Ispiši stranicu | Zatvori Prozor

Gisaengchung (2019)

Web: Titlovi.com
Kategorija: Filmovi i serije
Ime foruma: Komentari na filmove
Opis foruma: U ovom forumu će biti komentari na filmove
URL: https://forum.titlovi.com/forum_posts.asp?TID=93719
Datum ispisa: 28.Veljaca/Feb.2020 u 22:54
Verzija Softvera: Web Wiz Forums 11.01 - http://www.webwizforums.com

Tema: Gisaengchung (2019)
Objavio: titlovi.com
Tema: Gisaengchung (2019)
Datum objave: 11.Kolovoz/Aug.2019 u 20:29
Prijevod je najavio Srecko Delibasic ⚡

Odgovori:
Objavio: 2b0rn0t0b
Datum objave: 21.Kolovoz/Aug.2019 u 14:30
Izvanredan film, izuzetna socijalna satira, crna komedija, drama, na momente triler, horor, pa i misterija. Inteligentno napisan, sjajno režiran i bravurozno odglumljen, Parazit je film koji ne smete da propustite. Zagarantovana vam je dvosatna zabava uz puno smeha, ali vam film, na kraju ipak stavlja i prst na čelo. Ona jedna rečenica opisa je sasvim dovoljna, čak mislim da je kontraproduktivno otkrivati delove radnje ili zapleta. Iznanadite se i sami ovim nesumnjivim remek delom koje je na ovogodišnjem Kanu osvojio Zlatnu palmu. Briljantno, čista desetka!

-------------
http://ethio-pain-music.blogspot.rs/

Objavio: Srecko Delibasic
Datum objave: 27.Kolovoz/Aug.2019 u 01:49
Originalno postovano od strane 2b0rn0t0b 2b0rn0t0b piše:

Izvanredan film, izuzetna socijalna satira, crna komedija, drama, na momente triler, horor, pa i misterija. Inteligentno napisan, sjajno režiran i bravurozno odglumljen, Parazit je film koji ne smete da propustite. Zagarantovana vam je dvosatna zabava uz puno smeha, ali vam film, na kraju ipak stavlja i prst na čelo. Ona jedna rečenica opisa je sasvim dovoljna, čak mislim da je kontraproduktivno otkrivati delove radnje ili zapleta. Iznanadite se i sami ovim nesumnjivim remek delom koje je na ovogodišnjem Kanu osvojio Zlatnu palmu. Briljantno, čista desetka!

Slažem se u potpunosti! Najbolji film ove godine, definitivno.

Objavio: bgvracar
Datum objave: 09.Studeni/Nov.2019 u 20:08
Odličan film, jedan od najboljih koje sam pogledao ove godine. Satirični, crnohumorni prikaz socijalnih razlika u korejskom društvu, gde jedni žive u svemirskim brodovima a drugi moraju da se pentraju na zid da bi se iskenj... LOL

Objavio: bole4s
Datum objave: 23.Studeni/Nov.2019 u 08:27
Zaista izuzetan film ! Prethodnici su ga odlično opisali tako da ne bih ništa dodavao jer mi se čini da bih na taj način samo umanjio doživljaj gledanja. Jedino moram naglasiti da sam posle određenih scena, sina koji je sa mnom gledao, udaljio, jer naizgled lepa komedija prerasta u neku vrstu horora koji može biti uznemirujuć i neprimeren deci do 15 godina.

Objavio: Vilin
Datum objave: 25.Studeni/Nov.2019 u 08:50
Odličan film. Početak liči na laganu holivudsku priču, ali se kasnije film razvija u izuzetnu socijalnu dramu. Jedina moja zamerka je možda previše teatralan završetak. Film zaista donekle podseća na Manbiki kazoku, ali ipak prednost dajem Koreedi, koji je veliki majstor.

Objavio: marko99119
Datum objave: 01.Prosinac/Dec.2019 u 01:35
Uz Jokera definitivno dva najbolja filma u 2019 što se mene tiče.

Objavio: protectore
Datum objave: 06.Prosinac/Dec.2019 u 17:10
Odlicna satira uz djelimicno uvrnutu istocnjacku specificnost. Preporuka.

Objavio: dzindzin16
Datum objave: 21.Prosinac/Dec.2019 u 17:09
Dobar film i pored toga sto Korejce(kao pojavu na filmu), ne varim nikako.

Objavio: Danilo-Naissus
Datum objave: 10.Sijecanj/Jan.2020 u 01:03
Uf... ovo je meni miljama daleko od remek dela, najboljeg filma uz Jokera,....   
Da li su jedni bogati i poprilično glupi/naivni a drugi siromašni i prepametni?
U današnje vreme da ovako nešto prođe...
Da su se zaustavili na prvom ili drugom skretanju bilo bi rizično ali gledljivo.
Ali ne, morali su da teraju do kraja.
A onda ispada da uopšte nisu tolike mudrice.

Ne znam da li šta izdvaja ovaj film od ostalih.
134 wins & 167 nominations me demantuju ali ovo definitivno nije film po mom ukusu.

Naravno, mnogima jeste i poštujem to.
Ukusi su nam različiti i tako treba i da bude.
I da ostane.

Rasplet filma i finale su samo potvrdili slab utisak koji sam već imao.
Gore i lošije nije moglo od prikazanog.
Možda i osvoje Oskara, ali nadam se iskreno da neće.
Na 40.minutu sam hteo da prekinem sa gledanjem filma. Šteta što nisam.

Antipreporuka od mene.

IMDB: 8,6    Lična: 0,0     

-------------
https://forum.titlovi.com/seoske-price-by-silent-passenger_t91473_p1426962.html#1426962" rel="nofollow">

Objavio: CSInvestigator
Datum objave: 12.Sijecanj/Jan.2020 u 01:23
Ovo je jedan od onih filmova koji morate gledati u pravo vreme, na pravom mestu, pravog raspoloženja.

Humor u filmu je specifičan, a žanrovski je rasut na sve strane. Čas mi je prijao, čas nije. Kao da sam simultano gledala 10 filmova od kojih su mi se neki svideli, a neki nisu.

U svakom slučaju, u moru tupavih, šablonskih, komercijalnih filmova i rimejkova ovaj je pravo osveženje i vredi ga pogledati.

-------------
Your soul could never grow old, it's evergreen

Objavio: Mufa
Datum objave: 15.Sijecanj/Jan.2020 u 22:42
Vjerovatno je do mene, ja ovo ne shvatam kao umjetničko djelo niti kao nešto što ću poželjeti pogledati opet. Prije bih rekao da ne razumijem šta je pisac htio da kaže nego da se usudim da protivrječim svim ovim nagradama i nominacijama. Nije moj stil i kako mi u Sarajevu kažemo " ne kontam".....

Objavio: balavurdija
Datum objave: 16.Sijecanj/Jan.2020 u 16:31
Ima ovde nekih preferencija ...

Objavio: sasa-stipisic
Datum objave: 20.Sijecanj/Jan.2020 u 00:03
film je odlično prikaza današnji moderni svijet na jedan ironican ili cak grotestican nacin.....ocekujte neocekivano, ne ocekujte ocekivano.....za mene osobno ODLIČAN FILM

Datum objave: 21.Sijecanj/Jan.2020 u 16:51
Meni je ovo film godine, 10/10. Ako izuzmemo glumu Joaquin Phoenix-a, za klasu bolje ostvarenje od izvikanog, ništa ni o čemu, Joker-a. Nadam se da će uloviti Oskara za najbolji strani film, korejska kinematografija je to zaslužila. Thumbs Up

Objavio: Gewehr98
Datum objave: 26.Sijecanj/Jan.2020 u 01:15
Nemoguće je porediti Džokera sa ovim. Ovaj film je remek-delo današnjice, a bogami i sutrašnjice. Film koji najbrutalnije opisuje kako živimo i gde živimo. Džokera sam smatrao fenomenalnim filmom, ali ovaj film je što bi rekao Đorđe Čvarkov: "Nešto!". Preporuka 10/10. Thumbs Up

-------------
Samo jednu nedelju
Da ti gužvam postelju

Objavio: Filaret
Datum objave: 26.Sijecanj/Jan.2020 u 02:06
Ajde?

Šalim se naravno, poštujem i iskreno cenim tvoje viđenje filma, ali mene ovo nije kupilo. 

Dok sam živ neću umeti da shvatim korejski smisao za humor.

Okej, nije komedija, a šta je onda? Levičarsko zalaganje za srećniji svet... Ma daj, prođi me se... Neka bude komedija, ko ima jak želudac i plavušu pored sebe...

Objavio: Gewehr98
Datum objave: 26.Sijecanj/Jan.2020 u 13:31
Originalno postovano od strane Filaret Filaret piše:

Ajde?

Šalim se naravno, poštujem i iskreno cenim tvoje viđenje filma, ali mene ovo nije kupilo. 

Dok sam živ neću umeti da shvatim korejski smisao za humor.

Okej, nije komedija, a šta je onda? Levičarsko zalaganje za srećniji svet... Ma daj, prođi me se... Neka bude komedija, ko ima jak želudac i plavušu pored sebe...

Komedija nikako ne. Jedina komedija u filmu je sprdanje sa S. Korejancima.
Svako ima svoje mišljenje. Sve je do kraja izgurano. Bez ograničenosti, bez holivudskih srCensored. Zato je film, bar po meni, posebniji i bolji od Džokera.

Džoker je svakako fenomenalan film.

Film treba gledati kao satiru, ali ne nikako komičnu, nego tragičnu. Ima gomile detalja i metafora na koje treba obratiti pažnju.

-------------
Samo jednu nedelju
Da ti gužvam postelju

Datum objave: 26.Sijecanj/Jan.2020 u 14:12
Yeah, film o ljudskoj podlosti, alavosti/pohlepi i gluposti.   
I predvidljiv - bilo je samo pitanje vremena.   
Film ima potencijala svakako ali... neverovatan splet uspešnih spletki.
Meni poprilično nerealno... samo se tamo izgleda ne proveravaju diplome/struka.
Ili ipak ima glupih bogataša.

Ukratko, ne sviđa mi se film. A verujem da je drugima vrh film.     

-------------
https://forum.titlovi.com/seoske-price-by-silent-passenger_t91473_p1426962.html#1426962" rel="nofollow">

Objavio: memich
Datum objave: 26.Sijecanj/Jan.2020 u 14:47
Zaboravio si nepotizam, kako rodbina rodbini sređuje poslove
To je nekako i najslabiji dio filma, podosadno je bilo.

Ali kad se zakuhalo bilo je sjajno. Finiš jest očekivan, ali je solidan.
Također ostaje prostora za nastavak koji bih rado gledao.

Kad se već cijela diskusija pretvorila u "Joker vs Parasite," ja glasam za Džokera. Može biti da sam jedini kome se sviđaju oba filma.

Ovom filmu dajem 8/10.

Objavio: JoxerTM
Datum objave: 26.Sijecanj/Jan.2020 u 16:42
Dobro, a zašto se diskusija pretvorila u Joker vs Parasite?
Osim što su oba naslova - film, niđe veze jedno s drugim. Ko da se uspoređuje mobitel i laptop jer oba imaju bateriju.

Ako je razlog nominacije za oscara i nečije navijanje za određeni film, tu ste promašili jer je stvar jasna, 1917 će ga dobiti (style over substance, ratni, trump, iran).

Datum objave: 26.Sijecanj/Jan.2020 u 19:17
Originalno postovano od strane Danilo-Naissus Danilo-Naissus piše:

Yeah, film o ljudskoj podlosti, alavosti/pohlepi i gluposti.   
I predvidljiv - bilo je samo pitanje vremena.   
Film ima potencijala svakako ali... neverovatan splet uspešnih spletki.
Meni poprilično nerealno... samo se tamo izgleda ne proveravaju diplome/struka.
Ili ipak ima glupih bogataša.

Ukratko, ne sviđa mi se film. A verujem da je drugima vrh film.     

Ajmo redom, pošto su ti izgleda promakli detalji.

Ćerka je falsifikovala diplomu za brata koji je prvi upao kao "predavač". Činjenica da ga je ranije preporučio njegov drug koji je već radio u toj kući, dodatno je doprinelo da se ta porodica ne udubi previše u proveru stručnosti istog.

Ovo je nerealno, ali je zato realno da ulicama luta lik prerušen u Džin Simonsa iz KISS, koji potom neometano ušeta naoružan u televizijski studio i uradi šta je uradio.

Izvinjavam se što opet dovodim diskusiju na nivo poređenja dva filma ali ovde polemišem sa diskutantom koji je Parazita ocenio sa nulom a Džokera vinuo u nebesa, što takođe izlazi iz zone realnog prosuđivanja.

Datum objave: 26.Sijecanj/Jan.2020 u 21:14
Sve si u pravu bgvracar.    

* ta dva filma su tematski potpuno neuporediva,... ali skroz si u pravu.

Eh,da... poenta je da se komentariše film a ne komentatori.

A ja ne tvrdim da sam najpametniji, najtačniji, najispravniji,... samo imamo negde iste, negde slične a negde suprotstavljene komentare (o filmu). Što je naravno sasvim OK.

Mislim da sam ipak prestrog u vezi ovog filma. Ako glumce preobučemo u naše glumce... pa ne znam kako bi ispala ta domaća komedija. Ne vidim neku razliku... ali sa ove distance... ne bih dao nulu već - bez lične ocene.

A u vezi Jokera... bio sam impresioniran ulogom samog Jokera, ma ko god ga glumio... Opet, sa ove distance možda je ipak previsoko 10, ali je sigurno preko 7,5... negde 8,5-9 štpo je opet za preporuku filma.

Opet, komentarišem filmove a ne komentatore koji imaju sličnu ili suprotnu ocenu prikazanog.   

-------------

Datum objave: 26.Sijecanj/Jan.2020 u 21:33
Originalno postovano od strane memich memich piše:

Zaboravio si nepotizam, kako rodbina rodbini sređuje poslove

U stvari... film mi se ne sviđa zbog nedostatka morala/poštenja, ljudske pohlepe/gramzivosti,... što je možda i namera/cilj režisera...
Možda je to satira ali prikazuje baš lošu stranu kod ljudi, a ja ipak još verujem u ljude.
Nema sreće kad se gradi na tuđoj nesreći... a onda saznajemo [spoiler]da čak ni besprekorna kućna pomoćnica ima svoje tajne... Da je sam podzemni bunker sinonim za parazita... koji se hrani na štetu svog domaćina... :)[/spoiler]
Film ima podosta mana... posebno rasplet filma... i mislim da je težak za ocenjivanje.
Definitivno nije za nulu ali je tu... za nekog prosek, za nekog vrh, zavisno od ugla gledanja.   
Da li je za Oskara? Teško, po mom mišljenju ali ja nisam filmski kritičar već gledalac sa već formiranim ukusom.

