Prevodi || Titlovi || Преводи || Podnapisi || Prijevodi
Početna strana Početna strana > Filmovi i serije > Filmovi i serije
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - >>Dnevnik gledanja Filmova<<
  FAQ u vezi foruma FAQ u vezi foruma  Pretraži forum   Events   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Pravila ponašanja na forumu :: Pravila za postavljanje prevoda :: FAQ u vezi prevoda :: Voditelji foruma
Potražnja prevoda :: Obaveštenje svim NOVIM članovima !!! :: UPUTSTVO ZA PRAVLJENJE PREVODA SUBTITLE WORKSHOP
OFICIJALNI KODI PLUGIN

>>Dnevnik gledanja Filmova<<

Odgovori Odgovori Stranica  <1 758759760
Korisnik
Poruka
Stole Haringa View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Thanks (1) Thanks(1)   Citiraj Stole Haringa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.Sijecanj/Jan.2019 u 01:32

Odgledao sam Zaspanku za vojnike, koji je, bar se nadam, film koji je najava filmova sa sličnom tematikom. Ne mislim samo na nastavak filma koji je baziran na Srpskoj triologiji Stevana Jakovljevića. Rediltelj Predrag Antonijević je ponudio elegičnu i intimnu priču čoveka koji je, igrom slučaja, preživeo čarku sa agresotom na svom putu ka Ceru. Zadovoljan sam viđenim uprkos sporom ritmu filmu jakim melodramskim nabojem koji mi je rastužio ženski deo publike. Mislim da ću još dugo pamtiri kraj filma koji su obeležili pokojni Glogovac i Milan Rakić. Stihovi njegove pesme "Na Gazimestanu", zahvaljući Rakiću koji je učesnik balkanskih ratova, nikad mi, kao posle gledanja filma nisu bili toliko dobri.
Na vrh
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (1) Thanks(1)   Citiraj Stole Haringa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.Veljaca/Feb.2019 u 08:30

Reprizirao sam Hirakazijev film i nisam se pokajao. Imao sam dobar razlog za to mada je moglo i bez njega. Čeka se prevod za njegov film Shoplifters (2018).

Hirakazi je na svoj način obradio ne baš originalnu priču o zameni dece. Kao klinac sam bio oduševljen prvo filmom a zatim i knjigom Kraljević i prosjak koji su za uspomenu, dugo pamćenje i preporuku. Autor se ne bavi prosjacima i kraljevićima, fokusiran je preko svojih junaka na moderno društvo dodajući tako filmu i socijalno filozofsku dimenziju. Zamislio sam se i zapitao, gledajući ovaj sudar dve klase i komparaciju dve očinske figure, šta je to što utiče na razvoj nečije ličnosti. Da li je to genetsko nasleđe, uticaj spoljne okoline, vaspitanje i čitav niz drugih faktora koji utiče na to da budemo ovakvi kakvi jesmo. Hirokazi je to uradio u svom maestralnom maniru, batalio je bespotrebnu priču, ponudio je kroki ostavljajući gledaocu poput mene da sam donesem zaključak u filmu u kom nema protagonista i antagonista, gde je svaki argument na svom mestu. Film koji je idealan i za one koji su se otatilili i omamili, kao i za one koji to još nisu.

Od mene preporuka.

Ažurirao Stole Haringa - 03.Veljaca/Feb.2019 u 02:00
Na vrh
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Stole Haringa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.Veljaca/Feb.2019 u 02:50

Odgledao sam Učiteljevu Matildu koja je u svakom pogledu jedan veliki promašaj. Učitelj je svesno uleteo u skandal kad je "obogatio" istoriju poslednjeg Romanova. Carević Nikolaj Romanov jeste imao konkubinu balerinu sa kojom je prestao da se viđa od svoje veridbe pa nadalje. Svesno je izostavio da na kraju obavesti ljude da su se u kući koju je dobila na poklon, sastajali Lenjin, Jagoda i ostali revoluvionari koji su u tom trenutku smišljali kako da Romanove skinu sa vlasti. Umesto toga Učitelj je ponudio film koji u najboljem slučaju liči na jeftini ljubić kojih na kioscima ima na tone. Ne sviđa mi se tabloidni Učitelj niti njegova raskošna kič scenografija, koja ipak ne čini film. Mnogo mi je bolji onaj stati koji je potpisao, na primer, film Kraj.

Na vrh
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (1) Thanks(1)   Citiraj Stole Haringa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.Veljaca/Feb.2019 u 22:47

Odgledao sam našu osiromašenu verziju američkih krimića koji se sve ređe snimaju. Ono što se danas štanca ima od svega pomalo i razlikuje se dosta od radova V.Hila, Mana i sličnih autora. Reditelj i koscenarista, M.Avramović, prijatnome je iznenadio svojim filmom koji se jedva izdigao iznad proseka. Iznenadio me jer se od njegovog prvenca Krojačeva tajna još uvek oporavljam. Gledao sam ga jednom davno nemam nameru da ga repriziram. Ipak nisam toliki mazohista iako me i dalje kopka šta je autor hteo da kaže.

Sa Južnim vetrim nisam imao takvih problema. Avramović nije hteo da rizikuje i zato se držao svojih uzora i aksioma koje znaju i amateri poput mene. Najbolji je onaj od čika Čehova koji je davno napisao da se iz puške na zidu u prvom činu puca tek u trećem. Dotični nije iskoristio pušku već didlo za koji sam znao da će kasnije imati svoju primenu. Dobar je bio teoretičar čika Čehov a dobar je i Avramovi koji je u praksi primenio sve što je naučio. Takođe se da primetiti kako je pametno iskoristio svaku uloženu  paru u svom dvosatnom gangsterskom trileru koji je po svojim komponentama atipičan za naš film. Prvenstveno mislim na famozne auto jurnjave i potere koje su obavezni segment svakog, pa i najsiromašnijeg, američkog filma. Beogradski fantom je bio izuzetak koji potvrđujue pravilo. Na žalost, nije se moglo bez reklamiranja gangsteraja na mala vrata. Izuzetak je Golub, lik koga igra Glogovac. On sa svojim metodama izgleda kao gangster iz nekog filma Takeši KItana. Ona njegova igrarija sa sinom bugarskog mafioza izgleda poput nameštaljki iz nekog Kitanovog filma o jakuzama. Na primer, genijalni Outrage 1 ili 2. Ono što mi se nije dopalo je mutant nastao ukrštanjem turbo folka i ko zna čega još. To je ipak moja greška jer nisam u toku, nisam moderan.

Na vrh
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (1) Thanks(1)   Citiraj Stole Haringa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.Veljaca/Feb.2019 u 22:02

Odgledao sam Polar Jonasa Akerlunda koji između desetak muzičkih spotova štancuje i neki film. Tako bar kaže čika IMDB. Hvala mu na tome, sad mi je mnogo jasnije ovo parcelisanje u filmu koji izgleda kao skup muzičkih spotova ili vinjeta koje povezuje dosta klimavu i neoriginalnu priču sa Mikelsenom i grupom plaćenika. Ono što sam video podsetilo me je malo više na Džona Vika. Zahvaljujući reditelju,  Mikelsen i plaćenici mi izgledaju kao da ne pripadaju današnjem vremenu. Izgledaju kao da su zaspali u sedamdesetim godinama prošlog veka i probudili se orni i veseli posle dremke od 40 leta. Sam reditelj mu ga je baš dao po gasu na početku filma, i umesto da malo prikoči i smanji doživljaj, on je uradio baš suprotno. Od penzionera Mikelsena stvorio je ratnu mašinu koja ne zna za prepreke. Lično nemam ništa protiv akcijašenja B produkcije i oznake R koja je pokopala gomilu dobrih autora i još boljih filmova. Prijalo mi je ovo pucanje i akcijašenje za sve pare, prijalo bi mi i više da se reditelj malo više potrudio da složi i uskladi segmente koji se slažu kao rogovi u vreći.

Sve u svemu, ljubitelji akcije će biti prezadovoljni, za ostale nisam baš siguran.

Na vrh
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Stole Haringa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.Veljaca/Feb.2019 u 23:18

Film Kralj đavoljeg ostrva je još jedan u nizu filmova snimljeninoh po istinitom događaju. Glavni junaci su upravnik maloletničkog zatvora i njegovi štićenici. Ovo Đavolje ostrvo se ne nalazi negde u tropima već tamo gde je pingvinima dobro a ljudima loše. Surova klima nije bila dovoljna kazna za nesrećnike, njihova najveće kazna je sadista od upravnika koji sve vidi i čuje. Ni malobrojni stanovnici ostrva nisu mnogo bolji, oni mirno posmatraju kako se klinci prevaspitavaju teškim fizičkim poslovima. Ovaj maloletnički dom, rad u šumi uz minimum hrane i tortura neodoljivo me je podsetilo na Staljinive metode i famozni Arhipelag Gulag. Čika Koba za razliku od Norvežana nije tamo nije slao decu već odrasle ljude. Razlog više da mi se film dopadne. Reditelj je imao hrabrosti da prikaže deo onog maltretmana kroz koji su prošli maloletnici, maltretmana koji nije nepoznat ni polaznicima elitnih privatnih škola koje proizvode elitu. Škole su internatskog tipa, fizičko kažnjavanje je obavezno i baš kao na filmu (drug šiba druga), uslovi života su spartanski. Maloletnici nisu na ostrvu bili dobrovoljno i to je za krajnji rezultat imalo pobunu.

Sve u svemu, zadovoljan sam viđenim. Žao mi je što je film promakao ispod radara i što ga nisam ranije gledao.

Na vrh
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Stole Haringa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.Veljaca/Feb.2019 u 23:28

Jahač je pre svega dobar i atipičan vestern. Živ je dokaz da vestern kao žanr nikad umreti neće. Menja se, koketira sa raznim žanrovima, evoluira i daleko je od klasičnih vesterna koji su bili na izdisaju šezdesetih godina prošlog veka. Vaskrsao ga je šoageti vestern i to je neka druga priča. Jahač je neovestern koji je specifičan po mnogo čemu. Potpisnik scenarija i režije je Kloe Zao, žena koja je pokazala da režija i kaubojci nisu samo muška rabota. Film je specifičan i po tome što naturalistički  prikazuje drugu stranu medalje kaubojskog načina života. U tom su joj pomogli naturščici koji glume sami sebe. Ranč na kom životari glavni junak sa porodicom je njihov, njegovi peijatelji iz stvarnog života su na filmu, njegova povreda i povreda njegovog paralizovanog kolege su stvarni. Miran život sa metalnom pločom u glavi ne nudi neku perspektivu ni njemu niti bilo kom drugom u zabiti Južne Dakote. Vidljiva je njegova dilema tokom filma, vratiti se rodeu i ostati invalid, ili raditi u nekom supermarketu za mizernu platu.

Da ne dužim, Jahač je i neobičan vestern i prijatno iznenađenje. Zadovoljan sam viđenim iako na momente podseća na mokumentari, onaj grozan hibrid sa irto takvim imenom.

Na vrh
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Stole Haringa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.Veljaca/Feb.2019 u 00:30

Takaši Mike, koji je potpisao režiju, je autor koji polako i sigurno upada u kreativnu krizu. Na žalost, nije jedini, njegov kolega "nevaljali" Sion Sono, ne zaostaje za njim. Sonov film Tak (2015), bar po temi,  izgleda kao mlađi brat Mikeovom filmu. Oba filma izgledaju kao elranizacija neke nove neobično krvave igrice. Sono je u tome  ipak za nijansu bolji od Mikea koji je dao svojoj mašti na volju. Njegovi junaci su srednjoškolci koji rešavaju zagonetke. Može se pogrešiti samo jednom. Rezultat je čitava serija neobičnih i krvavih ubistava đaka koji su pali na ispitu.

Film mi se nijje dopao kao što mi se ne sviđa koketiranje japanskih i drugih reditelja sa video igricama kojim podilaze mlađoj publici.

Na vrh
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Stole Haringa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.Veljaca/Feb.2019 u 23:06

Odgledao sam film Drugo ja koji je kompletno delo grčkog reditelja i scenariste Sotirisa Tsafouliasa. Polomih jezik na ovom imenu.

Šalu na stanu, Sotiris je autor o kom baš ništa ne znam. Samim tim je moje iznenađenje bilo još veće jer ovo što videh zaslužuje višekratnu reprizu. Sotiris je potpisao dobar i autentičan grčki film u kom se, zahvaljujući Pitagori, dotakao filozofije, matematike i stare dobre grčke deame. Kako, pa lako, onako kako samo talentovani i nadahnuti autori mogu.

U filmu, njegov glavni junak, Dimitros, je razapet između porodične tragedije i slučaja koji podseća na uzrok iste. Redovno posećuje oca koji je u komi dok istražuje na prvi pogled nepovezana čudna ubistva. Istragom saznaje da iza njih stoji jedna osoba koja na mestu tločina ostavlja Pitagorine izreke koje su jedini validan trag koji treba slediti. Izreke su pak bezvredne bez znanja matematike koju predaje Fransoa Klize koji je gostovao u filmu. Čovek ima zavidnu filmsku karijeru koja bi nama smrtnicima bila nepoznata da ne beše filma Nedodirljivi. Matematičari si čudni ljudi, znam kako me je teča spremao jednom i nikad više za ispit, a on je ulogu odigrao bez greške. Za mene je bez diskusije najbolji epizodista prošle filmske godine. On je sluđenom Dimitrosu objasnio Pitagorinu teoriju uz komentar koji se odnosio na Grke. Pitao je Dimitrosa zašto Grci žele da budu neko drugi dok im ostatak planete zavidi. Na ovom filmu im i ja zavidim jer je Drugo ja lepo osmišljen i realizovan triler koji se nee tako lako zaboraviti.

Od mene preporuka.

Na vrh
2b0rn0t0b View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj 2b0rn0t0b Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 sati 39 minuta , u 05:28

Gaspar Noé - Climax (2018)

Brutalno iskustvo. Gaspar Noé je i inače režiser koji voli da se kreće bridovima konvencija, a u ovom filmu je otišao i korak dalje. Svi njegovi filmovi su naglašeno senzualni i eroticizirani. Za moj ukus Climax je preterano radikalan u vizuelnom izrazu (prvenstveno mislim na kadriranje i insistiranje na snimcima snimljenim sa plafona kojih je pola filma, sve sa pola sata u kontinuitetu), što, opet, ne znači ništa loše. Pored svih postojećih perspektiva i uglova snimanja (npr, žablja, ptičija), Noé je ovom filmu patentirao još jedan - ugao šišmiša. Kamera je zakačena za plafon i pri tom okrenuta naglavce, pa posmatrač gleda film onako kako bi ga gledao slepi miš. Berem ja sam se tako osećao u poslednjoj četvrtini filma - kao neki goluždravi šišmišićak koji izvija i krivi vrat da bi video šta se to tamo dešava.

Raj i pakao menjaju mesta, prožimaju se u kolektivnom transu koji se završava ...neću vam reći kako.

Valja ga pogledati i pripremiti se koliko za užitak, toliko i za teskobu (koju je u meni ovaj film ostavio).

Ažurirao 2b0rn0t0b - 14 sati 36 minuta , u 11:31
http://ethio-pain-music.blogspot.rs/
Na vrh
2b0rn0t0b View Drop Down
eXtreme member
eXtreme member

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj 2b0rn0t0b Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 sati 32 minuta , u 05:35

Ali Abbasi - 2018 - Gräns (Border)

Veoma dobar i veoma neobičan film. Granica je odličan naziv, sve je u ovom filmu na granici.

Moderna bajka, drama, romansa, fantazija ali tako realno i uverljivo prikazana. Gluma i maska su izvanredni (jedina nominacija za Oskara je upravo za masku i periku). 
Originalna priča, sa šokirajućim sadržajem, ali opet sa trenucima tako toplim i humanim. 
Human je upravo ključna reč ovog filma koji je na granici, u svemu: u glumi, priči, filozofskoj potci te priče i njenim neobičnim preokretima, vizuelnom izrazu, muzici (moćna).
Zbunio me je film. Dopao mi se, ali ne znam odakle da mu priđem. Tek sam ga pogledao, utisci su još vrući, ali zaokupio mi je pažnju. Glavna glumica i njen partner su maestralni, ona pogotovo. Fotografija je sjajna, neke scene prirode i aktera ostavljaju snažan utisak.

Volim weird u filmu, a ovo je baš, baš uvrnut film. Ta uvrnutost koliko je snaga toliko je i ono što odvraća da se za film vežete direktno.

Preporučujem ga. Upečatljiv je i uverljiv. 
A, kad pogledate ovaj, možete zatim i Taxidermiju Đerđa Palfija. Setio sam se njega, u par trenutaka.

http://ethio-pain-music.blogspot.rs/
Na vrh
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Stole Haringa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 2 sati 52 minuta , u 23:15

Odgledao sam Nadu, južnokorejski film koji je izvršio atentat na moje emocije. Autor je svu svoju pažnju posvetio porodici žrtve pedofila koji je, zahvaljujući nakaradnom pravnom sistemu, opet sramotno dobro prošao.

Na vrh
eXtreme member
eXtreme member

Opcije posta Opcije posta   Thanks (0) Thanks(0)   Citiraj Stole Haringa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 1 hour 43 minuta , u 00:24

Odgledao sam Bregzit koji je za mene bio prava poslastica. Reditelj Tobi Hejns je nastavio saradnju sa Benediktom Kamberbečom kome će uloge čudaka postati njegovo srednje ime. Ne bunim se, od Hokinga pa nadalje čova briljira u svojim Benediktijadama. Odličan je bio kao Šerlok, ništa gori kao Asanž, i sad, u ovom filmu, kao Dominik Kamings.

Mislim da ne trebam da objašnjavam kovanicu Bregzit. Dobiću time na vremenu i prostoru na svemu ostalom što sledi u ovoj smeši fikcije, argumenata i namerno izbegnutim činjenicama. Autori su se potrudili da snime što realnije viđenje svih onih predradnji koje su uticale na britanski referendum posle koga ništa više neće biti isto. Ostali su nedorečeni jer su svesno prećutali ili stavili u drugi plan osobenosti britanskog političkog sistema i Frankenštajna zvanog EU. Može im se progledati kroz prste pod uslovom da je ovi ipak TV film namenjen isključivo narcisoidnoj britanskoj publici koju boli uvo za Evropu, publici koja poznaje osobenosti svog parlamenta. Zaista ne znam da li su namerno ili slučajno ostali nedorečeni u opisima svog i eu parlamenta.

Evroskepticizam nije nova i nepoznata pojava, nastala je samim nastankom preteče eu. De Gol, možda poslednji veliki evropski državnik, bio je protiv ulaska V.Britanije u savez u koji su se kasnije prišljamčili Britanci koji su svima počeli da se penju na glavu. U De Golovo vreme Evropa još uvek nije bila skup američkih vazalnih država. Francuska je za vreme njegovog mandata mirnim putem  očišćena od američkih vojnih baza i vojnika. "Suverene" države sa stranim bazama i vojskom, koju ne može da osudi nijedan sud osim američkog, nisu ništa drugo nego bajka za košmarnu noć. Isto to važi i za dvodomni eu parlament sa poslanicima koje nije izabrao njihov narod, parlament koji donekle podseća na britanski. U britanskom parlamentu donji dom je rezervisan za predstavnike naroda i prenijera, sitnu boraniju kojim upravlja Gornji dom sastavljen od Perova koji su svoje mesto stekli rođenjem. I baš njih i reditelj Hejns i scenarista Grejem nigde ne spominju. Njihov uticaj se ne vidi ni u tragovima događaja koji slede, događaja koji zbog izostavljana uticaja dotične gospode, ne liči na neku rekonstrulciju već na bajku u kojoj je par torijevaca samoinicijativno angažovalo Kamingsa. To mi je u startu probudilo sumnju pošto znam specifičnosti anglosaksonske braće. Ne mislim na vožnju pogrešnom stranom, na inče, galone i napon struje...Konkretno mislim na pljačku koja je u poslednjih nekoliko vekova njihova privredna grana. Ono u šta sam sumnjao dobilo je potvrdu na lraju filma kad sam pročitao ko je finansirao Bregzit i predsedničke izbore. To je ipak jedna od mojih teorija i neka druga priča koja ima i nema veze sa filmom.

Da ne dužim, video sam velemajstora Kamingsa na delu. Njegovo istraživanje i manipalucija ipak nisu neka novost osim u tehnološkom pogledu. Ne znam šta rade britanski, ruski ili bilo koji drugi političari. Prestao sam da pamtim imena ovih naših veselnika a ne britanskih ili bilo kojih drugih. Znam da svi igraju na istu foru, udaraju na osećanja i lažiraju izbore. Isto to je uradio Kamings koji je znao kojoj ciljnoj grupi treba da se obrati. Nisam iznenađen, živim u Srbiji u kojoj određena ciljna grupa veruje u leteće kineske automobile, ruske migove, priče o boljem životu i slične šarene laže. Kamings je morao više da se potrudi i to je uradio maestralno. Isto to važi i za Benedikta koji je više nego uverljiv u dodeljenoj mu ulozi. Ostatak ekipe nije bio te sreće, njihovi slikovi su islarijirani ispod nivoa koje je ponudila genijalna britanska serija Da, ministre i Da, premijeru.

Zadovoljan sam viđenim toliko da jedva čekam vikend. Gledaću ga opet sa velikim guštom, ovog pputa sa društvom.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 758759760
  Prosledi temu   

Pređi na drugi Forum Forumska ovlašćenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,406 sekundi.