Ispiši stranicu | Zatvori Prozor

Bakjwi AKA Thirst (2009)

Web: Titlovi.com
Kategorija: Filmovi i serije
Ime foruma: Titlovi.com Vam sa ponosom predstavljaju - filmovi
Opis foruma: Ovdje možete naći informacije o filmovima
URL: https://forum.titlovi.com/forum_posts.asp?TID=30107
Datum ispisa: 06.Lipanj/Jun.2026 u 14:24
Verzija Softvera: Web Wiz Forums 11.01 - http://www.webwizforums.com


Tema: Bakjwi AKA Thirst (2009)
Objavio: darije
Tema: Bakjwi AKA Thirst (2009)
Datum objave: 22.Prosinac/Dec.2009 u 21:39


http://www.imdb.com/title/tt0762073/ - http://www.imdb.com/title/tt0762073/

Južnokorejski reditelj, Chan-wook Park, koji je u Kanu osvojio Gran Pri za svoj film Oldboy, "vraća se na mesto zločina" filmom Bakjwi AKA Thirst i to sa rezultatom: nagrada žiriji za najbolju režiju.



Kao veliki fan, da iskoristim tu reč koju baš i ne volim, reditelja Chan-wook Park moram reći da je ovo film u rangu sa već poznatim Gospodinom i Gospođom "Osvetom". Definitivno ne toliko komercijalan poput već spominjanog Oldboy-a ali ipak dosta blizak "širokim narodnim masama", samo pod uslovom da celu ovu priču shvate kao priču o moralu i nekim moralnim normama.



Ukratko, ovo je priča o katoličkom svešteniku koji se pretvara u vampira nakon neuspelog pokušaja njegovog "dobrog dela" i medicinskog eksperimenta. Priča o njegovim moralnim dvoumljenjima u takvom stanju, mogu reći bolesti. Njegovom snalaženju i humanom preživljavanju, zaljubljivanje (ili nešto drugo) u udatu ženu, pa rekao bih, sumnjivog pogleda na svet koju je život ogrubeo, načinio je dosta bezosećajnom a onda upada u "naručje" sveštenika... Tu kreće promena i njena moralna dilema koja će se još više razviti u toku filma...a sve ovo uz more (ne)normalnih i krvavih scena (mesto za smajlija).
 


Kao i u svojim prethodnim filmovima Park se i ovde bavi ponašanjem likova u nenormalnim okolnostima. Posmatra, zajedno sa nama, njihovu prirodu u takvim okolnostima... Film bi se najviše mogao okarkteristai kao krvava triler drama sa primesama romantične komedije. Ovde je vampirizam prikazan na drugačiji način, možda i kao bolest, kao što sam rekao, ali "bolest" običnih ljudi, pa me je to podsetilo na film "Let the Right One In".



Razvoj ljubavi ili da budem precizniji, razvoj odnosa sveštenika i devojke je osovina celog filma koju vrte ostali likovi, pre svega, njena svekrva, njen muž... i zbog kojih glavni junaci upadaju u "probleme", koje će svako od njih rešiti na svoj način...



Postoji još nekoliko sporednih "puteva" u filmu, međutim njihovo "razotkrivanje" bi ubilo draž gledanja filma pa ću se ovog puta zadržati samo na ovome.
Ono što bih napomenu da su poslednjih 10 minuta filma nešto neverovatno a poslednja scena sigurno ide u prvih 10 svih vremena.
Uglavnom, ko voli reditelja Parka, svakako će biti više nego zadovoljan.



Toliko priče o režiji a nisam spomenu sjajne glumce. Poslovično savršeni Kang-ho Song i azijska zvezda u nastajanju Ok-bin Kim su "oduvali" film. Jednom rečju - fenomenalno.

Ukoliko bih tražio manu, to je možda smušen početak film ali to je svakako ništa prema sredini a tek kraju. Jednostavno ovakvim "pokretnim slikama" vidim koliko su smeće Holivudski filmovi. Bez ljutnje, molim.




-------------



Odgovori:
Objavio: Dr Dragan
Datum objave: 22.Prosinac/Dec.2009 u 21:49
Drama...horor...ovo ne propuštamWink

-------------


Objavio: bojanadj
Datum objave: 22.Prosinac/Dec.2009 u 21:52
Vampiri...zaljubljeni...definitivno ne propuštam

-------------
Life isn't about waiting for the storm to pass; it's about learning to dance in the rain...



Objavio: AcaNDr
Datum objave: 22.Prosinac/Dec.2009 u 21:59
ja tek ne propustam

-------------
I don't try to be someone I'm not - I've always followed my heart and trance has always been my main sound.

- Armin van Buuren



Objavio: darije
Datum objave: 22.Prosinac/Dec.2009 u 22:04
Originalno postovano od strane Dr Dragan Dr Dragan piše:

Drama...horor...ovo ne propuštamWink

Više drama i Parkova uvrnutost, nego horor...