Od mnogih dobitnika Oskara za ovu kategoriju... uvek bih izdvojio El secreto de sus ojos (2009) i Mediterraneo (1991) kao dve odlične priče.

A od dobitnika filmova koji me nisu mnogo impresionirali tu su: Roma (2018), Son of Saul (2015), La grande bellezza (2013), Wòhǔ Cánglóng
臥虎藏龍 (2000) koji nisam gledao do kraja nakon onih skokova... a Idu i Jodái-e Náder az Simin (جدایی نادر از سیمین) sam isto počeo ali eto...   

-------------

Datum objave: 26.Sijecanj/Jan.2020 u 21:39
Eh, da... verujte mi da mi nije namera da bilo koga ubedim i preobratim... da je neki film super, prosek ili loš.
To mi nije namera.   
Nemam ni motiv ni razlog za to.
A volim da pročitam svaki komentar u vezi filma, ovog ili nekog drugog, trećeg...
Dobra preporuka me uvek motiviše ali ponekad i antipreporuka (da proverim da li imamo isti ukus).
Pozdrav za sve ljubitelje filma.   

-------------

Datum objave: 26.Sijecanj/Jan.2020 u 21:43
Ja bih izdvojio Ničiju zemlju.

Mislim, glumio Đuro.
Kakav Hoakin Finiks, ne zna on ko Đuro izvlačit đe-ba-ono-nestalo iz mašine za zlonziranje.

Datum objave: 26.Sijecanj/Jan.2020 u 21:56
Originalno postovano od strane memich memich piše:

Ja bih izdvojio Ničiju zemlju.

Slažem se.   

Istina je negde između.
Niko nije čuvao mir, svi političari su poveli narod u rat.
Da je bilo pametnih - razišli bi smo se svi u miru i slozi.
Kao sav normalan svet.
I opet bi ekonomski, finansijski, kulturološki sarađivali i radili zajedno.

-------------

Datum objave: 26.Sijecanj/Jan.2020 u 23:04
Originalno postovano od strane Danilo-Naissus Danilo-Naissus piše:

U stvari... film mi se ne sviđa zbog nedostatka morala/poštenja, ljudske pohlepe/gramzivosti,... što je možda i namera/cilj režisera...
Možda je to satira ali prikazuje baš lošu stranu kod ljudi, a ja ipak još verujem u ljude.
Nema sreće kad se gradi na tuđoj nesreći... a onda saznajemo [spoiler]da čak ni besprekorna kućna pomoćnica ima svoje tajne... Da je sam podzemni bunker sinonim za parazita... koji se hrani na štetu svog domaćina... :)[/spoiler]
Film ima podosta mana... posebno rasplet filma... i mislim da je težak za ocenjivanje.
Definitivno nije za nulu ali je tu... za nekog prosek, za nekog vrh, zavisno od ugla gledanja.   
Da li je za Oskara? Teško, po mom mišljenju ali ja nisam filmski kritičar već gledalac sa već formiranim ukusom.

Od mnogih dobitnika Oskara za ovu kategoriju... uvek bih izdvojio El secreto de sus ojos (2009) i Mediterraneo (1991) kao dve odlične priče.

A od dobitnika filmova koji me nisu mnogo impresionirali tu su: Roma (2018), Son of Saul (2015), La grande bellezza (2013), Wòhǔ Cánglóng
臥虎藏龍 (2000) koji nisam gledao do kraja nakon onih skokova... a Idu i Jodái-e Náder az Simin (جدایی نادر از سیمین) sam isto počeo ali eto...   

Bez namere da arbitriram u ovom sporu koji se tiče filmskih ukusa, ali svi, baš svi ovi filmovi koje si naveo pri kraju svog posta su zapravo prava remek dela, izuzetni, sjajni filmovi. Prosto ne znam koji je bolji od kojeg. Razumem da možda neki nije po tvom ukusu, ali ne radi se uvek o ukusima. Čovek mora priznati nekom delu da je odlično, čak iako nije "njegova šolja čaja" ... Moj ti je najblagonakloniji savet da možda probaš ponovo da ih pogledaš, pogotovo Idu i Jodái-e Náder az Simin. 

Tvoj stav "Možda je to satira ali prikazuje baš lošu stranu kod ljudi, a ja ipak još verujem u ljude." mi je stvarno simpatičan, ali je i malo naivno, gotovo dečije gledanje na film, kao i obrazloženje. Satira je uvek humorni ili crnohumorni obračun sa lošim odlikama ljudskih karaktera ili pojava u društvu.

Kada kažeš "Da je sam podzemni bunker sinonim za parazita... koji se hrani na štetu svog domaćina... :)" to je samo jednim delom tačno. Pitanje je ko je u ovom filmu stvarni parazit. I porodica bogataša na neki način parazitira na siromašnoj porodici. 

Ko češće gleda južnokorejske filmove lako može uočiti koliko često je njihova kinematografija usmerena na kritiku neprihvatljivih pojava u južnokorejskom društvu. Parazit u tom smislu nije nikakav izuzetak. Mislim da te buni to što film nije čist što se žanra tiče, već je multižanrovski film koji se temom bavi i na humorističan, ali i na satiričan način. 

Ne zameri mi što ovo napisah, vidim da si često na forumu, da si pravi filmofil i sa mnogim tvojim ocenama filmova mogu da se složim, ali oko ocena filmova koje si naveo - ne. 

-------------

Datum objave: 26.Sijecanj/Jan.2020 u 23:34
Ne znam koliko je parazit česta pojava u južnokorejskom društvu.
Ne znam ni ko koga iskorišćava tamo - bogati siromašne ili obratno.
Ali mi se čini da su fer i pošteno prihvaćeni i plaćeni. A detalje iz života bogataša, kako je stekao svoj novac ne znam.
Slažem se da je ovo poslastica za ljubitelje ove kinematografije, a manje--više i žanra. Ja nisam u tim vodama mada ima filmova koji su stvarno odlični. Ponekad se desi da američki rimejk bude bolji od originala ali... ponekad.

Idu i Jodái-e Náder az Simin nisam gledao i ne mogu ih oceniti, a čuo sam odlične komentare i dobio preporuke. Iranska i poljska kinematografija. Iran je posebno specifičan i bio je uvek u vrhu, sem ako nadalje politika/histerija ne umeša svoje prste u sedmu umetnost.

Opet, i kad pročitam komentar koji je po oceni filma suprotan od mog stava - poštujem to. Ovo nije takmičenje ko je u pravu. Svi smo u pravu iz svog ugla.

-------------

Datum objave: 27.Sijecanj/Jan.2020 u 00:02

Ne zameri mi što ovo napisah, vidim da si često na forumu, da si pravi filmofil i sa mnogim tvojim ocenama filmova mogu da se složim, ali oko ocena filmova koje si naveo - ne. 

Taman posla da zamerim bilo kome.    

* a volim da proćitam svaki tvoj post-komentar.

-------------

Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 09:32
Majku mu, kako ovako loš film dobi 4 Oskara. Šta zna dete šta je kinematografija. LOL LOL LOL

Tačno sam pogodio za Joker-a. Izvuci samo glumu Hoakina Finiksa iz celine filma, i ono što ostane je prazna ljuštura, bez suštine.

Hajpovano smeće ode u arhivu. Bye, bye. Clap

Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 09:53
Pogodio si da će sasvim prosečan, ali veomma dobro izreklamiran film (već ide i u "serijsku proizvodnju") biti po ukusu američkog mediokritetskog oskarovskog žirija. Hirokazu Koreeda je na slične socijalne teme snimio bar 3-4 mnogo bolja filma (Manbiki kazoku, Umi yori mo mada fukaku, Sandome no satsujin, Soshite chichi ni naru ...), ali mu marketing za američko tržište i "pozlaćenog čičicu" nije bio dovoljno dobar. A ni filmovi mu nemaju "krvave" završetke.

Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 13:07
Originalno postovano od strane bgvracar bgvracar piše:

Majku mu, kako ovako loš film dobi 4 Oskara. Šta zna dete šta je kinematografija. lol lol lol

Tačno sam pogodio za Joker-a. Izvuci samo glumu Hoakina Finiksa iz celine filma, i ono što ostane je prazna ljuštura, bez suštine.

Hajpovano smeće ode u arhivu. Bye, bye. clap

Hvataš se za osvojene Oskare Parazita da bi rekao da je Džoker loš...

Da usporedim dva filma.
Parazit: 3 Oskara (ne računam Oskar za film van Amerike) od 5 nominacija.
Džoker: 2 Oskara od 11 nominacija.

Ne razumijem pljuvanje filma. Pogotovo kad za to koristiš dodjele Oskara, gdje je očigledno da Džokera smatraju sjajnim filmom.

Još jednu stvar da kažem na komentare tipa; "Loš film, dobar Feniks."
Niste gledali Feniksa kako prodaje paprike na pijaci, nego ste ga gledali u Džokeru. Vjerovali ili ne, Feniksova uloga je sastavni dio filma.

Objavio: skajler
Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 15:25

Dakle, da i ja kažem nešto o ovom filmu. Nisam imao neka preterana očekivanja, ali sam zaista prijatno iznenađen „Parazitom“. Slojevit film koji funkcioniše na nekoliko nivoa i koji omogućava sagledavanje aktuelnog trenutka. Neverovatno promišljena priča koja je pretočena u scenario, likovi razrađeni do tančina. Scenografija koja ima sopstvenu krucijalnu ulogu u filmu. Glumačka postava iznela uloge sjajno, prosto nema slabih karika. Režija izvedena uravnoteženo što je dovelo do toga da su estetski dometi ovog ostvarenja zasluženo istaknuti. Sve u svemu, Bong Džun Ho je dokazao da može da se napravi fantastičan film koji će pobrati simpatije kritike i javnosti potpuno zasluženo.

PS. Malo sam skeptičan u pogledu najavljene serije koju će raditi HBO na osnovu ovog filma. Pravi filmski klasici su jednostavno neprolazni jer izdržavaju ispit vremena… Holivudska mašinerija uživa u kreiranju prednastavaka, nastavaka, specijala i serija. Jednostavno, to je datost vremena u kom živimo. Industrija jednostavno želi „zlatne koke“ iz kojih može da napravi triologije ili serije od nekoliko sezona, pa ako se takvi poduhvati pokažu uspešnim, da ih pretvori u unosne franšize. Nadam se da to u ovom navedenom slučaju to neće biti rezultat, već da će ishod biti dovoljno kvalitetan da zadovolji filmske sladokusce širom sveta.

Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 15:27
Originalno postovano od strane Vilin Vilin piše:

Pogodio si da će sasvim prosečan, ali veomma dobro izreklamiran film (već ide i u "serijsku proizvodnju") biti po ukusu američkog mediokritetskog oskarovskog žirija. Hirokazu Koreeda je na slične socijalne teme snimio bar 3-4 mnogo bolja filma (Manbiki kazoku, Umi yori mo mada fukaku, Sandome no satsujin, Soshite chichi ni naru ...), ali mu marketing za američko tržište i "pozlaćenog čičicu" nije bio dovoljno dobar. A ni filmovi mu nemaju "krvave" završetke.

Pretera ga sa ovom ironijom, nije ti bila na mestu. Tim pre što sam čitao ovde tvoje dobre prikaze i osvrte, unekoliko i delimo filmski uskus, pa me stoga još više čudi da ti se film nije dopao.

Parazit je pravo, autentično remek delo južnokorejske i svetske kinematografije, i hvala bogu da je i holivudska branša konačno priznala da se van njihove produkcije i van engleskog govornog područja može napraviti izvrsno ostvarenje kome ni jezičke ni kulturološke razlike ne mogu nauditi, već su ga prepoznali kao izuzetan film i adekvatno ga nagradili. 

Počinje kao obična komedija ali nadrasta to humorno viđenje problema kojim se bavi i prerasta u ozbiljan film sa sjajnom socijalnom i političkom kritičkom oštricom. Možda je upravo to mnoštvo inkorporiranih i prožetih žanrova kroz koje se film kreće kod nekih gledalaca stvorilo otpor. Ja sam samo čuo da je dobio Zlatnu Palmu, pa sam ga pronašao i pogledao, ne znajući o njemu ama baš ništa i - oduvao me je. Odmah sutradan sam ga pogledao još jednom, a pre mesec dana i treći put i apsolutno sam siguran u svoj sud da se radi o vanserijskom filmu.

Nadam se da mi ovde nismo na navijačkom forumu da bismo prenebregavali pravi kvalitet nauštrb ličnih ukusa. Mogu da razumem da neki film nekome nije po ukusu, ali ovo je objektivno urnebesno napisan i odglumljen film koji predstavlja više od puke zabave za mediokritete kako sugerišeš u svojoj objavi. 

-------------

Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 16:05
Eto, stručnjaci i kritika su bili u pravu, Parazit je dobio i hleba preko pogače.
2 Oskara za najbolji film.   
Mislim da je bila puna kapa i za Oskar za najbolji film van engleskog govornog područja.   
Ali eto, malo umetnost, malo politika, malo epp,...
Severnokorejci nemaju pojma da snimaju dobre filmove, samo propagandne, pretpostavljam...
Dok im ne stigne svetska "demokratija", onda možda i dobiju neki Oskar za stotinak godina...

U svakom slučaju, čestitke Parazitu za osvojene Oskare.   

-------------

Objavio: LesaRad
Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 16:43

Eh, pa kako 1917 ne dobi Oskara, kad ga gur`o Tramp heh? :P 

Objavio: Black Raven
Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 16:49
Originalno postovano od strane LesaRad LesaRad piše:

3 oskara dobio film 1917 , nije baš zaboravljen.

Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 17:02
Parasite nije zaslužio 4 oskara, ali to je to. 

Pogledajte i druge filmove od režisera ovog filma, ima on još odličnih filmova. 

Preporuka za filmove: 
https://titlovi.com/filmovi/okja-3107501/" rel="nofollow - Okja , https://titlovi.com/filmovi/gwoemul-3056650/" rel="nofollow - The Host , https://titlovi.com/filmovi/salinui-chueok-2958898/" rel="nofollow - Memories of Murder a može i https://titlovi.com/filmovi/snowpiercer-2979246/" rel="nofollow - Snowpierces

Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 17:28
Originalno postovano od strane Black Raven Black Raven piše:

3 oskara dobio film 1917 , nije baš zaboravljen.

Dobio je za specijalne efekte, miks zvuka i fotografiju, što su sve zapravo tehnički Oskari, i među samim filmadžijama manje vredni od takozvanih autorskih Oskara. To su nagrade za odlične zanatlije svog posla ali ne i za režiserska, scenaristička ili glumačka ostvarenja bez kojih film nije kreacija već puka tričava zabava. Film, priiznaćete, nije samo zanatsko savršenstvo, iako je i ono neophodno da bi neki film bio uverljiv i veliki..  

Kao što ovde već napisah, 1917 je osrednji film. Ljudi, zašto dozvoljavate da vam tehnička perfekcija zamagli njegovu suštinsku jalovost i neinventivnost.

-------------

Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 18:25
Nisam ni rekao da je 1917 dobar film, 
samo da je ipak dobio oskare, film 1917 nije ništa posebno, ali ni Parasite.

Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 19:31
Originalno postovano od strane Black Raven Black Raven piše:

Parasite nije zaslužio 4 oskara, ali to je to. 

Pogledajte i druge filmove od režisera ovog filma, ima on još odličnih filmova. 

Preporuka za filmove: 
https://titlovi.com/filmovi/okja-3107501/" rel="nofollow - Okja , https://titlovi.com/filmovi/gwoemul-3056650/" rel="nofollow - The Host , https://titlovi.com/filmovi/salinui-chueok-2958898/" rel="nofollow - Memories of Murder a može i https://titlovi.com/filmovi/snowpiercer-2979246/" rel="nofollow - Snowpierces

Svi su mu odlični.
Zaboravio si https://www.imdb.com/title/tt1216496/" rel="nofollow - Madeo s Won Binom u nevjerojatnoj transformaciji i https://www.imdb.com/title/tt0269743/" rel="nofollow - Barking dogs never bite koji odgovara kako izmjeriti 100 metara bez po muke.

Je li zaslužio ili nije, to je ipak bila odluka američke Akademije.
A ta američka Akademija (neću pisat puni naziv) je odlučila da iz kinematografile bogate natprosječnim filmovima, gdje se rijetko ijedan snimi kao predosadna i razvučena drametina oku ugodna a bez imalo bez sadržaja, poručiti svom Holivudu da Oskar za najbolji film ide jednome koji nije dosadan. Usput je opalila šamarčinu nepismenim amerikancima koji panično bježe od filmova s titlovima ma koliko dobri bili, a bocnula onaj "nema dovoljno crnaca" pokret koji namjerno zaboravlja da je SAD pun također i azijata.
Dodatni efekt je i taj da se Oskar za najbolji film jučer prometnuo u filmsku nagradu koja više nije rezervirana isključivo za holivudsko ispiranje mozga.

Ostaje još za vidjeti hoće li "meni ti kinezi svi izgledaju isto" domaća ekipa konačno zagrijati stolicu, shvatiti da nisu svi azijati kinezi i pogledati već jednom puste filmske bombone koji otamo dolaze, ne nužno iz Koreje. Usuđujem se nadati da hoće umjesto da gube vrijeme na razvikana smeća. Wink

Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 20:08

Ja mislim da je 1917, iako verovatno osrednji film, plodniji i inventivnijii od ostalih. Jer Džoker je prazan s dobrom glumom glavnog lika, što isto spada u zanatstvo. Parazit je dosadan. Oba su propovedi, a kome je do toga može u crkvu, školu, kuću i na tribinu. Ne zanima me poruka ako nema poštara. Jedino 1917 sledi načela prave kinematografije i trebao je dobiti Oskara za najbolji film, i to sam mislio kad sam napisao da nije. Mojih pet centi.

Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 20:15

Ja mislim da je 1917, iako verovatno osrednji film, plodniji i inventivnijii od ostalih. Jer Džoker je prazan s dobrom glumom glavnog lika, što isto spada u zanatstvo. Parazit je dosadan. Oba su propovedi, a kome je do toga može u crkvu, školu, kuću i na tribinu. Ne zanima me poruka ako nema poštara. Jedino 1917 sledi načela prave kinematografije i trebao je dobiti Oskara za najbolji film, i to sam mislio kad sam napisao da nije. Mojih pet centi.

A to su? Confused

Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 20:39
Na to ti se ni pok. Ivo Škrabalo, filmski povjesničar, ne bi usudio odgovoriti, a kamoli ići definirati.
Doduše, nije se libio definicija, pa će tako jednom napisati o svom djetinjstvu:
http://www.matica.hr/hr/344/ogled-iz-kinonostalgije-zapisi-i-prisjecanja-kinogledatelja-sa-65-godina-staza-20984/
Citiraj Filmova se iz tog doba, naravno, ne sjećam, ali mi se čini da su to bili ponajviše njemački ratnopropagandni filmovi s istočnoga bojišta i mađarske ljubavne limunade (danas bi se reklo ljige) u idiličnom pastoralnom ambijentu ravničarskog sela. Ipak, dobro se sjećam da je svako prikazivanje poljupca glavnih junaka (obično vrlo čedno izvedenoga, najčešće u završnom prizoru filma) publika popratila zdušnim fućkanjem i uzvicima »Šiiic!« (što se inače rabilo da bi se potjerala mačka).
Neki izgleda još uvijek misle da je danas 1941-a.

Objavio: osman2510
Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 20:46
mhmm...  film jeste  odličan...
samo nisam znao da strani filmovi konkkurišu  za najfilm.
znam da imaju posebnog  oskara za toConfused

ha, sad vidim da je faktički dobio 2 oskara za filmLOLLOLLOL

-------------
لا إله إلا الله محمد رسول ا

Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 20:53
Prazan film sa dobrom glumom je loš film.
Pun film sa lošom glumom je loš film.    

-------------

Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 22:26

Originalno postovano od strane Vilin Vilin piše:

Pretera ga sa ovom ironijom, nije ti bila na mestu. Tim pre što sam čitao ovde tvoje dobre prikaze i osvrte, unekoliko i delimo filmski uskus, pa me stoga još više čudi da ti se film nije dopao.

Parazit je pravo, autentično remek delo južnokorejske i svetske kinematografije, i hvala bogu da je i holivudska branša konačno priznala da se van njihove produkcije i van engleskog govornog područja može napraviti izvrsno ostvarenje kome ni jezičke ni kulturološke razlike ne mogu nauditi, već su ga prepoznali kao izuzetan film i adekvatno ga nagradili. 

Počinje kao obična komedija ali nadrasta to humorno viđenje problema kojim se bavi i prerasta u ozbiljan film sa sjajnom socijalnom i političkom kritičkom oštricom. Možda je upravo to mnoštvo inkorporiranih i prožetih žanrova kroz koje se film kreće kod nekih gledalaca stvorilo otpor. Ja sam samo čuo da je dobio Zlatnu Palmu, pa sam ga pronašao i pogledao, ne znajući o njemu ama baš ništa i - oduvao me je. Odmah sutradan sam ga pogledao još jednom, a pre mesec dana i treći put i apsolutno sam siguran u svoj sud da se radi o vanserijskom filmu.

Nadam se da mi ovde nismo na navijačkom forumu da bismo prenebregavali pravi kvalitet nauštrb ličnih ukusa. Mogu da razumem da neki film nekome nije po ukusu, ali ovo je objektivno urnebesno napisan i odglumljen film koji predstavlja više od puke zabave za mediokritete kako sugerišeš u svojoj objavi. 

Ne tvrdim da je Parazit loš film, niti laka zabava, čak šta više, film je sasvim dobar, ali ja u njemu nisam video ništa izuzetno, nešto bi ga izdvojilo od filmova sa sličnom tematikom (npr. pomenutog Koreede, ili Italijana Paola Virzija). "Možda grešim, al ja sam takvog dojma" :)

Datum objave: 10.Veljaca/Feb.2020 u 23:02
Treba napomena uz ovaj film: pre gledanja pročitati uputstvo.   

Mislim da je ključno pitanje - iz kog ili iz čijeg ugla gledate ovaj film.
Iz ugla nezaposlene (radničke i ostale) klase: Ovo je super zabavan film, Fuck rich people. Bogataši su glupi i naivni, a krivi jer su bogati, bogati jer su zli,... Zli jer iskorišćavaju radničku klasu...
Iz ugla bogataša: pa i nije tako smešno. Nerealno i amoralno, naivno, bajkovito, krvavo,... Zamislite da ste zaposlili ovu familiju?

