https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjX19HWtbvcAhXH26QKHSt3BfYQFggnMAA&url=https%3A%2F%2Fwww.imdb.com%2Ftitle%2Ftt6324614%2F&usg=AOvVaw0l6XUp3sHZTsUIHHyqgeyl" rel="nofollow - Sobibor (2018)
Odgledao sam prvenac Konstantina Habenskog koji je odličan glumac,
veliki doborotvor i prosečan reditelj. Sobibor mi je bio na repertoaru
iz više razloga. Volim ratne filmove, debitante i filmove u kojima je
dotični. Poslednji film u kom sam ga gledao i u kom je pokazao svo svoje
umeće je Kollektor (2016) o kom sam napisao ovde par redova. Čovek je
poptuno sam u jednoj prostoriji izneo ceo film. Glasovi koji se čuju
preko telefona se ne računaju. Habenski nije sam, društvo mu pravi ni
manje ni više Kristofer Lambert u ulozi glavnog negativca. Silno je
omatorio ali je sačuvao onaj pogled koji ga je preporučio za ulogu
Tarzana kao i za Sobibor. Uzgred, njegov Tarzan mi je najbolji od svih.
Habenski je imao dobre namere kad je filmom obeležio 75 godina od
begstva logoraša. Film je lepo počeo a onda sam primetio falsifikat koji
ne praštam nikom. Pobuna i beg logoraša iz Sobibora je, po njemu, prva
takve vrste u Evropi. To nije tačno, logoraši iz Niškog konclagera su
bili prvi, oni su to izveli dve godine ranije. Bio sam kao klinac na
ekskuriji u Nišu i tamo smo obišli Ćele kulu i logor. Naši su snimili
film koji se može naći na netu. I tu smo bili prvi.
Da ne dužim mnogo, pobunu u pomenutom logorr u Poljskoj podigao je
Aleksandar Pečerski koji je dočekao oslobođenje i pola veka života u
slobodi. Priča je standardna za filmove iz ovog faha. Krematorijum,
zverstva stražara koji su bili iz Nemačke i Ukrajine. Bio bih tadovoljan
viđenim da nisam gledao Saulovog sina, mađarski film koji je daleko
ispred svih.
Habenski se trudio u svom
prvencu, imao je dobru filmsku ekipu ali to ipak nije bilo dovoljno. Za
razliku od Mađara on je snimio fim koji mofu da gledaju svi od 7 do 107
godina što možda i nije tako loše. Ljudi zaboravljaju i ove tekovine
civilizacije koje bi i Atilu Biča Božijeg ostavili bez teksta.