Prevodi || Titlovi || Преводи || Podnapisi || Prijevodi
Početna strana Početna strana > Filmovi i serije > Komentari na serije
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Star Trek: Discovery (2017)
  FAQ u vezi foruma FAQ u vezi foruma  Pretraži forum   Events   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Pravila ponašanja na forumu :: Pravila za postavljanje prevoda :: FAQ u vezi prevoda :: Voditelji foruma
Potražnja prevoda :: Obaveštenje svim NOVIM članovima !!! :: UPUTSTVO ZA PRAVLJENJE PREVODA SUBTITLE WORKSHOP
OFICIJALNI KODI PLUGIN

Star Trek: Discovery (2017)

Star Trek: Discovery

Star Trek: Discovery (2017)   | BA | HR | MK | RS | SI |

Godina:

2017

Žanr:

drama, akcija, znanstvena fantastika, avantura

Trajanje:

60 min

Autor:

Alex Kurtzman
, Bryan Fuller

Glavne uloge:

Sonequa Martin-Green
  >  Michael Burnham
Wilson Cruz
  >  Dr. Hugh Culber
Anson Mount
  >  Captain Christopher Pike
Mary Chieffo
  >  L'Rell
Emily Coutts
  >  Keyla Detmer
Maulik Pancholy
  >  Dr. Nambue
Mary Wiseman
  >  Sylvia Tilly
Mary Wiseman
  >  Cadet Tilly
Terry Serpico
  >  Admiral Anderson
Rekha Sharma
  >  Commander Landry
Kenneth Mitchell
  >  Kol
Damon Runyan
  >  Ujilli
Shazad Latif
  >  Lieutenant Tyler
Jayne Brook
  >  Admiral Cornwell
Jason Isaacs
  >  Captain Lorca

Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
Korisnik
Poruka
Platan View Drop Down
Banned user
Banned user

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Platan Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.Studeni/Nov.2017 u 22:10
Problem je što ovaj serijal nije baš tako jednostavan. 
Na vrh
gavranpero View Drop Down
member
member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj gavranpero Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.Studeni/Nov.2017 u 00:10
Nije jednostavan, već prejednostavan. Kako bi zaboga zaintrigirao masu budućih Startrek(ovaca), ako ga ne razumiju ? Mislim, niko se i ne trudi da objasni nelogičnosti u samom serijalu, već se samo piše o tome kako je dobar i bolji od starih ST-a? Šta je tu dobro ? Jel' to što ne znate objasniti vredjanje inteligencije nelogičnim dešavanjima gledaocima koji ipak hoće nešto više od sapunice ?
Na vrh
osman2510 View Drop Down
Senior translator
Senior translator
Kukuruz kokičar iliti Deadpools Ass

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj osman2510 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.Studeni/Nov.2017 u 09:04
Ako nešto ne razumiješ, ne mora značiti da je nelogično. Šta te konkretno interesuje? Ništa tu nije manje objašnjeno od prijašnjih serijala, koji takođe imaju nelogičnih stvari. Po meni daleko više. Ovo je utemeljeno na nekim novim naučnim teorijama. Poznavanje, razumijevanje i poimanje svemira u stvari je daleko manje i mnogo drugačije nego što se to uči u školi. Vremenom će se neke tako reći "temeljne činjenice" o poznavanju svemira promjeniti. U biti on nije ništa drugo do jednog konstantno rastućeg i razvijajućeg stvorenja, a to što još naš um ne može dokučiti "Šta je bilo i koje je vrijeme, prije vremena?" odnosno da je postojalo i da i dalje postoji nešto prije tzv. Big Benga za kojeg se svi vežemo da je to početak "svega". Naravno, u ovom načinu prikazivanja se ne objašnjava sve odmah, već se priča polako odmotava. To se dobro može vidjeti u uvodnim špicama, gdje se pokazuju radnje koje su bile u prijašnjim epizodama, a koje su bitne za nastavak te epizode. Što se tiče istraživanja novih svjetova toga ima i biće još više i ovdje, uporedo sa ratnim stanjem. Naravno, djeluje u vidu sapunice, jer se radnja konstantno nastavlja, a ne baš uvijek kao svaka epizoda za sebe.
Pitaću vas samo jedno: " Da li stvarno 100% vjerujete da se Zemlja okreće oko svoje ose i oko Sunca?" Ja u to još odavno ne vjerujem.
Mislim, da li ste bili u svemiru pa da to ačno možete da tvrdite? A sve i da jeste, opet ne možete biti 100% sigurni da vas pogled ne vara.
Nadam se da će biti još interesovanja za serijal, tako da će se krenuti dalje u vremenu, no ovo je tako reći još uvijek samo odskočna daska za to. Način prikazivanja jeste drugačiji, ali  na tome radi mnogo istih ljudi koji su radili i druge serijale. Kako god, kome se ne sviđa, može uvijek iznova gledati stare serijale, a ovaj ih sigurno neće upropastiti, već samo može da ih unaprijedi. Imaju sada čak i amaterski, veoma autentično urađeni, rebooti starih serija, pa eto uživajte malo i u tome.

U svakom slučaju, još ću samo reći da u potpunosti razumijem zašto se mnogima ne dopada ova serija, jer kada čovjek navikne na nešto, teško mu se naviknuti na nešto novo i drugačije, niti da usvajati nova saznanja. Umjesto toga i dalje ostaje u svojoj udobnoj ljušturi. Vidio sam to često u životu, pa ponekad čak i kod sebe. Ali, priznali to ili ne, to je većinom odlika starih ljudih. Mislim da ovdje ipak treba malo izaći iz kutije i posmatrati širu sliku svega, a to je da "Star Trek" treba da kako pored starih Trekija, da živi i od novih. Inače, ova serija može lako otići u zaborav i postati "nešto što su gledele naše bake i deke".
لا إله إلا الله محمد رسول ا
Na vrh
sekula74 View Drop Down
member
member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj sekula74 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.Studeni/Nov.2017 u 18:03
Odlična, prava SF serija
Na vrh
puppet_master View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (1) Thanks(1)   Citiraj puppet_master Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.Studeni/Nov.2017 u 16:07
Svakako ste me zaintrigirali, taman ću da sačekam još sutradan, kada valjda izlazi poslednja epizoda polusezone (kakogod se to sada već zvalo), nastavlja se ostatak sezone od januara, pa taman da odgledam ovih 9 u komadu.  Hvala. Smile
Na vrh
LesaRad View Drop Down
Banned user
Banned user

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj LesaRad Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.Studeni/Nov.2017 u 08:14

Pošto sam tek sada provalio ovu temu (verovali ili ne), da kažem par, obećavam, kratkih reči. 

Apsolutno prihvatam svako mišljenje. Ono što ne mogu da prihvatim je ordinarna laž i iskrivljenje notornih činjenica.

1. Recenzija je pisana 12.10. kada je već bila izašla ČETVRTA epizoda 8.10. Pošto sam u drugim temama primetio da je autor laži da je izašla samo JEDNA epizoda, sklon i nekim drugim lažima i uvredama, kao i da je slučajno prevodlilac tj. prilagodjavač prevoda ove serije, reći ću samo jedno: gospodine, kako vas nije sramota? Od pre par dana, a pogotovo sad, ne smatram vas validnim sagovornikom.

2. Što se "kastrofalno loše" recenzije tiče i da je serija bolja posle ŠESTE epizode, taj komentar je postavljen POSLE ŠESTE epizode, period između četvrte i sedme recenzija fizički ne može da obuhvata. Ne znam da li je ovaj previd nameran ili slučajan. 
(Ovo ne znači da sam zbog dve epizode promenio mišljenje, da budemo vrlo načisto.)

Pošto sam obećao kratko, ne bih ulazio u produbljenje recenzije i komentara.

Na vrh
Platan View Drop Down
Banned user
Banned user

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Platan Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.Studeni/Nov.2017 u 22:30
Još kraće. Kome se sviđa neka gleda, kome se ne sviđa, neka ne gleda, a ne da danima komentariše.
Na vrh
Platan View Drop Down
Banned user
Banned user

Opcije posta Opcije posta   Thanks (1) Thanks(1)   Citiraj Platan Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.Studeni/Nov.2017 u 00:37
Problem "pogona" će se sigurno rešiti u narednim epizodama. Već se nagoveštava da nije baš idealan. Slažem se da oni koji nisu razumeli na pravi način prethodne Star Trek serijale, ne razumeju ni ovaj. Otuda jedini argument je plasiran kroz oskudni vokabular "ovo je smeće". Ali pravi ljubitelj Star Trek serijala, ovo jednostavno treba da zanemari.
Na vrh
Platan View Drop Down
Banned user
Banned user

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Platan Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.Studeni/Nov.2017 u 15:08
Za prave fanove Star Treka ovo je nešto što se ne sme propustiti, jer ovo je ono što prethodi Kirku, Spoku i svemu što smo sa uživanjem gledali. Neće vas baš sve epizode oboriti s nogu, ali ako ste fan Star Treka, onda ste fan. 
Ako pogledate i The Orville, nemojte praviti grešku i upoređivati sa Star Trekom. Orville je samo zanimljiva zabava i odlična parodija sa dobrim ukusom i vidljivim poštovanjem prema SF žanru.
Na vrh
osman2510 View Drop Down
Senior translator
Senior translator

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj osman2510 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.Studeni/Nov.2017 u 16:47
Molim admine da mi pobliže objasne zašto je moj post obrisan?
Ako ćemo pošteno, ima mnogo drugih postova, pogotovo u ovoj temi,
koje bi trebalo izbrisati, pa ipak to nisu.
Iskreno, ne znam šta sam tolko pogrešio u (ne)poštivanju bubba ovog sajta.

P.S.

I da molio bih barem da mi ga u PM-u vratite,
jer ga nemam napismeno, a volio bih to,
obzirom da mi je pisanje istog uzelo podosta vremena.

Ažurirao osman2510 - 15.Studeni/Nov.2017 u 16:52
Na vrh
Kneginja View Drop Down
Administrator
Administrator
Sto me ne ubije... ide u moje memoare.

Opcije posta Opcije posta   Thanks (1) Thanks(1)   Citiraj Kneginja Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.Studeni/Nov.2017 u 17:16
Originalno postovano od strane osman2510 osman2510 piše:

Molim admine da mi pobliže objasne zašto je moj post obrisan?
Ako ćemo pošteno, ima mnogo drugih postova, pogotovo u ovoj temi,
koje bi trebalo izbrisati, pa ipak to nisu.
Iskreno, ne znam šta sam tolko pogrešio u (ne)poštivanju bubba ovog sajta.

P.S.

I da molio bih barem da mi ga u PM-u vratite,
jer ga nemam napismeno, a volio bih to,
obzirom da mi je pisanje istog uzelo podosta vremena.

Ne znam tko je obrisao, srecom svaki post mi stize na email, imas ga sada u PP
i slobodno ga postuj.

Nadam se da ce polemika biti pristojna sa uvazavanjem drugacijih misljenja, 
no ne bude li tako, brisacemo sve. Valjda smo svi odrasli i znamo se ponasati,
anonimnost nije izgovor za ruzno ponasanje.

Sto me ne ubije... ide u moje memoare.
Na vrh
iromafia111 View Drop Down
Administrator
Administrator
Nabadač engleskog poznat i kao Gazda

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj iromafia111 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.Studeni/Nov.2017 u 20:17
Nakon ove, slijedi čišćenje teme Star Trek: Discovery (2017). Završetak radova planiran je sredinom 2018.
Na vrh
osman2510 View Drop Down
Senior translator
Senior translator

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj osman2510 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.Studeni/Nov.2017 u 20:21
Da li se meni samo čini ili je ovde komentara sve manje i manje?

Moram i da se zahvalim na novi epitet "Nasilka", jer koliko znam,
nisam ti ja neki sileđija niti sam ikog vređao, barem ne u ovim komentarima,
kako na recenziju, tako i na temu.

Elem,

što se tiče postovanja, obrisanog mi komentara,
rado bih to ponovo učinio, uz potvrdu, dozvolu 2 administratora
ili da mu to, kao i svakom drugom zainteresovanom,
šaljem u PM-u.
(nemoj sada da i ovo neko pogrešno shvati kao uvredu) 

P.S.

Obzirom da već imam pismenu dozvolu od Kneginje,
rado bih hteo i da se javi Admin(-stratorka), koji ili koja
mi je to izbrisao/la, uz barem neko objašnjenje.

Unapred hvala! (pa makar i ne dobio dozovolu i obrazloženje) 

Ažurirao osman2510 - 15.Studeni/Nov.2017 u 20:38
Na vrh
osman2510 View Drop Down
Senior translator
Senior translator

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj osman2510 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.Studeni/Nov.2017 u 21:16
Pa sada, ako sam dobro primetio,
(priznajem slabo se služim pretragom sajta),
dotična recenzija je izbrisna,
tako da više nema potrebe 
za bilo kakvim komentarom, primedbom,
niti bilo kakvom izlaganju,
po pitanju teme ili članka ili recenzije
na seriju Star Trek: Discovery.

Osim, ako to neko još uvek ima želju,
a tu prvenstveno mislim na recenzenta 
sada više nepostojeće recenzije,
da bilo njemu ili bilo kom drugom 
fino i kulturno pojasnim:
Šta je to ustvari recenzija?
i Kakve je to sve greške recenzent napravio?,
kako se ubuduće takve greške ne bi ponavljale,
odnosno kao kratka uputa kako treba da se radi,
a i kako ne treba da se radi bilo kakva recenzija.

L.P.

i toliko na ovu temu, 
članak i recenziju od mene.

Ažurirao osman2510 - 15.Studeni/Nov.2017 u 21:24
Na vrh
administrator View Drop Down
Administrator
Administrator

Opcije posta Opcije posta   Thanks (1) Thanks(1)   Citiraj administrator Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.Studeni/Nov.2017 u 22:23
Mislim da i ja imam potrebu nešto napisati u ovoj temi. Samo da napomenem da ovo pišem dok na HRT-u 3 ide epizoda iz serijala Deep Space Nice.
Sječam se i sam da mi je to prije tj u samom početku bilo bez veze no kasnije sam se navikao tj zavolio taj serijal. Da mi je ntko rekao da tu nema zvjezdanih staza
mislim da ne bih propustio nešto što mi je važno za život no opet smatram da bi mi kao serija falile.

Ono što želim reći ajmo se više ne baviti ovime na dosadašnji načim. Nekoms se serija sviđja nekome ne. Netko če ju na temelju nečijeg komentara ići pogledati netko neće.
Netko se uopće na ovo neće osvrtati.

Isto tako ako se idemo svađati ajmo se onda svađati oko "važnih" događaja, povjesnih činjenica ili eventualno nogometnih klubova.
Pa ljudi da ovo netko ćita s nekog poznatijeg portala iz bivše juge smijali bi nam se. Pa mi se ne svađamo o partizanima i ustašama tko je bolji u nogometu crvena zvezda ili partizan ili možda hajduk ili dinamo.

Mislim ljudi ako se već svađamo idemo to raditi da nam se ljudi okolo ne smiju :-) :-)
Ako u svim ovim silnim komentarima nismo mogli pročitati razloge za i razloge protiv onda ih vjerovatno nežmo moći naći da ih bude još 1000 x.
Zato vas molim da tu stanemo .....
Na vrh
LesaRad View Drop Down
Banned user
Banned user

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj LesaRad Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.Studeni/Nov.2017 u 22:41

Jao, zaboga miloga. Ne, osmane, nije izbrisana, jer niko nije toliko nekorektan da ponisti neciji trud, koji je sam trazio. Nadam se da i nece. Dobro je da kazes da je jedina svrha tvojih kilometarskih maltretiranja bilo brisanje necega samo zato sto se tebi ne svidja. 
Ne, ne zelim da mi objasnis sta je recenzija.

Apropo ciscenja teme, nije to lose, jedino sto postoji problem da ce uvek neko smatrati da je obrisano ono sto ne treba, i obrnuto. I molim vas, nemojte sad uvesti pravilo da se mora podnositi pisana molba u tri primerka, overena u sudu, da bi se postavilo par reci. Pustite nas da pricamo, dosadno je. I da ne bude tema: svidja, ne svidja, svidja, ne svidja, svidja, ne svidja...

Na vrh
administrator View Drop Down
Administrator
Administrator

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj administrator Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.Studeni/Nov.2017 u 22:55
Naravno da neće biti obrisano. Ako netko misli da može ili treba napisati recenziju cijele sezone može to slobodno uraditi :-)

Nije ti loša ideja s ovime u tri primjerka, ali ne smiješ zaboraviti da treba dodati i mjenicu ili ti zadužnicu :-) 

Ja sam za diskusiju dok god nije spuštena na osobni nivo mislim vrijeđanje ili omalovažavanje tuđeg ukusa ....
Na vrh
osman2510 View Drop Down
Senior translator
Senior translator

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj osman2510 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.Studeni/Nov.2017 u 23:22
Ops, my bad! ispričavam se, za razliku od dotičnog, kao i za novi komentar.
Jer sam si to tražio. (prvo odbio, pa onda kažeš da ne treba pismena molba u 3 primerka, niti braniš da komentarem. Takođe, post nema veze sa sviđenjem ili ne sviđanjem,
već, kako ti voliš reći, činjenicama, bilo argumentiranim ili provjerljivim.
Samo da ga malo doteram, odnosno doteram u prvobitno stanje i otklonim eventualne neke pravopisne greške, koliko je to moguće, jer iskreno i nemam više neke volje za to,
iz razloga što se bojim da je sve što bi čovek ovde nekom napisao s iskrenom i dobrom nemerom,
nažalost, ipak bilo uzaludno.UnhappyStern Smile

_____________________________________________________________________________________

Originalno postovano od strane LesaRad LesaRad napisao (nebitno kome, čisto kao uvod):

Komentarisaću decenijama, i ti tu ništa ne možeš. Zapušavaj usta svojim roditeljima, a svaki put kad slažeš, znaće se.

Dakle, šta god da je već izrečeno (napisano),
ipak se seriji pridaje veliki značaj, 
možda čak i veći nego što sam očekivao. 

Elem, 

evo nas opet na pravom mestu,
pa eto g. Recenzentu,
samo da nastavim započeto,
jer kako si i sam rekao: 
Ovo je mesto za prepucavanje!

Pa, kako stara kaže:
Ako neće brdo Muhamedu (a.s.), onda će Muhamed (a.s.) brdu.

Ovom prilikom prvo želim da te "prosvetlim" po pitanju značenja pojma recenzije uopšte,
a zatim, želim i da revidiram i ukažem na greške koje si sam počinio pisavši je.

Da ne bih sam objašnjavao značenje pojma recenzije,
proslijediću samo informativni link,
a zatim u kratkim crtama ukazati na samo neke greške u recenziji.

1. Recenzija (prikaz, ocjena, engl. critical review) jedan od glavnih oblika obavještavanja o sadržaju dokumenta; kritičko zauzimanje stava prema nekom dokumentu; za recenziju je karakteristično da bezuvjetno ne teži da prikaže sve važne sadržaje dokumenta (ali neke treba) i za nju nije obavezno da bude kratka.

- dakle treba da se detaljno osvrne na sve relevantne činjenice. 
Umesto toga, ovde se odmah skreće iz jedne krajnosti u drugu: 

"Kada sam zamoljen da napišem recenziju za ovu seriju, koja je tek počela da se prikazuje, istog trenutka sam pomislio da odbijem. Ista bi podrazumevala realan materijal za analizu. Trenutak kasnije, shvatio sam da ne postoji ništa zahvalnije za analizu i recenziju. Igra manjeg uma. "

-prvo priznaje da treba realan materijal za analizu, a onda odmah zatim (bez izlaganja činjenica, bilo proverljivih ili argumetiranih, (kakve god ne bi škodile) donosi se sud, i to zahvalno tvrdi: "Igra manjeg uma! (na ovo ću još da se svrnem u nastavku)

2. Šta je potrebno za dobru recenziju?
Odgovornost. Dobar ocjenjivač ima jasan osjećaj odgovornosti prema svojim kolegama i stoga nastoji ocjenu napraviti na vrijeme, pošteno i najbolje što može. Ostaviti svoj dojam za sebe, posvetiti se realnoj i objektivnoj ocjeni. Kvaliteta ocjene znanstvenog članka određena je razinom opće ocjenjivačeve odgovornosti prema poslu kojim se bavi.

Poznavanje literature. Ocjenjivač treba dobro poznavati odgovarajuću literaturu i biti sposoban primijeniti opća znanstveno-istraživačka načela na dani problem. Dobar ocjenjivač umije smjestiti članak u kontekst prethodnih radova iz toga područja, prepoznati ograničenja i slabosti određenog pristupa problemu, te razumjeti na koji način zaključci članka mogu utjecati na kliničku praksu . Ocjenjivač bi također trebao poznavati upute za autore časopisa za koji ocjenjuje članke.

- ne bih sve da boldujem, ali čini mi se da si i ovde (u najmanju ruku u svemu) debelo podbacio. Umesto da si odgovoran i da se objektivno odnosiš prema temi recenzije, ti odmah priznaješ da si subjektvan i umesto da ostaviš svoj dojam za sebe, ti kasnije i ističeš svoj komentar na tom famoznom IMDB-u, pokušavaš da nateraš prevodioca na priznanje da radi nešto što mu se ne sviđa, namećeš svoj stav i vređaš sve one koji se sa tobom ne slažu.

- kažeš da poznaješ literaturu: "Pošteno je da naglasim da je ovo kratko pisanije donekle subjektivno, i od strane nekoga ko serijal pod ovim imenom prati od samog pocetka. " ali ni to ne potkrepljuješ argumentima, već  nastavljaš sa donošenje novog suda: "Star Trek: Discovery je plitka akciona serija koju ne krasi nijedan element serijala, čije ime preuzima i želi da nosi. Jedina sličnost je nominalna.", umesto da ostaneš neutralan, a sud ostaviš ili za kraj, ali najbolje samim čitateljima recenzije. 

-evo i male upute:

Ako već ceniš IMDb i promovišeš sebe u tome, onda si trebao kao prvo navesti da su utisci i komentari veoma oprečni i da se kreću od minimalnih do maksimalnih ocena. 

Pa, lepo navedeš neke od njih. Pozitivne i negativne, te da izvršiš disjungciju istih. 

Opet napominjem: Ne donositi nikakav lični (osobni) sud!

-zatim donosiš netačne podtke (činjenice):

"Nećete se baviti pitanjima morala i etike, logikom, otkrićem novih svetova i problemima njihovih začudnih stanovnika i komunikaciji sa njima. Nećete morati ni da razmišljate ni o čemu, sem o tome ko će pobediti u ratu."

-od prve epizode, glavni lik vodi unutrašnju borbu sa samom sobom, po pitanju morala i etike, te pokušava da učini pravu stvar u datom momentu, otkriva iskonski brod Klingonaca i nehotice ubija jednog od njih i dolazi u interakciju (komunikaciju) sa njima. Razmišlja o mogućim posljedicama svojih dela i priseća se svog dolaska na brod, kao prvog oficira (znastvenog, ne ratnog), sa Vulkana u pratnji nikoga drugo do Sareka, Spokovog oca. Dakle, već od početka ima mnogo čega za razmišljanje, osim ko će pobediti u ratu.

-sledeći citat je:

"Moraćete, doduše, da se udobno zavalite u fotelje, trosede, dvosede, krevete, ili čak podove ako vam baš ne ide trenutno od ruke u životu. Moraćete da razmišljate kako bi otkriće načina na koji funkcioniše Univerzum moglo najbolje da se iskoristi za anihilaciju protivnika. Možda osetite potrebu i da pri tome bacite koju paru za grickalice.

To mogu razumeti."

-dakle, ovde već uveliko počinje vređanje.

Umesto da polako dođe do

3. Zaključak

Ugled ili utjecaj autora ne smiju utjecati na ocjenu. Ocjenjivač koji ugledniku popušta, čini štetu i njemu i časopisu za koji ocjenjuje. S druge strane, pisanje recenzije ne smije se zlorabiti kao prilika za osvetu. Kritike moraju biti usmjerene isključivo na članak, a ne na osobe koje su ga napisale. Bilo kakve osobne primjedbe krajnje su neprimjerene i urednici nastoje spriječiti njihovo prosljeđivanje autorima 

-dakle, treba da se sublimiraju sve teze i protu-teze i nađe neka sredina u svemu tome (i pozitivna i negativna, ali sa argumetima), 

pa tek onda, ako se već mora, dati svoje lično viđenje, ali ne nametati ga, bez vređanja, popuštanja, zloupotrebe kao prilike za osvetu i isključivo biti usmereno na članak,

a ne na osobu koja ga je napisala, jer sve drugo je, 

kao vikipedija kaže:" krajnje neprimereno". 

A sada "Last but not (the) least",

ako on neće, ja ću ukratko 

da sublimiram deo recenzije do ili pre tzv. 10 najnovijih zapovesti.

1. nisi objektivan

2. kažeš da poznaješ materiju i priznaješ subjektivnost, 

(što je greška) ali ne iznosiš činjenice

3. one koje iznosiš, većinom su netačne i neobrazložene

3. u startu donosiš lični sud

4. vređaš, 

5.ubeđuješ i

6.nagađaš kako kome ide u životu,

7. te govoriš o čemu treba gledalac da razmišlja prilkom gldanja serije

Dakle, već iz ovoga se vidi da je autor recenzije,

u ovoj debelo podbacio u svim aspektima dobre i kvalitene recenzije,

pa čak i išao dalje sa vređanjima članova, kolega sa foruma, prevodioca... etc.

Ali, ovo je osvrt na samo pola recenzije,

a kad uhvatim vremena, kao što napomenuh,

osvrnuću se na ostatak, 

prvenstveno sa dubljom analizom, naglaskom

na tzv. 10 najnovojih zapovesti, za koje u velikoj meri smatram 

da su netačne i imam potrebu da ih demantujem.

P.S.

Ističem, da je ovo i dalje sve dobronamerno, kako god ti gledao na to,

te da je sve ovo prvenstveno usmereno na članak (recenziju).Wink

tj. u cilju da postaneš dobar recenzent, koji ne pravi gore navedene greške.Approve
__________________________________________________________________________________

Iskreno, još uvek mi nije jasno, koja to pravila sam ja povredio,
a recenzent nije? Odnosno, zašto se moj komentar na njegovu recenziju briše,
dok u isto vreme recenzija ostaje, zajedno sa svim nedostatcima, 
neistinama u njoj, vređanjima, kako serije, tako i gledalaca i članova foruma koji imaju drugačije mišljenje od njega? To je trebalo da bude samo malo prosvetljenje na ono što je dotični napisao.
Od njega ne tražim ništa drugo osim: "Izvinite, malo sam preterao; pogrešio" ili samo: "izvinite!"
To bi mi bilo dovoljno, pa makar dotični i slagao.

Dakle, ako neko ima još neko da ukaže na neku eventualnu grešku s moje strane,
ja ću drage volje, njoj/njemu da se izvinem, iliti ispričam.

L. P.

Za nastavak, iskreno nemam neku nameru, ali samo po potrebiCool

Na vrh
LesaRad View Drop Down
Banned user
Banned user

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj LesaRad Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.Studeni/Nov.2017 u 23:26
Originalno postovano od strane administrator administrator piše:

Naravno da neće biti obrisano. Ako netko misli da može ili treba napisati recenziju cijele sezone može to slobodno uraditi :-)

Nije ti loša ideja s ovime u tri primjerka, ali ne smiješ zaboraviti da treba dodati i mjenicu ili ti zadužnicu :-) 

Ja sam za diskusiju dok god nije spuštena na osobni nivo mislim vrijeđanje ili omalovažavanje tuđeg ukusa ....

I ugovor, i priznanica :) Protiv vređanja i očiglednih laži sam prvi. Za omalovažavanje ukusa, znate kako je, svako može nešto da shvati kao omalovažanje svog ukusa. Ali, zato je tu, pa će reći zbog čega tako misli, i navesti kontra-argumente. Ali ne može svaka recenzija da glasi: Ja, osman2510, mislim ovako. Njemu, u njegovom etičkom miljeu, jasno vam je, to promiče. Normalno i logično je da se napravi i neka recenzija na kraju sezone. To, garantujem, neću biti ja.

Na vrh
Platan View Drop Down
Banned user
Banned user

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Platan Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.Studeni/Nov.2017 u 00:28
Što više recenzija tim bolje. Čak i ova recenzija je za neke dobra, mada se još niko nije tako izjasnio, a sumnjam i da će u bliskoj budućnosti. 
Da bi nešto privuklo veću pažnju, mora biti jako dobro ili očajno loše. Ova recenzija je privukla pažnju jer je...pogodili ste! :)

Od svih do sada odgledanih epizoda, osma je podbacila. Nije mi se dopala ta izlizana fora sa vremenskom petljom. Možda je bila namera da se pojača malo akcenat na Paula i priču o pogonu i sporama kojih u budućnosti neće biti.

Da, kapetan Lorka mi je super lik.

P.S.
Odgledao i 9. epizodu. Pauza do 07. januara. Čini se da sve tek počinje. 
Da li je prvi deo prve sezone ispunio očekavanja ili ne, nagoveštaj nastavka svakako obećava.
Entoni alijas Paul, onaj što nam upropasti Kevina Spejsija, je i ovde zakomplikovao stvar. :)
Što se mene tiče, Star Trek je tu, a to mi je sasvim dovoljno.

Ažurirao Platan - 16.Studeni/Nov.2017 u 01:46
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
  Prosledi temu   

Pređi na drugi Forum Forumska ovlašćenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.