Zato su i ocene ovako oprečne.

-------------

Datum objave: 11.Veljaca/Feb.2020 u 08:51

A to su? Confused

To su pričaj mi slikom a ne rečima. Vizualizuj, pokaži, ne opisuj. Utopi me bezglasnom magijom u drugi svet. Daj mi film, daj mi stvarnost.

Datum objave: 11.Veljaca/Feb.2020 u 09:35

A to su? Confused

To su pričaj mi slikom a ne rečima. Vizualizuj, pokaži, ne opisuj. Utopi me bezglasnom magijom u drugi svet. Daj mi film, daj mi stvarnost.

O.k. zvuči kao jak argument. Pogledaću 1917 da vidim u čemu je fora i gde je to isti iskočio u odnosu na ostale konkurente.

Datum objave: 11.Veljaca/Feb.2020 u 16:35
Nemoj samo zbog toga. Pogledaj ako studiraš tehnike snimanja filma ili ako te zanimaju besmislice o prvom svjetskom ratu koje veze sa životom nemaju.

Očito se radi o neshvaćanju razlike između "živjela plitkost" i "best picture".
Oscar za najbolji "style over substance" film ne postoji. I ni ne treba ga biti, tu bi se samo nominiralo prelijepe oku a bez duše zbog drakonske cenzure novije kineske skupe CGI igrarije.

Datum objave: 11.Veljaca/Feb.2020 u 19:55
Vidim da su se dežurni strani jutjub stručnjaci i analitičari raspisali u analizi i hvalospevima o "Parazitu".

Klasna tematika, kao... obe porodice imaju dobre i loše strane (što ne videh u filmu, već crno belo), pa stepenice - simbolika uz i niz (šio mi ga Đura) kao da ljudi kad se popnu ne moraju da siđu, pa miris sirotinje, pa simbolika polave (a poenta je u građevini i naravno da bogati ne žive u podrumima, sem ako nisu ekscentrici,...). Ključni trenutak na pola filma. Pa koj moj bi služavka puštala u kuću služavku koju je izbacila iz te iste kuće? Solidarnost? Sestrinstvo? To je najslabiji deo filma, ali bez koga ne bi bilo ostatka filma.

Već napisah... ovde se možemo poistovetiti sa jednom ili drugom stranom. Ja ne biram stranu. Da sam bogataš tretirao bih svoje osoblje kao čovek. Da sam sluga, poštovao bih svog poslodavca što mi je dao šansu da radim za njega. Kod mene je to samo pitanje morala, poštenja i fer pleja. Subjektivno. I zato mi se i nije dopao ovaj film ni njegova poruka. A poruka ima eho i u sapunicama širom sveta - "ne verujte svojoj posluzi koja vas špijunira i radi vam iza leđa".

* u vezi originalnog scenarija... pa svaki film ima verovatno neke svoje korene i nešto što je inspirisalo nastanak tog filma. Delić inspiracije je imenovan i u videu ispod.

Simpatična prosek drama. Ocena 6,6 cirka.

-------------

Datum objave: 11.Veljaca/Feb.2020 u 20:03
Originalno postovano od strane JoxerTM JoxerTM piše:

Nemoj samo zbog toga. Pogledaj ako studiraš tehnike snimanja filma ili ako te zanimaju besmislice o prvom svjetskom ratu koje veze sa životom nemaju.

Očito se radi o neshvaćanju razlike između "živjela plitkost" i "best picture".
Oscar za najbolji "style over substance" film ne postoji. I ni ne treba ga biti, tu bi se samo nominiralo prelijepe oku a bez duše zbog drakonske cenzure novije kineske skupe CGI igrarije.

Nema tu ništa prelijepo sem ako scene razularene smrti ne smatraš takvim. Govorim o nečemu drugom. Ne razumeš ili nećeš i nema veze. Za besmislice ti je neko objasnio da nisu, ali i dalje to ponavljaš jer ti je jači ego nego istina. Ili niti to ne razumeš. Nema veze. Nema tu ništa plitko, nije ni stil preko supstance. Nebitno.

Objavio: aleksayu
Datum objave: 12.Veljaca/Feb.2020 u 11:48
Ovo nije los film ali je daleko od nekog remek dela. Pri tome meni licno nije za oskara a kamoli za vise od jednog. Mislim da je film dobio oskare iz politicko lobirajucih razloga. Ne zaboravimo da ce Amerikanci praviti seriju na temu filma. Nagradjeni reziser je odavno trebao da dobije oskare za svoje ranije filmove kao sto su Memories of murder i Madeo koji su visestruko u svim filmskim segmentima bolji od Parazita. Uostalom ja sam prvi na sajtu pisao o filmu Madeo u prevodu Majka, koji je neverovatno snazna drama. Ovaj film ima kretenski nisku ocenu od 7.8 na Imdb. Kada Parazita pogledam jos jednom, vraticu se sa svojim sudom o filmu.

Datum objave: 12.Veljaca/Feb.2020 u 11:49
Mislim da ovaj film ni slucajno ne zavredjuje ovoliku polemiku.

Objavio: Stole Haringa
Datum objave: 13.Veljaca/Feb.2020 u 01:12
Originalno postovano od strane Stole Haringa Stole Haringa piše:

Odgledah fim Parazit velikog Bong Džun Hoa i prvi utisak mi je da  poslednji film daleko zaostaje iza njegovih ranijih radova. Pri tom mislim prvenstveno na film Memories of Murder koji će, kako mi se čini, ostati neprevaziđen.

U Parazitu Ho nastavlja tamo gde je počeo u filmu Snowpiercer. Opet je na tapetu klasna borba između sirotinje i bogatuna, između prljavih i zlih i dobrih ljudi. Snowpiercer mi je direktniji i pošteniji od Paraztita jer u njemu je proboj do prvog vagona jasan i prav kao strela. Nema filozofiranja, foliraže lažne kritike savremenog društva, kritike koja je upakovana u nekakvu socijalnu dramu koja osim utopije ništa drugo ne nudi. Po meni je normalno da kritičar bilo čega, u Bongovom slučaju društva, bar u tragovima ponudi neko bolje rešenje. Bong je kritizer koji se, osim zamene mesta, iliti biti "kalif umesto kalifa", i ne trudi da servira nešto više osim dobro osmišljene zabave. A Parazit je upravo to, dobro osmišljena i realizovana zabava, film sa veselim-gorko-slatkim početkom koji se završava krvoprolićem koji sirotinju vraća na početnu podrumsku poziciju. Bong dakle nije prikazao ništa što već nije viđeno. Dovoljno je spomenuti Underground (1995) koji je potpisao Kusta koji je Bregina filmska varijanta. Nešto slično sam video u uvrnutom i pomalo zaboravljenom Klošaru sa Beverli Hilsa P.Mazurskog koji je u mnogo čemu pošteniji i bolji od Parazita. O tome šta i kako radi Hirokazu Koreeda u svojim filmovima sa sličnom tematikom da ne govorim. Glumci su odlični, scenario i režija takođe. Ipak se osećam prevarenim jer sam od filmskog Mikelanđela očekivao Davida a dobio sam pepeljaru koju je smandrljao levom rukom.

Da ne dužim, njegov Parazit me je nekoliko puta naterao da se nasmejem i to je sve.

Preneto iz dnevnika gledanja filmova.

Datum objave: 13.Veljaca/Feb.2020 u 08:23

Odgledah fim
Parazit velikog Bong Džun Hoa i prvi utisak mi je da  poslednji film
daleko zaostaje iza njegovih ranijih radova. Pri tom mislim prvenstveno
na film Memories of Murder koji će, kako mi se čini, ostati
neprevaziđen.

U Parazitu Ho nastavlja
tamo gde je počeo u filmu Snowpiercer. Opet je na tapetu klasna borba
između sirotinje i bogatuna, između prljavih i zlih i dobrih ljudi.
Snowpiercer mi je direktniji i pošteniji od Paraztita jer u njemu je
proboj do prvog vagona jasan i prav kao strela. Nema filozofiranja,
foliraže lažne kritike savremenog društva, kritike koja je upakovana u
nekakvu socijalnu dramu koja osim utopije ništa drugo ne nudi. Po meni
je normalno da kritičar bilo čega, u Bongovom slučaju društva, bar u
tragovima ponudi neko bolje rešenje. Bong je kritizer koji se, osim
zamene mesta, iliti biti "kalif umesto kalifa", i ne trudi da servira
nešto više osim dobro osmišljene zabave. A Parazit je upravo to, dobro
osmišljena i realizovana zabava, film sa veselim-gorko-slatkim početkom
koji se završava krvoprolićem koji sirotinju vraća na početnu podrumsku
poziciju. Bong dakle nije prikazao ništa što već nije viđeno. Dovoljno
je spomenuti Underground (1995) koji je potpisao Kusta koji je Bregina
filmska varijanta. Nešto slično sam video u uvrnutom i pomalo
zaboravljenom Klošaru sa Beverli Hilsa P.Mazurskog koji je u mnogo čemu
pošteniji i bolji od Parazita. O tome šta i kako radi Hirokazu Koreeda u
svojim filmovima sa sličnom tematikom da ne govorim. Glumci su odlični,
scenario i režija takođe. Ipak se osećam prevarenim jer sam od filmskog
Mikelanđela očekivao Davida a dobio sam pepeljaru koju je smandrljao
levom rukom.

Da ne dužim, njegov Parazit me je nekoliko puta naterao da se nasmejem i to je sve.

Preneto iz dnevnika gledanja filmova.

To je to. U centar!

Datum objave: 13.Veljaca/Feb.2020 u 21:41

Odgledah fim
Parazit velikog Bong Džun Hoa i prvi utisak mi je da  poslednji film
daleko zaostaje iza njegovih ranijih radova. Pri tom mislim prvenstveno
na film Memories of Murder koji će, kako mi se čini, ostati
neprevaziđen.
....

Nepristrasno i realno.        

-------------

Objavio: dzabaludin
Datum objave: 14.Veljaca/Feb.2020 u 22:25
Čista kritika okrutnog južnokorejskog kapitalizma. Jao ti ga se sirotinji! Ali osim nama (vjerojatno) nerazumljivog lokalnog humora, film mi baš i nije za Oskara. Možda za strani film, ali za glavni definitivno NE. Ok, možda je došao red na Žute, da ga i oni prime, obzirom da su Garonje prije par godina digli frku. Rasizam (i šalu) na stranu, ali zaista, Joker, Bračne priče i Zeka Jojo su mi bolji filmovi u svakom pogledu. Ovaj korejski nije da je loš, daleko od toga, ali je napravljen na meni neki neuvjerljiv, izvještačen način, daleko od realnosti, više kao neka zločesta bajka (za odrasle). I da, žao mi je što je gori film dobio Oskara, ali ni Oskar više nije ono što je bio. Ili nikad nije ni bio to što sam mislio da je bio? Prije će bit' ovo drugo.

Datum objave: 16.Veljaca/Feb.2020 u 22:30
Film dobio 200 nagrada i svaki od tih 200 puta, žiri je to odlučio "jer je došao red na žute". Confused Majko mila, koja logika. Mora da u istim sede sve sami mediokriteti (Lantimos, Injaritu, Faning, Bilal...), nema drugog objašnjenja. Sreća pa postoji ovaj forum da im otvori oči. Clap

Datum objave: 16.Veljaca/Feb.2020 u 23:11
Članovi svih tih žirija nisu poštari, kelneri, saobraćajni panduri, opštinari, običan narod... već stručan žiri koji je sigurno upoznat sa likom i delom režisera. I znaju i prepoznaju ono što prosečan gledalac možda i ne vidi. Zato i služi stručni žiri.

Film jeste slojevit i kvalitetan ali nepotpun za one koji ne znaju kontekst filma. A ne volim filmove za koje treba uputstvo za upotrebu pre gledanja. Mogli su da stave nekoliko rečenica u uvodu filma i bio bi sasvim drugačiji doživljaj filma pri prvom gledanju.

I moj prvi utisak o filmu i dalje stoji, ali to je vrlo subjektivno, jednodimenzionalno i netačno/pogrešno viđenje ovog odličnog filma.

Konačno, svoj sud o filmu sam prvobitno doneo na osnovu viđenog a ne skrivenog sadržaja i iz lične perspektive morala ili nedostatka istog. Ali siguran sam da ima ovakvih siromašnih porodica koje bi ovo videle kao dobru, ispravnu i moralnu stvar za uraditi zlim bogatašima koji su paraziti društva. Ostaje pitanje sa više odgovora - ko je parazit? Siromašni, bogati, država, neko treći u odnosu na svoju koliniju,... A da ima i politike i u filmu, uvek je ima, manje ili više.

-------------

Datum objave: 16.Veljaca/Feb.2020 u 23:17
A sada sledi replika na repliku, verujem.   

Film svakako vredi pogledati, a svako će doneti svoj sud na osnovu svog:
filmskog ukusa, godina starosti, životne filozofije, edukacije,... i još hiljadu stvari.   

U svakom slučaju - preporuka i od mene.   
Ali bez lične ocene filma. Teško je oceniti realno ovakav film.    

-------------

Datum objave: 17.Veljaca/Feb.2020 u 01:52

Glede Oskara, urbana legenda kaže da umesto pojedinih stručnih filmofila glasaju njihovi baštovani, kućne pomoćnice i slično. Možda je tu uzrok i posledica odluke da Parazit poentira.

Šalu na stranu, Ho je jedan, ako ne i jedini, reditelj iz J.Koreje kome je dozvoljeno da snima filmove po svom scenariju. Taj luksuz nije imao jedan Čan Vuk Park koji je jedva napravio nešto od filma Stoker. Reditelji iz Azije skoro po pravilu dobijaju krš scenarija od kojih je teško napraviti dobar ili solidan film. Ho to može i neka mu je sa srećom.

Datum objave: 17.Veljaca/Feb.2020 u 08:41

Glede Oskara, urbana legenda kaže da umesto pojedinih stručnih filmofila glasaju njihovi baštovani, kućne pomoćnice i slično. Možda je tu uzrok i posledica odluke da Parazit poentira.

Šalu na stranu, Ho je jedan, ako ne i jedini, reditelj iz J.Koreje kome je dozvoljeno da snima filmove po svom scenariju. Taj luksuz nije imao jedan Čan Vuk Park koji je jedva napravio nešto od filma Stoker. Reditelji iz Azije skoro po pravilu dobijaju krš scenarija od kojih je teško napraviti dobar ili solidan film. Ho to može i neka mu je sa srećom.

Ne znam za ostale Azijate, ali što se tiče korejskog filma, mislim da ne stoji konstatacija da su scenariji loši, naprotiv. Ovo je mišljenje osobe koja je dosad odgledala oko 90 korejskih filmova (17 prevela za ovaj sajt). Wink Tongue

Datum objave: 17.Veljaca/Feb.2020 u 14:51

Prvo, veliko hvala na prevodima.

Drugo, mislim da se nismo razumeli. Napisah da azijati na privremenoim radu u holivudu dobijaju po pravilu loše scenarije. Naveo sam primer Čan Vuk Parka koji je snimio jedva jedva gledljiv Stoker. Poznato je šta je uradio Kim Dži Vun sa filmom The Last Stand (2013). Treba zaviriti u njihovu radnu nknjižicu i videti šta su uradili kod kuće a šta kao holivud rabotnici. Nisam dakle napisao ili mislio da su južiokerjski scenaristi loši već holivudski. Autori koje sam naveo snimaju kod kuće filmove po svom scenariju (kompletni su autori) i tu su pokazali šta znaju. Šta rade na privremenom radu...pa to je stvar ukusa, raspoliženja i drugih faktora konzumenta poput moje malenkosti. Lično mislim da ne mogu da daju sve od sebe upravo zbog scenarija kao glavnog faktora. Ne kažu džava da se pita ne pravi od svačega. Ho je uspeo da snima po onom konceptu koji je sam osmislio i napisao, ostali ne mogu. To je poenta.

Datum objave: 17.Veljaca/Feb.2020 u 19:32
Morat ću malo šaflat...

Glede Oskara, urbana legenda kaže da umesto pojedinih stručnih filmofila glasaju njihovi baštovani, kućne pomoćnice i slično.

Lako moguće jer da nije tako onda ono patriotsko smeće Hurt Locker ne bi vidjelo ni nominaciju, a kamoli nešto drugo.

azijati na privremenoim radu u holivudu dobijaju po pravilu loše scenarije.

Istina (fino je to Jackie Chan davno objasnio zašto se njegovi filmovi u holivudu nikad nisu približili klasicima), i nisu u pitanju samo scenariji za azijate. Činjenica je da su holivudski scenariji za bilo koga u zadnja dva desetljeća najčešće katastrofalno loši. Tu i tamo se probije neki vanserijski dobar, ali jako malo je takvih. Kao da namjerno žele poglupiti ljude. Šta će mi to "kao", jelda.

Ne znam za ostale Azijate, ali što se tiče korejskog filma, mislim da ne stoji konstatacija da su scenariji loši, naprotiv. Ovo je mišljenje osobe koja je dosad odgledala oko 90 korejskih filmova (17 prevela za ovaj sajt). Wink Tongue

Tema je tu samo jedan korejski film, međutim iz nekog razloga ne postoji zaseban thread o korejskim filmovima iz ovog stoljeća. Šteta jer će svi ovi postovi završiti pokopani.

Neki od nas se još sjećaju kad se tražila ispiratizirana kopija Shiri jer je izgledalo nevjerojatno da nekakava tamo nikad čuo Koreja ima film koji izgleda ko da je holivudska produkcija - ali sa kvalitetnom pričom. Pa ko je imao sreće gledati međunarodnu verziju tu je usput naučio o napetostima između dvije koreje jer su to dodali na početak za nas koji smo "neuki".

Izgleda da je s tom Shiri krenulo bilo nekakvo nepisano pravilo, a to je da se ne smije snimiti film koji barem nije prosječan. Ispod toga ni slučajno. Pa je hrabri gledatelj koji je gledao bilo koji korejski fim nakon Shiri, ne treba ih bit 90, mogao utvrditi da ta južna Koreja nema niti jedan film za koji se može reć da - ne valja!

Rekoh hrabri jer nije lako živjeti u okružju "koreja šta je to, ma to su kinezi, ne gledam to jer svi kinezi izgledaju isto". Sramotno je da je toliko korejskih filmova prevedeno, a preuzme se nekih 500tinjak puta titlove od svakog, od nekih naslova čak i manje. I onda se "naša" publika čudom čudi otkud sad nominiran, a uz to i dobitnik oscara za najbolji film - iz Koreje.
Jebga, oni su stisli guzicu, prije 20 godina odredili da nije na ekranu najvažnije da ispadne sisa i akobogda usput eksplodira, pa su malo po malo postali kinematografija koja može parirati najvećima. I neka su.

Hoće li Parazit konačno nagovoriti ljude osim nas 500tinjak da pogledaju i koji drugi korejski film, ne znam. Nije čak ni bitno. Radije bih da "naše" kinematografije krenu istim putem ko korejska. Neće jelda. A evo... Moram biti optimist, moram se nadati.

Objavio: NaEdenCovekBratMu
Datum objave: 17.Veljaca/Feb.2020 u 20:49

Tema je tu samo jedan korejski film, međutim iz nekog razloga ne postoji zaseban thread o korejskim filmovima iz ovog stoljeća. Šteta jer će svi ovi postovi završiti pokopani.

Nemamo temu konkretno za korejske filmove, ali imamo https://forum.titlovi.com/azijska-produkcija-preporuci_t26647.html" rel="nofollow - temu preporuka za aziske filmove. Smile

-------------
https://goo.gl/hcghNH" rel="nofollow - | Repertoar https://goo.gl/GTXC59" rel="nofollow - | Selo | https://goo.gl/tsVsdQ" rel="nofollow - Nađi špijuna |

Datum objave: 17.Veljaca/Feb.2020 u 21:10
Da... Koja je skroz mrtva. Smile
Stole ponekad ubaci u dnevnik gledanja neki koji je pogledao i to ti ga je to.

Ali evo ti primjer, https://titlovi.com/titlovi/?prijevod=tt1430619" rel="nofollow - Kilme .
Na pitanje postoji li sudbina ili je sve ipak slučajnost taj film priča priču o neobičnim ljudima kroz dotad, a i kasnije, neviđeni način i kombinaciju žanrova.
Za taj filmofilski bombon, koji nema brrip nego "samo" dvd pa valjda malo lošiji kvalitet slike odbija ljude, titlove je skinulo koliko ono ljudi? 500? 1000? Više?
Ajd pogledaj.

I film isto. Wink

Datum objave: 19.Veljaca/Feb.2020 u 14:48

Da... Koja je skroz mrtva. Smile
Stole ponekad ubaci u dnevnik gledanja neki koji je pogledao i to ti ga je to.

Ali evo ti primjer, https://titlovi.com/titlovi/?prijevod=tt1430619" rel="nofollow - Kilme .
Na pitanje postoji li sudbina ili je sve ipak slučajnost taj film priča priču o neobičnim ljudima kroz dotad, a i kasnije, neviđeni način i kombinaciju žanrova.
Za taj filmofilski bombon, koji nema brrip nego "samo" dvd pa valjda malo lošiji kvalitet slike odbija ljude, titlove je skinulo koliko ono ljudi? 500? 1000? Više?
Ajd pogledaj.

I film isto. Wink

Pogledah trejler pomenutog filma i moram reći da me je isti pomalo zaintrigirao. I da, proverio sam, nema nijednog drugog formata ovog filma osim dvdrip xvid ili bar ja nisam uspeo da nađem. Šteta. Unhappy

Datum objave: 19.Veljaca/Feb.2020 u 20:27

Gledao sam Klime jos kad se pojavio.

Izvrstan film. Ima sve sto dobar film treba da poseduje. Dobru pricu, glumu, atmosferu, emociju, cak i jendu od  najbolje ikada snimljenih borbi na krovu izmedju dva muska aktera.
 Ocena 8/10

Ispiši stranicu | Zatvori Prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk