako se pazilo na sve. Od tehnike, kamere, pa sve do montaže. Primjetno je i kako je režiser Aku Louhimies koristio prirodne zvukove da bi dobio na autentičnosti. Sve u ovome filmu savršeno štima. Gluma je za takvu vrstu filma i više no dobra. Patetika je svedena na najmanju moguću mjeru. Uglavnom izvanredan ratni spektakl, snimljen uz veliku pomoć finske vojske, uglavnom u tehnici."

Robi, ovo je politikantski film, pun patetike. Kao prvo, kako da izostaviš istoriju? Gledao sam sve što ima snimljeno o finskoj borbi protiv ruskih okupatora, a dosta toga i pročitao. Prvo, u pitanju je kvislinška vlada i njena vojska koja "kao" vodi poseban rat u isto vreme kad i jedinice vermahta. Samo je razlika u tome što oni kao "oslobađaju" svoje teritorije. Znači li to da bi tehnički dobar film trebala da snimi i francuska o svojom "višijevskim herojima" pod staljingradom? Onda ću pre da gledam "drugu stranu" nemačke kinematografije. LOL Tu bih verovatno puno više video. 

Kako je minimum patetike u filmu koji obiluje sećanjima finskih vojnika pre odlaska u "oslobodilački" pohod? LOL 

Lično, baš me briga ko šta snima , ili da li je korektno ili ne, ali mislim da je u recenziji preovladalo tvoje lično sagledavanje ipak prvo istorijske teme. Što se tiče tehnike mislim da ni jedan do sad u evropi (možda i u svetu)nije ni prišao filmu "Der Untergang"  iz 2004god.

Bolje živeti jedan dan kao lav, nego ceo život kao miš
Na vrh
Stole Haringa View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Stole Haringa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.Kolovoz/Aug.2018 u 02:22

Nisam znao da postoji ne recenzija već tema, svoj komentar sam ostavio u Dnevniku gledanja filmova.
Na vrh
mahoni View Drop Down
Administrator
Administrator
štap i šargarepa

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj mahoni Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.Kolovoz/Aug.2018 u 02:32

Dobro, da ispravimo. Robi, ne slažem se sa tvojim zaključcima u TEMI o ovom finskom filmu. LOLLOLLOL

Izvinjavam se, ličilo je podosta na recenziju. LOL  

Na vrh
arzak View Drop Down
Active member
Active member

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj arzak Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.Kolovoz/Aug.2018 u 06:22
U poslednje vrijeme se stancuju filmovi u kojima se siri rusofobija. Mislim da to nije nimalo slucajno ako se pogledaju danasnja politicka desavanja.
Na vrh
TheMancic View Drop Down
member
member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj TheMancic Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.Kolovoz/Aug.2018 u 07:01
Nevezano za film ali to je bilo vreme tog Drugog Svestog rata kad su svi desnicari i ostali stali u Hitlerov zapadni lager a naravno i oni se medjusobno nesto ne mirisu ali ipak je ulog bio ogroman a to je pljacka bogastava na istoku koje bi trajalo preko 200 do 300 godina i zato svi oni navodno "kapituliraju" svi za par dana zakljucno i sa nasom Kraljevinom Jugoslavijom da ne pominjem tek zemlje poput Danske,Holandije,Belgije,Finske, one pribalticke republike i sl koje su otovrile maltene grane.
Na vrh
robin12345 View Drop Down
Senior translator
Senior translator
precednik Titlovačke republike

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj robin12345 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.Kolovoz/Aug.2018 u 08:30
Bok MahoniLOL

Ažurirao robin12345 - 14.Kolovoz/Aug.2018 u 16:26
Na vrh
Senior translator
Senior translator

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj robin12345 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.Kolovoz/Aug.2018 u 08:47
Originalno postovano od strane mahoni mahoni piše:

Evo prilike da kažem tj. da napišem da se ne slažem sa Robijevom recenzijom. LOLLOLLOL

ko čeka-dočekaLOLLOLLOL

Na vrh
Senior translator
Senior translator

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj robin12345 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.Kolovoz/Aug.2018 u 08:59
Originalno postovano od strane mahoni mahoni piše:

Lično, baš me briga ko šta snima , ili da li je korektno ili ne, ali mislim da je u recenziji preovladalo tvoje lično sagledavanje ipak prvo istorijske teme. Što se tiče tehnike mislim da ni jedan do sad u evropi (možda i u svetu)nije ni prišao filmu "Der Untergang"  iz 2004god.

..."Iskoristivši Drugi svjetski rat, Finci potiskuju Ruse iz Karelije i pokušavaju uspostaviti granicu gdje je nekad bila. Finci ne samo da puštaju Njemačku da preko njenoga teritorija napadaju Rusiju, nego i otvoreno ratuju na strani nacista kod Lenjingrada. Tako da od 1939. do 1944. Finci vode dva rata - primarni, protiv Rusije i potpomažu Njemačku na ovome sjevernome dijelu fronte. Istini za volju, Rusija nije bila dobar veliki susjed na Istoku, te je uvijek dominirala nad brojčano vrlo malenim finskim narodom. Toliko o povijesnim okolnostima."..

evo opet sam sebe citiramLOLLOL

Ažurirao robin12345 - 14.Kolovoz/Aug.2018 u 16:26
Na vrh
mahoni View Drop Down
Administrator
Administrator
štap i šargarepa

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj mahoni Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.Kolovoz/Aug.2018 u 12:08

LOLLOLLOL Ma, bre, kakvo prozivanje? Nema veze sa time. 

Kada sam gledao "pad 'itlera" nisam mislio o tome šta su radili, kako postupali sa neprijateljem, koliko ubijali, već na trenutke sažaljevao i njihovu sudbinu. LOLLOLLOL Čak sam se gorko nasmejao kada sam gledao scenu onih ss-ovaca u hodniku kada hoće da pruže poslednji otpor rusima, a kad je objavljena kapitulacija samo dvojica od njih izvrše samoubistvo.LOLLOLLOL Toliko o zakletvama. LOLLOLLOL

Samo sam naveo da ti je film legao, da ga je režiser ozbiljno obradio sa tom namerom. Rekao sam već da ja ne sudim i ne volim da mi sude, naročito zbog ovakvih stvari. Socijal nacionalizam je bio obična ideologija dok nije našao svog SMRTNOG NEPRIJATELJA i tako postao devijantan. Posle toga je nastavio da se "razvija" u svom devijantnom obliku i postao ono što i puno ideologije pre njega, čisto ZLO. Stole je stvarno dobro napisao u drugoj temi, ali nije ostavio link i tu. Kratko i jasno o fincima. Ko su bili i šta su postali i uz čiju pomoć.

Meni je više zasmetalo tvoja opaska da nema patetike, a film pun .LOLLOLLOL

Na vrh
Senior translator
Senior translator

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj robin12345 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.Kolovoz/Aug.2018 u 12:30
LOLPolitika je zajebana stvar, čim otvoriš usta odmah te netko uhvati za jajaLOLPošto nisam niti Finac a niti rusofil ( nisu ni oni uvijek u pravu ), puštam da svađa i polemika dalje idu bez mene. Malo sam se i bezobrazno uhvatio tvoga komentara Mahoni jer sam htio naglasiti svoj stav- a to je isključivo antifašistički, eto poslužio se ja s tobom kao Finci sa ŠvabamaLOL

Ažurirao robin12345 - 14.Kolovoz/Aug.2018 u 16:27
Na vrh
mahoni View Drop Down
Administrator
Administrator
štap i šargarepa

Opcije posta Opcije posta   Thanks (1) Thanks(1)   Citiraj mahoni Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.Kolovoz/Aug.2018 u 13:36

LOLLOLLOL Ne znam da li si gledao "patona". Čak su i tu imali gomilu patetike. Da je nema u ratnim filmovima bili bi ko dokumentaci. Naravno da su svi, pa i mi, a verovatno će i ubuduće da bude gomila patetike. Seti se sutjeske i neretve, ako si imao priliku da ih gledaš. LOL

Temu si dobro odradio, sa svim potrebnim informacijama o filmu.Thumbs Up.

P.S. Naravno da se politika naslanjala i na istoriju, pa u stvari na šta se politika nije naslanjala.LOL   Znaš da se političari pojavljuju ,ako ništa drugo nema, i na otvaranju poslastičarnice. Da bi nam pojasnili da će život slađi da bude. LOL                 

Na vrh
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (1) Thanks(1)   Citiraj Stole Haringa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.Kolovoz/Aug.2018 u 01:23
Originalno postovano od strane Stole Haringa Stole Haringa piše:

Tuntematon sotilas (2017)

Neznani vojnik mi je treći film po redu koji obrađuje Sovjetsko-finski rat. Prvi je bio Tavilsota koji je najbolji, nastavak Tali-Ihantala 1944 je već dosta lošiji dok je ovaj treći zlatna sredina. Ovo je drugi film koji bez ikakvih problema i ograda finskih filmadžija prelazi olako preko činjenice da su Finci bili u savezu sa hitlerom. U letnjem ratu čak lansiraju glupost kako je svastika njihov stari simbol. To mi je bilo dovoljno da malo preispitam šta su mene učili u školi. Učili su me da je Finska bila deo Ruske imperije i da je stekla samostalnost zahvaljujući Crvenom oktobru i Lenjinu. Učili su me da je u pomenutom ratu SSSR bio agresor i da se Finska uspešno sama odbranila od agresije. Moje simpatije su bile na njihovoj strani sve do trenutka kad sam video da je Fincima sasvim normalno to što su sa hitlerom napali SSSR. Bili su pravi fanatici u opsadi Staljingrada i nisu bili u tom jedini. U alijansi koja je opsedala Staljingrad bile su vojske svih evropski narodi osim Srbije. Sovjeti su sa pravom do pred sam kraj rata govorili da su u ratu sa Evropom. Zanimalo me je šta je bilo sa Finskom ne pre sticanja nezavisnosti već mnogo ranije a ono što sam saznao me je neprijatno iznenadilo. Mislim da je nemoguće saznati bilo šta o "ljubavi" Rusa i Finaca bez poznavanja istorije. Ovo što sledi je skraćena istorija Finske, koja će, nadam se, bar nešto objasniti.

Na teritoriji današnje Finske živelo je nekoliko plemena koje niko nije zarezivao. Pod tim niko mislim na Švede pod kojim su bili 7 dugih vekova. Švedi su posle nekoliko krstašlih ratova sa finskim plemenima, ne narodom, potpisali primirje. U jednom trenutku dozvolili su im grb, Finska je dobila status kneževine i to je bilo sve.  Kao pobednici imali su kompletnu vlast, administrativnu i sudsku, koja poraženima nije priznala ni jezik. Finski je koristila samo sirotinja koja ga je i održala do dolaska Rusa koji su posle viševekovne tuče porazili Švede. 1809-te kneževina Finska ulazi kao ratni plen u sastav Ruske imperije. Za razliku od Šveda Rusi su im dali autonomiju i sve elemente državnosti. Finski je postao službeni jezik kneževine koja je imala ne samo svoju autonomiju već i granicu, valutu, carinu, blagajnu iz koje pare nisu davane Rusima...Postali su država u državi kojoj je Rusiju bila dominion do 1918-te kad su Lenjinu objavli rat koji su izgubili iako su imali materijalnu i vojnu pomoć zapada. Posle potpisanog mira Finska nije izgubila nijedan deo svoje teritorije već se državna granica opasno približila Petrogradu koji je bio 18 kilometara udaljen od nje. To stanje je kratko trajalo, nacionalisti su iskoristili priliku i nad Rusima koji su se tu zatekli izvršen je genocid, izbio je još jedan rat koji je trajao do 1922-ge, zavladalo je primirje koje je narušio incident 1939-te. Obe strane u ratu imaju svoju verziju i one su iste. Finci su tvrdili da je sa sovjetske strane ispaljeno 7 projektila koji su završili u Finskoj, Sovjeti tvrde da su Finci prvi počeli jer oni su ti koji su granatirali SSSR. Izbio je Zimski rat u kom su Finci pružili nezapamćen otpor. Opet im je pomoć stizala sa strane i opet su bili primorani da potpišu mirovni sporazum kojim su se obavezali da sovjetima plate ratnu štetu u novcu, tehnici i teritorijama. Izgubili su Kareliju, ostrva i jezera, granica koja se pomerila bila je tačno na polovoni između Petrograda (tadašnjeg Staljingrada) i Helsinkija. Bio je to dobar potez jer Finci nisu bili potencijalna opasnost za Petrograd već i za strateški važne gradove i morske luke. Crvena armija je u očima sveta izgubila oreol nepobedivosti ali je zato stekla iskustvo u borbama u surovim uslovima u kojima je -40 normalna pojava. U tom ratu je ranjen borac Mihail Kalašnjikov kome je ptvi put palo na pamet da od automatskog pištolja napravi najbolju jurišnu pušku svih vremena.

Posle kraćeg uvoda red je da napišem nešto i o filmu za koji nisam siguran da je rimejk. Video sam na IMDB-u da postoje dve istoimene verzije. Najstarija je iz 1955-te, sledi 30 leta mlađi film pa zatim ovaj koji je na tapetu. Film je zaista odlično urađen iako su propaganda i rusofobija odvrnuti preko maksimuma. Svoje učešće na strani nacoša Finci nazivaju "Nastavak rata" ("Jatkosota") i to su zaista lepo prikazali u filmu. Ruskinje su standardno radodajke, Finci su dobri prema malobrojnom lokalnom stanovništvu, naročito prema deci, saradnja sa švabama je samo u priči dok je njihova uloga u staljingradskoj bici mudro prećutana.

Sad kad znam sa kim imam posla mogu samo da napišem da jedva čekam drugi film koji će takođe opisivati pravednu borbu nepobedivih Finaca koji će u strahu od ruske invazije sa crnim đavolom biti u savezu. Očekujem to i od drugih dičnih potomaka čiji su đedovi polomili zube, bilo je tamo raznoraznih legija, nisu Finci usamljeni slučaj.

Iskoristiću priliku za dopunjeno izdanje.LOL

Ruska imperija je zabranila Rusima naseljavanje i kupovinu bilo kakve nekretnine u Kneževini Finskoj. Nekretnine je posedovala samo Ruska država i Ruska pravoslavna crkva koja je u amanet ostavila najveću bogomolju u tom delu sveta. Uspenska crkva je danas između ostalog turistička atrakcija u Helsinkiju. Voljom ruskog patrijarha crkva je dozvolila pravoslavnim Fincima da formiraju svoju pravoslavnu crkvu. Nad porodicama ruskih službenika i sveštenika izvršen je genocid odmah pošto je Finska proglasila nezavisnost. Moje je mišljenje da su jeftino prošli prvi put kad su zahvaljujući Lenjinu bili nagrađeni teritorima koje su posle Zimskog rata izgubili. Lenjin je bio zaokupljen revolucijom i mangupima u svojim redovima i nije ga zanimalo što su se Finska ili Poljska odvojile. Sa Kobom je bio drugi slučaj, on je prvo pokušao da zakupi ono što je, ispostavilo se sa punim pravom, mislio da ugrožava SSSR. Incident mu je dobro došao da izravna stare račune i da Finci nisu potpisali mirovni sporazum Crvena armija i tenkovi bi se parkirali u Helsinkiju.

Finci su za 105 dana rata po sadašnjim podacima imali 26 000 mrtvih, ranjeno je oko 40 000. Iz materijala službene publikacije Ministarstva obrane RF pod nazivom "Pečat tajnosti je skinut" vidi se da su gubici sovjetske armije bili daleko veći. U Crvenoj armiji je poginulo i nestalo bez traga 79 427 ljudi, a 188 476 ljudi je ranjeno. SSSR je dobio ukupno 40 000 kvardratnih kilometara finske teritorije i 95 000 000 rubalja od Finske kao kompenzaciju za uništenu opremu i imovinu, a takođe i 350 morskih i rečnih transportnih sredstava, 76 lokomotiva i po 2 000 vagona i automobila. Posle ovog rata šubara je postala obavezni deo uniforme ruskog vojnika.

Ako su Finci pobedili u ovom ratu zašto su potpisali ovakvo primirje ? Zdrav razum govori da nisu kao što nisu ni Sovjeti koji su izvojevali Pirovu pobedu.

To što se snimaju ovakvi filmovi govori najviše o onima koji ih štancuju. Priznajem da sam se prvi upecao a onda je crv sumnje počeo da radi. Znam da to odavno nemci rade u svojim ratnim filmovima koji su urađeni bez greške. Na primer, Das Boot (1981) koji je pravo malo remek delo. Posada ne gine u borbi već bez veze u luci koja je bombardovana. Stalingrad (1993) je sličan slučaj, na kraju ne ginu od metka već od gladi i zime. Sad moram da obratim pažnju i na Fince sa kojima smo takođe imali posla. To je neka druga (politička) priča a u politici, baš kao na filmu, sve je moguće. Čak i koalicija između poslastičata i dijabetičara.

Liberation (film series)

Koga zanima kako se to radi neka sačeka zimu i odgleda serijal Oslobođenje koje je potisao Juri Ozerov. Za Ruse neki tvrde da nisu baždareni, ovaj serijal to potvrđuje. Pravi tenkovi, rušenje pravih zgrada, sve je toliko realno da sam očekivao da vidim i groblje za glumce.LOL

U ovoj temi smo bili fini kao da smo iz Finske i neka tako bude i u drugim temama na forumu.

Ažurirao Stole Haringa - 15.Kolovoz/Aug.2018 u 02:52
Na vrh
Kuja View Drop Down
member
member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Kuja Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.Kolovoz/Aug.2018 u 07:19
Za moj ukus, malo previše politike i wikipedie kao odgovor na recenziju jednog filma...
Na vrh
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (1) Thanks(1)   Citiraj Stole Haringa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.Kolovoz/Aug.2018 u 23:52
Originalno postovano od strane Kuja Kuja piše:

Za moj ukus, malo previše politike i wikipedie kao odgovor na recenziju jednog filma...

Nema ni W od vikipedije a za politiku je zaslužan autor filma koji se ne ograđuje niti osuđuje ulogu svojih praočeva. Ako je nekom slučajno promaklo, Finci su bili na strani trećeg rajha. Mislim da nije potrebno pisati šta je bio treći rajh i koliko je zla naneo njen tvorac.
Na vrh
mahoni View Drop Down
Administrator
Administrator
štap i šargarepa

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj mahoni Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.Kolovoz/Aug.2018 u 00:08

LOLLOLLOLLOL Danas ti nije bio dobar dan. Uspeo je da te izuje sa ovom rečenicom.

Jedini politikanski post u ovoj temi je upravo njegov. LOLLOLLOL

P.S. Ipak, bio si fin. I to se računa. LOLLOLLOL

Na vrh
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Stole Haringa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.Kolovoz/Aug.2018 u 00:17

Ovo je Finska tema, moram da budem fin. LOL

Ne znam dok ne utvrdim sa kim imam posla.

Oglasio sam se instant komentarom jer znam da niko ne čita ne "plahte". Ovo je era u kojoj svi pišu a niko, čast izuzecima, ne čita.

Bežim sa teme da ne upropastim onio finsko što je preostalo.LOLLOL
Na vrh
VLL72 View Drop Down
Active member
Active member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj VLL72 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.Rujan/Sep.2018 u 15:19
Solidno urađen film, samo je Bata životinja za ovog finskog junaka mala maca a to mi baš smeta. Preteraše ga Finci sa tim glavnim junakom.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosledi temu   

Pređi na drugi Forum Forumska ovlašćenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.