-------------


Objavio: Blank
Datum objave: 23.Prosinac/Dec.2009 u 00:48
Nema ovde ni h od horora, svi koji očekuju tako nešto biće debelo razočarani.
Takođe i oni koji očekuju azijski Twilight, a vidim ima ih.
Lično, ne znam kako bih ocenio film...sve je bilo super dok sam ga gledao, ali kad sam posle počeo da razmišljam o filmu, izletale su neke stvari koje su mi išle na nerve. :/

E da, videh da se pojavio prevod. Jesam ja najavio prevođenje, ali sam bio bolestan jedno 3-4 nedelje, pa ne stigoh da ga odradim. Jbg, viša sila. U svakom slučaju hvala za prevod. :)


-------------
...rot and assimilate...


Objavio: darije
Datum objave: 23.Prosinac/Dec.2009 u 00:53
Originalno postovano od strane Blank Blank piše:

sve je bilo super dok sam ga gledao, ali kad sam posle počeo da razmišljam o filmu, izletale su neke stvari koje su mi išle na nerve. :/
Kao na primer?

Znači da te precrtam sa liste?

-------------


Objavio: Blank
Datum objave: 23.Prosinac/Dec.2009 u 00:55
Pa, 'bem li ga, ako je prevod dobar, nema potrebe za još jednim...precrtaj.

Originalno postovano od strane darije darije piše:

Kao na primer?

Film je odličan, u suštini, ima tu i kritičkog osvrta na neke društvene pojave, zanimljivi, kompleksni likovi...režija, gluma, fotografija...itd.
Ali...ne znam, mislim da mi najviše smeta to što u svojoj osnovi ima sličnu ideju i temu kao i 50 filmova koji su se pojavili u poslednje 2-3 godine, a bilo ih je i ranije.
Ima i nekih klišerajskih delova, ali da ih ne pominjem, da ne bih pokvario onima koji nisu gledali.
Dakle, nekih krupnijih zamerki nemam, samo mi više bode oči kad nađem nešto što mi smeta u dobrom filmu, nego u lošem. :)


-------------
...rot and assimilate...


Objavio: bojanadj
Datum objave: 23.Prosinac/Dec.2009 u 01:46
Momci, molim vas. Pa nemojte Twilight stavljati u jednakosti sa mojim nickom. Ok, jesam ja to prvo pomislila kad sam videla opis LOL ali daleko od toga da tako nešto očekujem.
ja volim filmove o vampirima i drakuli, ne bitno da li su predstavljeni kao "bolesni" ljudi ili čudovišta.

Nameravam da pogledam ovaj film, ne da bih vukla paralele ili pronašla i istočnjački Twilight, već zato što ima vampirsku priču Wink


-------------
Life isn't about waiting for the storm to pass; it's about learning to dance in the rain...



Objavio: bojanadj
Datum objave: 30.Prosinac/Dec.2009 u 00:51
Odgledala sam film. Svideo mi se Wink
Moram iskreno da priznam (šefe ne ljuti seLOL) prvih 10tak minuta mi je bilo teško, jer nisam navikla da gledam filmove koji nisu na engleskom jeziku. Sve sam se nešto vrpoljila, jer ih ne razumem i ne znam koliko je prevod verodostojan. Međutim, kako je radnja počela da se razvija, najiskrenije rečeno totalno sam zaboravila da gledam film u kom ih ništa ne razumem.
Ali, bukvalno. Radnja, glumci, samo preživljavanje i osećaji su potisnuli ono što sam mislila da će mi pokvariti utisak o filmu. (znam, najbolji filmovi i jesu van eng govornog područja, al navike su vam čudo)
Složila bih se da nema ni h od horora, ali ja to nisam ni očekivala, te nisam ni razočarana. Naravno, ni slično sa Sumrakom, na moju veliku radost. Recimo da je Sumrak lagani romantični film ili čak crtani film, naspram ovog. Ovaj film ima onu potrebnu dubinu i težinu filma koji prikazuje nekoga ko se ni kriv ni dužan nađe u teškoj/takoreći bezizlaznoj/ situaciji; nekoga dobrog, poštenog, pravednog koga sudbina uvali u pakao i traži od njega da bude đavo i ko i sam na momente nije siguran ko je, šta je, ko i šta bi trebalo da bude!!!

Očekivala sam dramu i to sam i dobila. I to odličnu dramu. Šef je sve što je trebalo napisao u uvodu te nemam šta posebno da dodam, a da ne pokvarim utisak. Film je zaista dobar. Ne znam za druge, ali mene je oduševilo što sam se u pojedinim scenama (tako običnim ili tako dramatičnim za samu radnju) smejala.Znate ono, kad sudbina slomije, kad je sve crno sitnice (pogled, reč, poza, faca) znaju biti smešne! Naravno, s obzirom na tematiku i dubinu filma, u pitaju je crni humor Wink





Spojler
Svidelo mi se što je u većini delova bilo suprotno od onog što sam očekivala.
Npr kada se njih dvoje "dovate" u bolnici (po meni fenomenalno odrađeno) sve vreme sam kao na iglama očekivala da će neko da uleti LOL. Naravno, to bi radnju odvelo u ko zna kom pravcu, ali, ja nisam ni znala šta me čeka dalje (na moje veliko oduševljenje)
Scene njih dvoje(troje) u krevetu posle "pecanja" looool LOLLOLLOL (naravno morbidni loool)
Nisam očekivala da će je "preobratiti". Ali kada jeste, odlično su uklopili priče (njegovo poimanje i (ne)prihvatanje uloge vampira naspram njenog.
Na kraju, posle posete onom "kampu" bilo mi je jasno gde je i šta on namerio. Zadnji deo je odrađen super! Ali scena kada gura auto, a ona ispod i njena faca, kada joj skloni auto LOLLOLLOL u svoj težini scene i onoga što znamo da će uslediti ja sam se odvalila smejati kao luda (možda da izbacim kaoLOL).Faca joj je bila u fazonu, e jbg LOL
LOLLOL


-------------
Life isn't about waiting for the storm to pass; it's about learning to dance in the rain...



Objavio: darije
Datum objave: 30.Prosinac/Dec.2009 u 01:11
Taj deo od kampa (koji ima dubinu Tihog okeana i samo bi se o tih pola minuta moglo diskutovati...) pa do samog kraja su briljantni. Star
Takođe se slažem za uvod koji je mogao i bolje biti urađen...


-------------


Objavio: bojanadj
Datum objave: 30.Prosinac/Dec.2009 u 01:25
Pa, pazi, po meni nije uvod loš, ali je meni trebalo da svarim jezik kojim govore LOL Da se naviknem Wink

Ostalo, uh, da....i kamp i vožnja i sam kraj .... možda mi se film i svideo upravo zbog sitnica koje mnogo govore. Američki filmovi su previše, da kažem, otvoreni. sve ti kažu, sve ti objasne, sve ti prikažu...gledajući ovaj film osećala sam se kao da čitam dobru knjigu....mrvicama su mi slikali mnogo i puštali da ja te mrvice u sebi varim i doživim (npr kada on odlazi iz kampa, mislim da je samo jednu sekundu trajala scena sa njegovim osmehom, ali ti je rekla sve...dok bi u američom filmu, on seo u auto i sve njoj ispričao i objasnio; pa kada ih u autu snimaju i ona ga pita zar je još žedan, a kamera zumira njegovo lice i ranu na njemu....njena borba "za život"....i na kraju kada vadi njegove cipele...vrh...amerikanci bi tu opet ubacili neki tekst, suvislo objašnjenje za debile....mogla bih do ujutro o "sitnicama" LOL)


-------------
Life isn't about waiting for the storm to pass; it's about learning to dance in the rain...



Objavio: darije
Datum objave: 30.Prosinac/Dec.2009 u 01:40
Originalno postovano od strane bojanadj bojanadj piše:

amerikanci bi tu opet ubacili neki tekst, suvislo objašnjenje za debile....mogla bih do ujutro o "sitnicama"

"M" tu d klab! Clap


-------------


Objavio: CSInvestigator
Datum objave: 27.Studeni/Nov.2010 u 22:40
Ja ne volim horore uopšte da gledam, sva sreća pa su scene dovoljno podnošljivo brutalne, inače bih propustila ovaj odličan film... Film me je jako podsetio na Oldboy-a, tek sam malopre videla da je isti režiser...  Sviđa mi se što je film jako dubok i kompleksan, na momente smešan, ali ipak tako dramatičan... sve je lepo uklopljeno u celinu - ljudska priroda, ljubav, želje, (ne)humanost, bol... gluma je perfektna, a ima i dosta jako lepih misli i rečenica... Odlično, nema šta 10/10


-------------
Your soul could never grow old, it's evergreen


Objavio: yolix83
Datum objave: 28.Studeni/Nov.2010 u 04:15
Meni se pored svega sviđa što je Park veoma jak na vizuelnom planu. Neke slike koje kreira mi ostaju urezane u sjećanju bez obzira na kontekst. Moj tip režisera.


Objavio: Alreadydead
Datum objave: 05.Travanj/Apr.2017 u 01:01
Reprizirao sam ovaj film. I drago mi je da sam ga reprizirao jer je ovaj film bas tezak za gledanje i zahteva paznju tokom gledanja, mora se dobro pratiti. Zato je i dobro sto sam ponovo gledao. Scenario je sjajan, rezija takodje kao i gluma. Vizuelno je odlicno uradjen. Neke scene su bas brutalne, ali nije nista strasno. Moze svako to gledati. Kada sam ga prvi put gledao film je ostavio mnogo odlican utisak na mene, nekoliko dana sam razmisljao o njemu. I ovog puta je ostavio jak utisak na mene, ali ne toliko jak kao kada sam ga prvi put odgledao. Mozda nisam bio u raspolozenju, ne znam. Sve u svemu, ovo je odlican film. Ne treba ga propustiti. Ocena: 8/10



Ispiši stranicu | Zatvori Prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk